2015. szeptember 14., 12:30

Ideiglenes határellenőrzések a Magyarországgal és Ausztriával közös határainknál

POZSONY. Ideiglenes, szúrópróbaszerű határellenőrzéseket rendelt el Szlovákia a Magyarországgal és Ausztriával közös határszakaszokon – jelentette be a belügyi tárca Németország hasonló vasárnap esti intézkedésére reagálva.
201509141700100.hatar02.jpg

„Németország bejelentését követően, miszerint határellenőrzéseket vezet be az Ausztriával közös határsávban, Szlovákia is ideiglenes határellenőrzéseket vezet be a szlovák-magyar és a szlovák-osztrák határátkelőhelyeknél“ – tájékoztatott Michaela Paulenová, a belügyi tárca sajtóosztályának munkatársa. 

Paulenová hozzátette: a rendkívüli helyzettel kapcsolatban a szlovák rendőrség 200 rendőrrel erősítette meg az említett határszakaszokat, nemcsak a határátkelőhelyeken, hanem a zöldhatár egyes részein is. 

A belügyminisztérium nem közölte, hogy konkrétan mely határátkelőhelyekről van szó. Paulenová elmondta, az ellenőrzések a migránsokat szállító embercsempészeket célozzák.  Nem vonatkoznak tehát mindenkire, aki átlépi a határt – magyarázta. 

„Ideiglenes intézkedésről van szó” – hangsúlyozta a szóvivő, hozzátéve, hogy a tárca egyelőre nem tudja megmondani, az meddig marad érvényben. „A szigorítás nem Schengen végét jelenti” – szögezte le. 

„A helyzetet folyamatosan figyelemmel követjük, illetve koordináljuk az osztrák, a magyar és a cseh rendőrséggel együttműködve“ – tette hozzá a szóvivő.

Thomas de Maiziére német belügyminiszter vasárnap bejelentette: Németország ideiglenes határellenőrzéseket vezetett be az osztrák határon, amivel igyekszik csökkenteni az országba érkező és menedékjogért folyamodók számát. Erre reagálva Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter azt szorgalmazza, hogy Ausztria is hasonlóképpen járjon el. Werner Faymann osztrák kancellár hétfőn rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy katonákat vezényelnek a határokhoz, akiknek feladata a menekültek humanitárius segítése lesz. A bejelentés szerint 2200 katonát küldenek a határra, akik a következő két órában már bevethetők lesznek. Faymann hangsúlyozta: bíznak a rendőrségben, a rendőröknek azonban támogatásra van szükségük.

A Szabadság és Szolidaritás támogatja a határellenőrzéseket

„A konkrét ok nélkül zajló határellenőrzések csak olajat jelentenek a tűzre és komplikálják a polgárok életét, de készen kell állnunk, hogy bármelyik pillanatban azonnali hatállyal bevezessük az ellenőrzést. Németország lépése után megváltoznak a migránsok útvonalai, és Szlovákián is áthaladhatnak. Ezért védeni kell Szlovákia zöldhatárát is, és elő kell készíteni az exit-stratégiát azoknak, akik illegálisan lépik át azt és mindeddig kerülték a regisztrációt“ – hangsúlyozta ¼ubomír  Galko. Szerinte szükség van mindazok alapos ellenőrzésére, akik a zöldhatár közelében mozognak és gyanús, hogy embercsempészek.

Richard Sulík EP-képviselő, az SaS elnöke emlékeztetett: éppen két héttel ezelőtt Angela Merkel német kancellár kijelentette, hogy Németország minden menekültet befogad. Sulík szerint Merkel megfontolatlanul viselkedett és csak káoszt okoz. Az SaS elnöke hozzátette, meggyőződése, hogy a szlovák szerveknek cselekedniük kell.

A Háló szigorúbban büntetné az embercsempészeket

A schengeni határok Németország általi lezárása Szlovákiát komoly feladat elé állítja: meg kell erősíteni határait és jelentős mértékben korlátozni kell a szervezett embercsempészetet. „A Magyarországról Ausztrián át Németországba vezető út helyét a Szlovákián és Lengyelországon át vezető útvonal veheti át. Alapvetően szigorúbban kell büntetni az embercsempészeket, akik a háború elől menekülő emberi lényeket áruként szállítják“ – állítja a Háló elnöke, Radoslav Procházka.

Ezért a Háló előterjeszti a parlamentben a Büntető törvénykönyv módosító javaslatát, amely jelentős mértékben megnövelné az embercsempészetért kiszabható büntetéseket. A büntetés a határ illegális átlépésének megszervezése esetén a jelenlegi 1-5 évről 3-8 évre növekedne. Az anyagi jutalommal motivált embercsempészet esetén kiszabható büntetés 7-10 évre növekedne, s ha a csempészett személyek életét az embercsempész veszélyezteti, 10-15 évet kaphatna, illetve ha szervezett csoportról van szó, a kiszabható büntetés 12-20 év is lehetne.

A Most-Híd aggodalommal figyeli a határellenőrzések bevezetését

A Most-Híd aggodalommal figyeli az európai határokon az ellenőrzések bevezetésének láncreakcióját. Bugár Béla pártelnök szerint az Európai Unió a szolidaritásra, a megegyezésre és a személyek szabad mozgására épül. „Azáltal, hogy nem vagyunk képesek a szolidaritásra és nem tudunk egyezséget keresni, mi is elveszíthetjük a szabad mozgás lehetőségét. A mozgás szabadság nélkül az Európai Unió projektje elveszíti értelmét és tartalmát“ – állapította meg.

frissítve 16:58

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.