Hlina: meg kell fosztani állampolgárságuktól az idegen seregben szolgálókat
Jelen állás szerint saját kérelmünk benyújtása ellenében válhatunk meg szlovák útlevelünktől, illetve – mint az immár egyre szélesebb körben ismert gyakorlattá vált – egy másik ország állampolgárságának felvétele esetén is megfoszthatnak minket állampolgárságunktól.
Alojz Hlinának azonban meggyőződése, hogy mindez nem elégséges. Törvénymódosító javaslatát elsősorban azon aggodalmával indokolja, hogy az elmúlt időszakban megnőtt annak az esélye, hogy szlovák állampolgárok csatlakozzanak idegen országok területén különféle, olyan szélsőséges fegyveres terrorszervezetekhez, mint amilyen például az Iszlám Állam (IÁ).
„Az ilyen, különféle külföldi szélsőséges terrorista tevékenységben részt vállalt állampolgárok Szlovákiába való hazaérkezése a Szlovák Köztársaságra, és az Európai Unióra (EU) nézve is biztonsági kockázatot jelent, miközben tudvalévő, hogy nemzetbiztonsági szempontból elengedhetetlen az ilyen cselekedet szankcionálása nem kizárólag a büntetőtörvénykönyv, hanem a közigazgatási jog szempontjából is” – indokolt az ellenzéki parlamenti képviselő.
Míg Alojz Hlina szigorítaná az állampolgársági törvényt, addig az ellenzéki pártok - elsősorban a Most-Híd képviselői – a hatályban lévő törvény enyhítése mellett érvelnek. Eközben a belügyminisztérium is a törvény módosításán dolgozik. Mint ismeretes az állampolgársági törvénnyel a Szlovák Köztársaság Alkotmánybírósága (ÚS SR) is foglalkozott már, de az tulajdonképpen nem volt képes állást foglalni a kérdésben, hogy a jelenleg hatályos törvénykezés alkotmányellenes-e, vagy sem.
A Most-Híd képviselői ezért a strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bíróságához (EJEB) kívánnak beadvánnyal fordulni. A pártnak ugyanis szilárd meggyőződése, hogy a jogszabály emberi jogokat sértő, hiszen a Szlovák Köztársaság Alkotmányában is az szerepel, hogy önnön akarata ellenére senki sem fosztható meg állampolgárságától.
A jogszabály jelen formáját még 2010 júniusában, Robert Fico első kormánya idején fogadta el a pozsonyi törvényhozás, válaszul a magyar parlament könnyített honosításról hozott döntésére. Több kísérlet is történt a vitatott szlovák jogszabály módosítására, azonban még egyik sem járt sikerrel. A máig ismert adatok szerint összesen 907 személyt fosztottak meg szlovák állampolgárságától.