Ideiglenesen fellélegezhetnek a kórházak
A kórházak válságforgatókönyve már május óta fenyegetett. A jövő hónapban telik le ugyanis azoknak a szerződéseknek a hatályossága, amelyet a Dôverával és az Unionnal április végéig írtak alá. Mindkét biztosító azonban az év elejétől jelezte, hogy ha az állam az egészségügyre addig nem fordít több pénzt, akkor megnyirbálják az egyes műveletekért és a kórházi ápolásért járó befizetéseket. Feltételezték, hogy akár 10 százalékos csökkentésre is sor kerülhet.
Az efféle állapot az állami és a regionális létesítmények szempontjából is katasztrofálisnak számítana. Ez esetben ugyanis népszerűtlen intézkedéseket kellene foganatosítaniuk, például be kellene vezetni a nővérek részmunkaidős alkalmazását, és abbahagynák az egészségügyi eszközökért kiírt számlák fizetését, ami további eladósodást, elbocsátásokat és kórházak megszüntetését eredményezné. Marián Petko, a Szlovákiai Kórházak Társulásának (ANS) elnöke szerint annak a veszélye fenyegetne, hogy közel kétezren veszítenék el a munkájukat. Az Általános Egészségbiztosítóval (VšZP) megkötött szerződések szeptemberig érvényesek.
A kórházak a biztosítóktól kapott bevételük javarészét bérekre költik. A regionális intézményekben 60, az államiakban pedig akár 90 százalékuk is ezt a célt szolgálja. Ráadásul az új évtől a leszámítható járuléktétel bevezetése, a minimálbér emelése s az orvosok, nővérek és további egsézségügyi dolgozók béremelése miatt is nőttek a költségeik.
Tomáš Drucker egészségügyi miniszter megígérte, hogy az egészségbiztosítók szeptemberig nem csökkentik a befizetéseiket. Erről már emg is egyezett a biztosítókkal. „Mindhárom egészségbiztosító (Általános Egészségbiztosító, Dôvera, Union) ez év szeptemberéig megtartja az egészségügyi létesítményeknek eddig nyújtott befizetései nagyságát" – mondta el a miniszter, hozzátéve: sikerült elhárítani az egészségügy rendszerének finanszírozásával kapcsolatos problémát, amely már május óta fenyegetett, s ez idő tájt nem látja veszélyeztetettnek az egészségügyi ellátást és a kórházak által vállalt időszerű kötelezettségeket.
Marián Petko ezt megnyugtató hírként értékeli. „Eddig ezt csak telefonon erősítették meg az egészségbiztosítók" – tette hozzá. Feltételezi, hogy a biztosítókkal mihamarább aláírják a szerződéseket. Azt azonban hozzátette, hogy a megállapodás ellenére is utófnanszírozásra szorul az egészségügy. Becslése szerint a rendszerből 95 millió euró hiányzik.
„Természetesen, ez örömmel töltött el minket, mivel nem csökkentik majd a befizetéseket. Ezt csak üdvözölhetjük. Amíg azonban nincsenek aláírva a szerződések, elővigyázatos vagyok" – reagált a nagytapolcsányi (Topo¾èany) kórház igazgatója, Marta Eckahardtová. Az Agel-csoporthoz tartozó egészségügyi létesítmények, így a zólyomi (Zvolen), a korompai (Krompachy), a lőcsei (Levoèa), a komáromi és a Kassa-Saca-i (Košice-Šaca) kivárnak. Marta Csergeová, a hálózat szóvivője elmondta: az egészségbiztosítóktól még nem kapták meg az új kiegészítés javaslatát.
Mindkét biztosító megerősítette, hogy a megállapodás értelmében nem csökkentik a kórházaknak nyújtott befizetéseiket. „Az egészségbiztosítók idén szeptemberig megtartják az egészségügyi létesítményeknek nyújtandó befizetések jelenlegi szintjét" – jegyezte meg az Union szóvivője, Judita Smatanová. Az egészségügy rendszere idei utófinanszírozásának a szükségszerűségét is megemlítette, mert szeptembertől a hiányzó források biztosítása nélkül már nem lesznek urai a helyzetnek.
Drucker szerint semmi sem szavatolja azt, hogy a biztosítók a kórházakkal majd szeptembertől is ugyanilyen szerződéseket írnak alá. „Az én feladatom időben előkészíteni és megvalósítani ezeket az elkerülhetetlen lépéseket" – tette hozzá azzal, hogy a pénzügyminisztérium szintjén is szükséges megvitatni mindezt.