2017. szeptember 12., 09:34

I. Csámpai Világtalálkozó az eredetkutatás és közösségkovácsolás jegyében

NYITRACSEHI. Komoly múlttal rendelkezik a Csámpai családnév, amely előkelő helyet foglal el a Kárpát-medence néhány régiójára jellemző vezetéknevek között. Egyebek mellett ez is indokolta az I. Csámpai Világtalálkozó zoboralji megrendezését. A szeptember 15-17. között Nyitracsehi kultúrházában zajló, érdekesnek ígérkező rendezvényről annak főszervezője, dr. Csámpai Ottó szociológus, író tájékoztatta portálunkat.
201709120853380.cso01.jpg
Galéria
+5 kép a galériában
Csámpai Ottó szociológus, író

„Tőlem származik az I. Csámpai Világtalálkozó megvalósításának ötlete, amely már régóta érlelődik bennem. Mi tagadás, gyermekkoromban némi szégyenérzetem volt a vezetéknevem miatt, amiről azt hittem, hogy a nem túl hízelgő csámpás jelzőre asszociál. Eleinte főleg ez a tévedés ösztönzött családfa- és vezetéknév-kutatásra, majd miután tudatosítottam, hogy Nyitracsehiben milyen sok egymással vérségi vagy csak névrokon él, belőlük összetartó közösséget is akartam kovácsolni“ – mondta el a Hírek.sk-nak Csámpai Ottó, aki a Szent György Lovagrend felvidéki nagypriorjaként is közismert.

Levéltári kutatásai során többedmagával együtt sok érdekességet derített ki a Csámpai családnév eredetéről és viselői jelenlegi tartózkodási helyeiről.

„Rajtam kívül több Csámpai nevű ismerősömet is foglalkoztatta e név eredete. Köztük Csámpai László történész barátomat is, akivel együtt rájöttünk, hogy a magyarországi Paks külvárosa Csámpa, amely elnevezését régebben rövid „a“ betűvel, azaz Csampaként tüntették fel. Az onnan származó elődeinket is még Csampainak hívták. A fellelhető okiratok szerint a Nyitracsehiben élő Csámpaiak első házasságkötése 1789-ben volt: Csámpai András Németh Annát vette feleségül. Jelenleg csak a szülőfalumban, Nyitracsehiben hozzávetőleg száz Csámpai család lakik, vagyis az 1300 helyi lakosnak majdnem a fele e vezetéknév viselője. Más zoboralji községekben és Nyitrán csak a Nyitracsehiről házasság révén elköltözött Csámpaiak és leszármazottaik élnek. További névrokonainkra bukkantunk Magyarországon, Németországban, Csehországban és Svédországban is, akikkel szintén kapcsolatba léptünk. Örömmel fogadták megkeresésünket, közülük többen személyesen is jelen lesznek a hétvégi I. Csámpai Világtalálkozón, mások pedig az eseményen kivetítendő videó-üzenetekben üdvözlik a kezdeményezést“ – mondta a főszervező, jelezve azt is, hogy a hétvégi rendezvényre minden érintett térség képviselői közül meghívtak pár Csámpait.

Változatosnak ígérkezik a háromnapos találkozó műsora, ami majd szeptember 15-én, pénteken 16 órakor három, Nyitracsehiben, illetve Gímesen élő, műkedvelő festő Csámpai műveiből rendezett kiállítás megnyitójával kezdődik. Szombaton reggel 9 órától, a köszöntők után a főszervező személyesen tart majd előadást a Csámpai név eredetéről, viselőinek kimagasló eredményeiről és a szépirodalmi művekben való szereplésükről. Délután két órakor buszos zarándoklatot szerveznek a közeli alsóbodoki Esterházy-kápolnához, ahol Esterházy János mártír gróf hamvai végre méltó helyre kerülnek. Este fél nyolctól pedig a Csámpai nevet viselő fiatalok kultúrműsorral örvendeztetik meg a jelenlevőket.

Mercedesz Csampai énekesnő

„Nem akarunk átláthatatlan tömegrendezvényt, ezért eddig csak hozzávetőleg félszáz érdeklődőt hívtunk meg a bejelentkezett Csámpai családok képviselői közül. A legtöbben három napig maradnak a találkozón, de olyanok is akadnak, akik csak egy-egy napra tudnak eljönni közénk. A hivatalosan feltüntetett műsoron kívül az eseménynek további két szívmelengető mozzanata is lesz: ft. Csámpai Norbert atya celebrálja majd a vasárnap 10 órakor a helyi római katolikus templomban kezdődő ünnepi szentmisét. Bár ő már Magyarországon szolgál, ám a szülei továbbra is Nyitracsehiben élnek. Aznap tartjuk a legifjabb Csámpai, azaz a mindössze párhetes, falunkban élő Eszter keresztelőjét is – mintegy jelezve: vannak-lesznek, akik továbbviszik ezt a családnevet“ – mondta bizakodással Csámpai Ottó.

A hajdani Csámpai nemzetség több rokoni ágból alakult ki. Sőt, az is megtörtént, hogy két Csámpai kötött házasságot egymással. „Dokumentumok bizonyítják: Nyitracsehiben arra is volt példa, hogy két egymással rokonságban nem álló Csámpai nevű fiatal házasodott össze. Utódaik is bejelentkeztek a világtalálkozónkra. Ezt csak annak bizonyításaként említem, hogy e téren még bőven akad kutatnivaló, amibe e név fiatalabb viselőinek is érdemes lesz bekapcsolódniuk“ – jegyezte meg.

Portálunk kérésére néhány ma élő neves Csámpait is említett. „Köztudott, hogy a híres budapesti Rajkó Művészegyüttes, azaz a Rajkó Zenekarból és a Rajkó Tánckarból álló roma és magyar művészeti csoport idén ünnepeli megalakulásának 65. évfordulóját. Az már kevésbé, hogy tehetséges ifjú muzsikusokból 1952-ben egy Csámpai Ivó nevű hegedűművész hozta létre a később nagy hírnevet szerző zenekart. Megtaláltuk a Németországban élő zongoratanár fiát, akivel magyar nyelven tudtunk kommunikálni. További érdekességként felfedeztem egy Yvo Champayt, alias Csámpai Jancsi nevű cigányprímást, aki Liverpoolban 1926-ban házasságot kötött az indiai alkirály unokájával. A neves Csámpaiak között található a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetemen (ELTE) dolgozó vegyészprofesszor, Csámpai Antal, illetve a Svédországban élő Csampai Mercedesz európai hírű énekesnő. Néhány évvel ezelőtt München alpolgármestere Csámpai Sabine volt. Tollforgatók is találhatók a Csámpaiak között, azaz a Nyitracsehiről származott, Berencsen élt Ferenc már elhunyt, könyvét a találkozón is szemrevételezhetik a vendégek. Az említett László barátom verseskötete pedig a közeljövőben jelenik meg. Megemlíteném még a szintén Nyitracsehin élő Csámpai Judithot is, aki pedig arról híres, hogy már többször is átúszta a Balatont. Folyamatosan a távolabb élő Csámpaiakkal is megpróbáljuk felvenni a kapcsolatot, de sajnos, a külföldiek között olyanok is akadnak, akik már nem tudnak magyarul“.

Csámpai Judith

A világtalálkozó önköltséges, azokat, akik mindhárom napot Nyitracsehiben szeretnék tölteni, helyi családoknál vagy nyitrai hotelekben szállásolják majd el. A főszervező leszögezte: az eseményről esetleg éppen a portálunk által értesülő, előre be nem jelentkezett Csámpaiakat is szívesen látják.

„Zoboralján és másutt is azért van nagy szükség az ilyen közösségkovácsoló rendezvényekre, mert az emberek többsége legszívesebben begubózik otthonába, s ahelyett, hogy szabadidejében másokkal ismerkedne, barátkozna, inkább csak a tv-műsorokat nézi. Ezen az elidegenedéshez vezető áldatlan állapoton is változtatni szeretnénk névrokonaink összeismertetésével, hiszen a találkozó alatt kötetlen beszélgetésekre, egymás alaposabb megismerésére is bőven akad majd lehetőség. Annak reményében igyekszünk megalapozni a „Csámpaiak közösségét“, hogy e világtalálkozónak – a tettre kész fiatalok bevonásával – a későbbiekben folytatása következik. Abban is bízom, hogy ha az ifjabb nemzedék képviselői többet megtudnak a nevük eredetéről, ez majd további kutatásokra is sarkallja őket – visszatérnek a gyökereikhez, hiszen a múlt ismerete nélkül jövőnk sem lehet“ – mondta végül Csámpai Ottó.

201709120853380.cso01.jpg
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.