Hrabko szerint megszaporodnak az államfőjelöltek

„Sokkal több jelöltre számíthatunk, mint az előző államfőválasztáskor, ami pedig elsősorban a közszolgálati média számára jelent terhet, hiszen mindenkinek teret kell majd biztosítaniuk. Egyes jelöltek esetében talán éppen arra megy majd ki elsősorban a játék, hogy elrajtolják politikai karrierjüket vagy reflektorfénybe kerüljenek a médiában“ – nyilatkozta a TABLET.TV vendégeként Juraj Hrabko publicista.
„Előbb meg kell várni, míg a jelöltek hivatalosan is bejegyeztetik magukat, csak azt követően lesz majd világos a pontos számuk“ – jegyezte meg Juraj Hrabko, aki szerint ugyanakkor a túl sokszereplős vitaműsorok értelmüket vesztik. „A választási vitákban fontos, kinek mennyi ideje van, mennyit használt már fel és mennyi ideje maradt még“ – húzta alá Hrabko.
Jelen pillanatban Štefan Harabin, a Legfelsőbb Bíróság bírája, Juraj Zábojník biztonságpolitikai szakértő és Eduard Chmelár politikai elemző is indulását fontolgatja. A parlamenten kívüli Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) Miroslav Mikolášik EP-képviselő, adott esetben Marián Èauèík elindítását mérlegeli. Az ellenzéki Szabadság és Szolidaritás (SaS) is megerősítette szándékát, hogy indít államfőjelöltet. A sajtó Robert Mistríkről spekulál, miközben az ugyancsak ellenzékben politizáló Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO) berkeiben is jelöltállításon törik a fejüket. Bugár Béla, a Teraz.sk portálnak megerősítette, hogy a kormánykoalíciós pártok mindegyike vélhetően külön jelöltet állít. A Most-Híd várhatóan júniusi közgyűlésén állítja fel jelöltjét, de más egyéb személyek is megerősítették már indulási szándékukat.
Ezzel szemben Robert Fico miniszterelnök és Miroslav Lajèák külügyminiszter már kizárták indulásukat.
Az előző államfőválasztás forgatókönyve, amikor is elsősorban Robert Fico mellett vagy ellenében járultak az urnák elébe a szavazópolgárok, Hrabko szerint vélhetően most nem fog megismétlődni, noha az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD), illetve a párt jelöltekkel kapcsolatos véleménye polarizáló tényező maradhat.
„A politikai pártok a jelölteket egyelőre csak emlegetik, viszont a megválogatásukra is hagynak maguknak teret. Remélem, hogy az egész nem végződik majd úgy, mint Csehországban, ahol egészen az alkotmánybíróságon végezte a kérdés, hogy a képviselők több jelölt indulásához is aláírásukat adhatják-e. Szerintem az alkotmány egyértelműen leszögezi, hogy több jelölt indulása is aláírható, de semmiféle ezt megerősítő bírósági végzés nem áll rendelkezésre“ – jegyezte meg.
A nemzetiségek lakta településeket jelző táblákkal kapcsolatos a kormánykoalíciót megosztó rendelet margójára Hrabko megjegyezte, hogy szerinte senkit sem árt, ha egy település előtt egy nagyobb és egy kisebb helyett két egyforma nagyságút lát majd. „A nemzetiségi helységnévtábla kék kontúrral való megjelölése elegendő arra, hogy a törvény által meghatározott, fő helységnévtáblához képest alárendelt legyen. Érsek Árpád miniszter ilyen kérést fogalmazott meg és Robert Kaliòák miniszter ennek eleget tett, vagyis Anton Hrnkónak inkább a belügyminiszterre kellene haragudnia“ – mondta Hrabko a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) alelnökének negatív reakciójára reflektálva.
Másrészt viszont Hrabko szerint Érsek azon magyarázata, miszerint nincs szó általános táblacseréről, hanem a szokványos, elhasználódott táblák cseréje esetén kerülnek majd fel az újak, sem feltétlenül egyezik meg a szaktárca eredeti elképzelésével. „Az, amit mond, az Érsek miniszter úr állítása“ – reagált Hrabko, aki szerint lehet, hogy a miniszter csak a helyzetet igyekszik elsimítani.