Hrabko: Kiska talán befejezi, de Fico ismét a kormányfői posztra tör

„Én most inkább azon a véleményen vagyok, hogy Andrej Kiska nem jelölteti magát újból az államfői posztra. Nem kívánok belefolyni a családi ügyeibe, de úgy vélem, hogy sem feleségének, sem neki nem túl kellemes, hogy tulajdonképpen heti turnusokban jár haza" – mondta Juraj Hrabko. A publicista szerint az államfőjelöltekre nehezedő hatalmas mediális és politikai nyomás sem elhanyagolandó szempont.
„Egy politikusnak jobbról is, balról is számolnia kell az érkező fülesekre. Jobbról a komoly és bizonyítható gyanúperekre, míg balról azokra, amelyek sohasem igazolódnak be, ám mégis elcsattannak" - jegyezte meg Hrabko. „Politikai szíve az én értelmezésemben Mikuláš Dzurindának volt, és Robert Ficónak is ilyen van. Ezek olyan emberek, akik rendelkeznek a szükséges lendülettel, bele kívánnak vágni a politikába, s az ütéseket is hajlandóak elviselni. Ez nem Andrej Kiska kritikája, csupán úgy vélem, hogy ez nincs meg benne" - mondta.
Az azzal kapcsolatos spekulációkat, hogy a hivatali idejét töltő államfő valakit már tájékoztatott arról, hogy már nem akar elnök lenni, szerinte csupán maga Kiska erősítheti meg vagy cáfolhatja.
Ficónak Kiskára kellene hagyatkoznia
Hrabko szerint nem relevánsak azok a találgatások, miszerint Robert Fico a Szlovák Köztársaság Alkotmánybíróságának (ÚS SR) elnöki tisztségéért otthagyná a miniszterelnöki bársonyszéket. „Mindezt kizárni nem lehet, de ha komolyan kívánjuk venni Robert Fico szavait, akkor ezt nem teszi meg. Arról beszél, hogy a következő választásoknak is neki kíván veselkedni, s célja, hogy történelmet írva, négyszeres kormányfő legyen" – mondta Hrabko, s felhívta a figyelmet arra, hogy a parlament két jelöltről dönt egy posztra, majd az államfő választ, vagyis Ficónak Kiskára kellene hagyatkoznia.
Galko-ügy
Hrabko kritikusan szemléli Robert Fico kijelentését, hogy a Szabadság és Szolidaritás (SaS) veszélyes a demokráciára nézve, amit a kormányfő szerint a ¼ubomír Galko védelmi minisztersége idején kirobbant lehallgatási botrány is bizonyít. „Ha Robert Fico kormányfőnek az az érzése, hogy az SaS nem demokratikus elveken alapuló párt, akkor a legfőbb ügyészhez fordulhat" - mondta Hrabko.
„Tény, hogy ¼ubomír Galko védelmi miniszterként a katonai hírszerzésért is felelt, amely akkor még két részre oszlott. Iveta Radièová le is vonta a következtetéseket" – emlékeztetett Hrabko arra, hogy éppen ezen botrány kapcsán volt kénytelen idő előtt távozni a miniszter.
„Egy 6-7 éves ügyről van szó, amelyért Galko politikai értelemben már megfizetett. Büntetőjogilag ma a helyzet úgy fest, hogy felmentették, lévén a titkosszolgálat tagjai azt állítják, hogy Galko nem volt benne az ügyben" – hívta rá fel a figyelmet a publicista. „Ezen felül az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) azzal érvel, ami a vádiratban szerepel. Ám az csak egy közönséges papír, amelyet a bíróság lesöpörhet az asztalról és az egész semmit sem fog jelenteni. ¼ubomír Galkónak nincs oka lemondania a bizottság elnöki tisztségéről" – összegezte Hrabko.
Hrabko emlékeztetett, hogy a korábbi Fico-kabinet megkísérelte megfosztani parlamenti tisztségétől Ján Fige¾t, ám végül az egész ellene fordult. „Nem értem a Smer miért lép ismét ugyanabba a folyóba" – jegyzete meg a publicista, aki komoly problémának tartaná, ha Galko elveszíteni bizottsági posztját, majd erre a Szabadság és Szolidaritás (SaS), az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO) és a Család Vagyunk (Sme rodina) mozgalom tagjai sorra megválnának tisztségeiktől.
Külkommentár
A Pozsonyi Kerületi Bíróság (KS BA) elutasította Andrej Babiš a Nemzeti Emlékezet Intézetével (ÚPN) szemben benyújtott keresetét, amiért az ÚPN az Állambiztonsági Hivatal (ŠtB) nyilvántartásában ügynökként tarja számon. A bíróság mindezt azzal indokolta, hogy az ÚPN törvényi dokumentumokat tesz közzé, amelyek tartalmáért nem terhelheti felelősség.
„Gyakorlati szempontból mindez azt jelenti, hogy Babiš pert vesztett. Nem sikerült mindazt elérnie, amit akart" konstatálta Hrabko. „Politikai tekintetben nem sok változik. Zeman államfő kijelentése már ismert, miszerint mindenképpen kormányalakítással bízza meg Andrej Babišt. A cseh társadalom szempontjából ugyanakkor azt jelenti., amit el sem tudtunk volna képzelni, vagyis, hogy csaknem 30 évvel a bársonyos forradalmat követően nem csupán olyan lesz a kormányfő, aki ellen büntetőeljárás van folyamatban, hanem egyben egy olyan személy, aki ŠtB-ügynökként van nyilvántartva" – szögezte le Hrabko.
Hrabko a németországi helyzetet is kommentálta, ahol a szociáldemokrata párttagság dönt majd a formálódó CDU/CSU-SPD nagykoalícióról.
„Most nem csupán bizottsági döntésről lesz szó, hanem az SPD belső referendumáról. „Külügy-, pénzügy-, illetve munka- és szociálisügyi minisztere van. Ez nagy siker. Merkel igencsak meghátrált. Nagyon fontos számára, hogy a kormányrúdnál maradhasson" – fogalmazott Hrabko, aki szerint Németországnak, de az Európai uniónak (EU) is érdeke, hogy az új német kabinet minél hamarabb felálljon. „Ám ez húsvét előtt nem fog bekövetkezni" – saccolt Juraj Hrabko.