2016. március 12., 17:48

Hrabko: Ha a pártok nem egyeznek meg, a hatalom Kiskáé lesz

POZSONY. Amennyiben a politikai pártok nem képesek megállapodni az elkövetkezendő kabinet összetételében, legyen az bár jobboldali vagy baloldali-jobboldali kombináció, Szlovákiában a hatalom Andrej Kiska köztársasági elnök kezébe kerül. Az alkotmány szerint jelentős befolyása lehet egy, az előrehozott választásokig kinevezett hivatalnokkormány összetételére és működésére – vázolta a TABLET.TV műsorában Juraj Hrabko publicista.

„Iveta Radièová kormányának bukása óta létezik az az alkotmánymódosítás, mely a köztársasági elnöknek olyan jogköröket biztosít, hogy engedélye nélkül még szolgálati útra sem utazhat  egyetlen miniszter sem” – jegyezte meg.

„Pénzre megy a játék, csak erről szól a hatalommegosztás. Ki kap többet, ki nyer, s ha döntetlen lesz, a köztársasági elnök lesz a győztes” - szögezte le Hrabko. Hozzátette: amennyibe Robert Fico ebben a körben nem képes kormányt alapítani, újabb megbízatást nem kap a köztársasági elnöktől. Még abban az esetben sem, ha Sulík sem jár sikerrel. „Nem világos számomra, miért beszélnek a Robert Fico vezette első körről. Talán valaki azt gondolja, hogy ha az első körben csődöt mond, s a megbízatást Sulík kapja, még lesz rá remény, hogy a köztársasági elnöktől kap egy újabb megbízatást?  Véleményem szerint kizárt, hogy a köztársasági elnök egy olyasvalakire bízná a további tárgyalásokat, aki egyszer már csütörtököt mondott” – vázolta a helyzetet Hrabko.

Mközben Robert Fico és Richard Sulík harcot vív a kormányalakítás jogáért, Hrabko szerint a mérleg nyelvének stratégiai pozíciójában a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) áll. A kormányfő kijelentését, miszerint egy stabil kormánykoalíció az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) és az SNS lehet, Hrabko inkább a jobboldali pártoknak szánt üzenetként értelmezi, miszerint kormányuk nem lenne olyan stabil, mint egy végleges Smer–SNS megállapodás. „Még semmi sem dőlt el. A kérdés az, Robert Ficónak sikerül-e újabb pártokat a saját oldalára állítania. Meglátásom szerint Danko úr egyelőre egyik párt felé sem hajlik. Végül is, kongresszusra készülnek” – jegyezte meg a publicista. 

A Háló (#Sie) a Smerrel való koalíció esetén elveszíthetné egyik képviselőjét, ugyanis Miroslav Beblavý jelezte, ez esetben távozik a frakcióból. Szlovákiában első alkalommal bekövetkezhet, hogy független képviselő lép a parlament talajára. „Eddig képviselők csupán az alakuló parlamenti ülés után váltak függetlenné. Ha Miroslav Bublavý esetében mégis megtörténne, akkor ez lehetne az első alkalom” – jegyezte meg Hrabko.

Véleménye szerint Richard Sulík projektje sem mentes a kockázatoktól. „Már az előző választási időszakból tudjuk, hogy az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO) parlamenti frakciója nem egységes, több képviselő távozott a frakcióból. Ám Richard Sulík számára maga Richard Sulík a legnagyobb probléma” – mondta. „A győztes választásokat követő viselkedése, illetőleg a határtalan kormányfői ambíciók növelik az értékét lehetséges koalíciós partnerei szemében. Nagyobb teljesítményt kell mutatnia, az ilyen kijelentések ellenére is. Nem kell megfeledkezni arról, hogy Richard Sulík képtelen volt ellátni a második legfőbb közjogi méltóság tisztségét, s – a parlament történetében először – leváltották parlamenti elnöki tisztségéből” – jegyezte meg Hrabko. Bár véleménye szerint Sulíknak van bizonyos esélye, de ez a perspektíva sem a legegyszerűbb.

Az új parlamenti viszonyok bírálatával Hrabko csak részben ért egyet. „Tény, hogy a nem standard pártok száma most a legtöbb a parlamentben. Az okot éppen a létező standard pártok jelentik, akik nem fejlesztették az országot. Lehetővé tették a pártokrata rendszer elburjánzását, ami mára az oligarchák rendszerébe torkollott” – figyelmeztetett.

Az erős pártközponti rendszer megfelelt a politikusoknak, viszont gyenge pontjai most mutatkoznak meg. „Említhetném az egy választókörzetet vagy az egykamarás parlamentet. Ha nem térünk magunkhoz, lehet még rosszabb is” – magyarázta Hrabko.

Ami az idei választások győzteseit illeti, az Irány-Szociáldemokrácia ugyan megnyerte a választásokat, de jóval kevesebb választó voksát kapták meg, mint négy éve. „A Smer győzött, de egyúttal veszített is, ugyanis nem szerzett új választókat. Ha Smer alakítana kormányt, az elkövetkező négy évben – Fico bámulatos politikai képessége ellenére – számuk tovább csökkenne” – nyilatkozta Hrabko.

Pillanatnyilag a kormányfő erős tényezőnek számít, s a szakember szerint bár a Most-Híd választási eredményeivel nem váltotta be az elvárásokat, de érezhető Bugár Béla tapasztalata is. „A teljes parlamenti csapatból Bugár és Fico a legalkalmasabb a kormányfői tisztség betöltésére. Legalábbis a meglévő tapasztalatokat tekintve. Bugár Béla szerepe erős, de Bugár olyan, mint a róka. Nem csak az foglalkoztatja, hogyan jusson hozzá a hatalomhoz, de az is, hogyan tovább” – jellemezte a két politikust Hrabko.

A Háló (#Sie) különleges helyzetben van, a parlamentbe első alkalommal való bejutását ugyan elkönyvelheti, de mandátumainak száma messze elmaradt a választások előtti elvárásoktól. „Radoslav Procházka elvárásai a felmérések alapján indokoltak voltak. Ám, ha Procházka nem tér magához, hamar befejezheti politikai pályafutását, a Háló pedig az egyszer használatos pártok táborát gyarapítja majd” – hangsúlyozta Hrabko. Boris Kollár médiákban nagy port felvert múltját érintő információkkal kapcsolatban megjegyezte, a kormányalakítás során a hatalom szétosztása a kulcskérdés. Ha az eljövendő kormánykoalícióról megállapodás születik, már senki sem fogja firtatni a múltját.

A Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) meglepetésre kiesett a parlamentből, de Hrabko szerint van esélye a visszatérésre. „Ha a KDH magához tér, az esélye megvan. Ha 2 000 választó másképp döntött volna, a KDH a parlamentben lenne. Ján Fige¾nek megvan ez az esélye” – jegyezte meg Hrabko.

Megosztás