Hőmérsékleti rekordok dőltek meg hétfőn

A Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SHMÚ) tájékoztatása szerint a legjelentősebb meleg légáramlatokat az ország nyugati felében észlelték, ahol a hőmérséklet helyenként, például Bősön 14 Celsius-fokra emelkedett.
Rekordot jelentő 11,6 fokot mértek a stomfai (Stupava) meteorológiai állomáson is. Az ottani eddigi rekordot, 11 fok körüli hőmérsékletet 1994. december 11-én mérték.
Az SHMÚ hozzáfűzte: az erős déli áramlat miatt a hegyoldalak felett beborul az égbolt, míg a széltől jobban védett helyeken a levegő felmelegszik és derűssé válik az égbolt.
„Az ún. főn hatás miatt máshol is meleg volt” – fűzték hozzá a meteorológusok. A főnt száraz és meleg bukószélként jellemezhetjük. Magashegységek környezetében alakul ki, amelynek egyik oldalán az érkező levegő felfelé kényszerül, lehűl és nedvességtartamát a hegy ezen oldalán adja ki. A levegő a gerincen átbukva, immáron kiszáradva a másik, szélvédett oldalon leáramlik, felmelegszik és ezáltal relatív nedvessége jelentősen lecsökken.
Az SHMÚ közlése szerint ere volt példa az Alacsony-Tátra környékén. Breznóbányán (Brezno) és Beszterebányán 1 fokot, Liptószentmiklóson pedig 9 fokot mértek. Madarason (Vtáènik), illetve Garamszentkereszten (Žiar n. Hronom) 6, Privigyén (Prievidza) pedig 12 fok volt. „Ez a különbség kisebb, mint az Alacsony-Tátra környékén, mert a hegység alacsonyabb, a levegő nem tud annyira felmelegedni“ – tették hozzá.
Meleg térségek alakultak ki más hegyek környékén is, például Árvában, a Magurán túli régióban, a Vág völgyében és a Szepességben.
„Az ilyen magas hőmérsékleti értékek messze vannak hosszú távú átlagtól” – közölte a Szlovák Hidrometeorológiai Intézet.
Leghidegebb hétfőn Besztercebánya megyében volt, ahol a hőmérséklet egyes állomásokon, például a nagyrőcein (Revúca), a feketenbalogin (Èierny Balog), a klenócin (Klenovec), a rimakokavain (Kokava n. Rimavicou) és az alsóhemándin (Dolný Harmanec) mindössze 0,3-0,5 fokot ért el. A legalacsonyabb hőmérsékleteket a felhősödés és a szél okozta.