2014. április 12., 19:55

Ihatatlan a nyugat-szlovákiai kutak negyedének vize

POZSONY. A Közegészségügyi Hivatal pozsonyi részlegével karöltve Pozsony és Nagyszombat megye 556 kútjának vizét vizsgálta meg és megállapítotték, hogy a kutak egynegyedének esetében a víz minősége nem kielégítő.

A Botticelli társaság képviselőjének információi szerint a tulajdonosok által leadott vízmintákban főként a nitrát- és nitritfélék előfordulását vizsgálták. Az eredmények a www.uvzsr.sk honlapon tekinthetők meg.

A vizsgálat során megállapították, hogy a minták egynegyed része (157) a megengedettnél több nitrátot tartalmaz, magyarán ihatatlan. Egy liter víz esetében a megengedett nitrátmennyiség 50 milligramm. A beszolgáltatott vízminták közül 31 esetben a határérték kétszeresét, 14 esetben pedig annak háromszorosát mérték.

Találtak olyan kutakat is, ahol a nitrát literenkénti mennyisége elérte a 300-500 milligramot. A legkritikusabb értékeket Székelyfalva (Sekule), Gidrafa (Budmerice), Nemesgomba (Hubice), Pozsonyalmás (Jablonové), Rohó (Rohov), Lozornó (Lozorno) településeken mértek. A víz minősége Bazin (Pezinok), Szenc (Senec) és Szered (Sereï) esetében, sőt a főváros, Pozsony néhány városrészében sem kifogástalan.

A nitrátfélék leggyakoribb forrásai az emésztők, szennyvízülepítők, szeméttárolók és a legelők, ezért fontos, hogy a vízforrásoktól minél messzebbre kerüljenek. Az ember egészségére rendkívül károsak, mivel elősegítik a rákos megbetegedéseket. A gyermekek és a három hónapnál nem idősebb csecsemők a legveszélyeztetettebbek. Esetükben a szervezetbe való túlzott nitrátbevitel halált is okozhat.

A nem megfelelő minőségű vízzel rendelkező kúttulajdonosoknak ajánlatos rácsatlakozni a községi- vagy városi vízvezetékrendszerre (amennyiben van), esetleg gyakrabban ellenőrizni a vízminőséget és eltávolítani a szennyeződést okozó forrásokat – javasolta Eva Kaòková, a Közegészségügyi Hivatal környezetvédelmi osztályának higiénikusa.

A tisztítást követően a kutakat minden esetben fertőtleníteni kell. Leggyakoribb a klór alapú fertőtlenítők használata, ám ezeknél sem árt az óvatosság. A klór eltávolítja a vízből a biológiai és mikrobiológiai szennyeződést. A kútkarbantartás egyik alapvető követelménye a víz kiszivattyúzása, a kút falának mechanikus letisztítása, alján pedig egy 30-50 cm vastagságú homokréteg elhelyezése. Ha a kút vize alkalmas ivásra, nagyobb esőzések vagy hóolvadás után mindig ajánlatos fertőtleníteni.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.