Žiga: Szlovákia adja a legalacsonyabb a beruházási ösztönzést

„Az Európai Bizottságnak van egy statisztikája, mely szerint Szlovákia nyújtja a legalacsonyabb beruházási ösztönzést, csupán a bruttó hazai termék (GDP) 0,47 százalékát. Ha csak Csehországgal hasonlítjuk össze, akkor az ottani összeg ennek a többszöröse, de beruházási támogatást az osztrákok is nyújtanak” – mondta Žiga, majd hozzátette: a beruházási ösztönzés az állam makrogazdasági politikájának egyik eszköze.
Vitapartnere, Jana Kiššová, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) parlamenti képviselője kijelentette, pártja a beruházási ösztönzést károsnak tartja. „Azon kívül, hogy károsnak tartom, nálunk helytelenül alkalmazzák, nem a megfelelő helyeken, egyúttal erősítik vele a regionális különbségeket. A gazdasági ösztönzők túlnyomó többsége a gazdaságilag erős régiókba kerül” – hangsúlyozta.
Nyugat-Szlovákiában az állam csak a modern technológiákra irányuló beruházásokat fogja támogatni – szögezte le Žiga. „A beruházások támogatása terén, főként ami az autóipart illeti, hosszú, 2020, 2025, 2030-ig tartó távokban gondolkodunk. Amennyiben például a Peugeot-ban 2025-ig biztosított a gyártás, akkor gondolkodnunk kell, mi történik az adott régió foglalkoztatottságával” – kelt a tárcavezető a nagyszombati autógyárnak nyújtott ösztönző védelmére.
Kiššová szerint az összes többi vállalkozó, akik semminemű támogatást nem kapnak az államtól, előnytelen helyzetben van, ami gyengíti Szlovákia versenyképességét. „Számos ranglétra létezik, mely alátámasztja Szlovákia beruházásokat vonzó rossz versenyképességét, nem beszélve a beruházási ösztönzőkről” – mutatott rá a képviselő.
A korábbi kormány, melynek az SaS is része volt, szintén nyújtott beruházási támogatásokat – jegyezte meg Žiga. „Önök is adtak, tizenkettőt, és csak nyugat-szlovákiai nagy cégeknek” – tette hozzá. Véleménye szerint a nagy cégeket kell ösztönözni, ugyanis azok később „magukkal húzzák” a kis- és középvállalkozókat, a nagy cégek beszállítóit és alvállalkozóit.
Kiššová szerint a kormánynak határozottabb szerepet kellene játszania abban, hol jöjjön létre és termeljen egy új üzem. „Ha az állam támogatással kíván valamit szabályozni, akkor úgy kellene szabályoznia, hogy a regionális különbségek kialakulását elkerülje” – hangoztatta a képviselő.