2017. január 1., 11:18

Huszonnégy éve alakult meg az önálló szlovák állam

POZSONY. Huszonnégy évvel ezelőtt, 1993. január 1-jén, a Cseh és Szlovák Szövetségi Köztársaság kettéválásával alakult meg a két egymástól független, önálló utódállam, a Cseh Köztársaság és a Szlovák Köztársaság. Január elseje Szlovákiában állami ünnep és egyben munkaszüneti nap.
201701011045390.SZLOVAKIA_1-2.jpg

A cseh és a szlovák kormány a rendszerváltozást követően, 1990 és 1992 között több tárgyalási forduló során egyezett meg Cseh és Szlovák Szövetségi Köztársaság (ÈSFR) megszüntetéséről.

1992. január 21-én a szövetségi parlament nem fogadta el Václav Havel államfő alkotmánymódosító javaslatát a népszavazásról és az új csehszlovák alkotmányról. Március 11-én megszakadtak az új alkotmányjogi elrendezésről a köztársasági parlamentek között folyó tárgyalások, s az a döntés született, hogy a kérdésről a választások után majdan felálló parlamentek határozzanak.

Az 1992-es választásokon Csehországban a Polgári Demokrata Párt (ODS) győzött és Václav Klaus alakított kormányt, míg Szlovákiában a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (HZDS) kapta a legtöbb szavazatot, ezzel Vladimír Meèiar került a miniszterelnöki székbe. Ezt követően az ODS és a HZDS vezető politikusai tárgyalássorozatba kezdtek egymással.

1992. július 17-én a pozsonyi parlament előbb megszavazta a függetlenségi nyilatkozatot, majd ugyanezen év szeptemberének első napján a szlovák alkotmány is napvilágot látott, amely egy hónappal később, október 1-jén lépett hatályba. 1992. november 25-én a Szövetségi Gyűlés (FZ) elfogadta a Cseh és Szlovák Szövetségi Köztársaság kettéválásáról szóló alkotmánytörvényt, amely 1992. december 31-e és 1993. január elseje fordulóján, éjfélkor lépett életbe.

Michal Kováè, a HZDS jelöltje személyében a szlovák törvényhozás 1993. február 15-én megválasztotta az önálló Szlovák Köztársaság első köztársasági elnökét.

Szlovákiát születése pillanatában a világ 93 országa ismerte el. Az első külföldi diplomata, a német főkonzul éjfél után 30 perccel adta át megbízólevelét a kormányfőnek.

Szlovákia 2004 májusától az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO), valamint az Európai Uniónak (EU) is tagja, majd 2007-ben a schengeni övezetnek is tagjává lett. Az ország hivatalos pénznemeként a szlovák korona 1993. február 8-án került bevezetésre, amelyet 2009. január elsején a közös uniós fizetőeszköz, az euró váltott fel, így az ország az euróövezet részévé lett.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.