2017. április 13., 19:48

Hrabko: hihetetlen, hogy a rendőrség a parlament alelnökének autójára lövöldözött

POZSONY. Az, hogy a parlament alelnökét, Andrej Hrnèiart szállító autó üldözése során a rendőrség figyelmeztető lövést adott le, nem értelmezhető másképp, csak úgy, hogy a rendőrök kudarcot vallottak – vélekedett Juraj Hrabko publicista a Teraz.sk hírportál TABLET.TV című műsorában.
201704131630230.hrabko01.jpg

„Ez elképzelhetetlen, ilyet nem lehet kitalálni, ez csak megtörténhet. A rendőrség közjogi méltóságra, a parlament alelnökére lőtt? Ez a rendőri munka hatalmas kudarca. Nyilvánvaló, hogy a rendőrség kudarcáról van szó, hiszen a rendőröknek ki kellett volna deríteniük, milyen autó menekül előlük” – mondta Juraj Hrabko publicista.

Hozzátette, valószínűleg a kommunikációs hálózatok mondtak csütörtököt az autó lenyomozásakor. Bár az incidenst később megmagyarázták és nem történt kár, Hrabko szerint ennek megvolt a potenciális veszélye. „Nevetséges lenne, ha nem lenne tragikus. Nem tudom elképzelni, mi történt volna, ha a lövés véletlenül a parlament alelnökét találja el” – hangsúlyozta Hrabko. Szerinte Hrèiar csak statisztaként szerepelt az incidensben. „Ebben az esetben a politikus csak utas. Van testőre, akinek ki kell értékelnie a helyzetet, ő fele a politikusért is, nem csak az általa vezetett autóért” – sz9ögezte le.

A rendőrség szombatról vasárnapra (április 8-ról 9-re) virradóra a (Sztrecsény) Streèno és Turócszentmárton (Martin) közti útszakaszon követett egy BMW típusú autót, amelyben Andrej Hrnèiar, a parlament alelnöke ült. Szolgálati autóról volt szó, amely túllépte a megengedett sebességet, és mivel nem állt meg, a rendőrök figyelmeztető lövést adtak le. Hrèiar szerint két rendőri egység között történt a félreértés, mivel a közjogi méltóságot szállító autó nem állhat meg lakott területen kívül, ezért kellett eljutnia a legközelebbi lakott területre.

A politikai műsorban Hrabko elmondta véleményét Peter Kresák (Most-Híd) alkotmányjogász, képviselő nézetével kapcsolatban, aki szerint a meèiari amnesztiák a kezdetektől jogtalanok voltak. „Kezdettől fogva az volt a meggyőződésem, hogy a meèiari amnesztiák a szó valódi értelmében nem amnesztiák, mivel olyan dolgokról van szó, amelyek során a közszereplő visszaél jogkörével“ – mondta Kresák, aki az amnesztiák ügyében az Alkotmánybíróság előtt képviseli majd a parlamentet.

Hrabko elismeri, hogy Kresák jelentős szerepet játszott abban, hogy a parlamenti többség elfogadta a meèiari amnesztiák eltörlésére vonatkozó javaslatot. Hrabko viszont magát az aktust nem fogadja el, és nem ért egyet azzal sem, hogy az amnesztia során a közszereplő visszaélt a jogkörével.

„1998-ban a köztársasági elnök jogkörébe tartozott, hogy elrendelje, ne kezdődjön el a büntetőeljárás, ha pedig elkezdődött, akkor ne folytassák azt. Ez benne volt az alkotmányban” – reagált Hrabko. „Vladimír Meèiar személye ellen feljelentést tettek, hogy visszaélt a jogkörével, de ezt elutasították. Most nem lehet spekulálni arról, mi lett volna, ha… Egyszerűen a bíróságok úgy zárták le az ügyet, hogy az amnesztiák érvényesek voltak, és nem lehetett eljárást folytatni a gyanús személyek ellen” – tette hozzá. Hrabko szerint nyílt titok, hogy önamnesztiákról volt szól. „Mindannyian tudjuk, ki vett részt bennük, aki akarja, ismeri a vádiratot a nevekkel együtt, az egyetlen dolog, amit nem tudunk, hogy mi lett volna a büntetés. Azt akadályozták meg az amnesztiák” – hangsúlyozta a publicista.

Szerinte a parlamenti szavazás az amnesztiákról nem mossa le a foltot a szlovákiai jogrendszerről. „Az a folt közvetlenül az alkotmányba került bele. Kiderült, hogy 90 szavazattal a parlamentben bármit el lehet érni, és ez a jövőben veszélyes precedenst jelent” – mondta.

Megosztás