Honnan származnak Ausztrália kóbor macskái?
Az Ausztráliát övező szigeteken élő elvadult macskák ezáltal az Európából származó és a régióba a 19. században érkező alapítópopulációt reprezentálhatják.
A BMC Evolutionary Biology folyóiratban megjelent tanulmány szerint ha sikerül azonosítani eme macskapopulációk létrejöttének pontos idejét, akkor alaposabb ismereteket szerezhetnek arról, a behatoló fajnak milyen hatásai voltak az ausztrál élővilágra érkezésekor.
A kóbor macskák – szabadon, az emberektől függetlenül élő, de házi macskáktól származó egyedek – Ausztrália hatalmas területein hoztak létre invazív populációkat. A kutatók rengeteget vitáztak már azzal kapcsolatban, az állatok hogyan érkeztek a földrészre. Az egyik elmélet szerint az európai telepesekkel a kései 18. században, míg egy másik szerint maláj tengeriuborka-halászokhoz csapódva tették be mancsukat Észak-Ausztráliába 1650 körül.
A Senckenberg Biodiverzitási és Klímakutató Központ, valamint a Koblenz-Landau Egyetem szakembergárdája mitokondriális DNS-t és mikroszatelliteket – a DNS rövid, ismétlődő szekvenciái – vizsgált meg 266 elvadult macskánál, hogy feltérképezze evolúciós történetüket és megoszlásukat. A mintákat hat ausztráliai és hét szigeti régióból gyűjtötték be.
Kiderült, hogy a kóbor ausztrál macskák elsősorban valószínűleg a 19. században Európából érkezett négylábúaktól származnak. Egy második, Délkelet-Ázsiából kiinduló hullámra is találtak bizonyítékot, de arra már nem, hogy egy stabil macskapopuláció kizárólagosan Ázsiából származna, ami kizárja a malajziai elméletet.
Egy faj őshonos élőhelyéről új helyszínre költöztetésének katasztrofális hatása lehet az új környezetre, az ott élőket a zsákmányszerzés, a táplálékért való versengés vagy a betegségek terjesztése révén befolyásolhatja. Az Ausztráliában jelenlévő 22 invazív emlősfajból kettő – az európai vörös róka és a házi macska – ragadozó. A földrész bő 100 őshonos faját veszélyeztetik jelenleg is az elvadult macskák, és a fenyegetett fajok Ausztrália egyéb részeire való újbóli betelepítését gyakran éppen eme négylábúak hátráltatják.