Žiga: alapvető jelentőségű a klímamegállapodás
A klímamegállapodás megerősíti azt a központi célkitűzést, hogy a Föld légkörének felmelegedését a 195 ország 2 Celsius-fok alatt tartja az iparosodás előtti mértékhez képest, és folytatja az erőfeszítéseket arra is, hogy a felmelegedés csak 1,5 fokos legyen. A világ országai most először írtak alá globális klímavédelmi egyezményt, amelynek céljairól 2011-ben a dél-afrikai Durbanban határoztak. Az országok által az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére tett önkéntes felajánlásokkal és a környezetkímélő technológiákra való átállással párhuzamosan a megállapodás általános és kötelező érvényű keretet teremt a következő 20-30 évre, és a 2020-ban lejáró kiotói egyezményt váltja fel.
„A párizsi globális megállapodás alapvető jelentőségű az emberiség és a bolygó számára. Ez a nemzetközi környezetvédelmi jog nagy sikere, amit a fosszilis tüzelőanyagoktól történő fokozatos eltávolodást jelenti. Azt egyértelműen üdvözöljük” – reagált Peter Žiga.
Bár a megállapodás közvetlen módon nem oldja meg a fosszilis tüzelőanyagok kérdését, a környezetvédelmi tárca szerint annak céljai csupán a kihasználásuk korlátozásával érhető el.
Žiga hozzátette: a megállapodás egy eszköz arra, hogy fokozatosan a fenntartható és az alacsony széndioxid-kibocsátású jövő felé haladásra ösztönözze a gazdaságot. Sok olyan rendelkezést tartalmaz, mint a piaci mechanizmusok, a pénzügyek vagy az emissziók megfigyelése. A környezetvédelmi miniszter szerint a további folyamatról szóló döntéseket a következő klímakonferencián, 2016 decemberében Marrákesben hozzák meg. Az Európai Unió képviseletében az akkor elnöklő Szlovákia vezeti majd a tárgyalásokat – jegyezte meg.