Himalájai sófalakkal védik az óvodások egészségét Felsőszeliben

A felsőszeli óvodaprogram fontos mozzanata az egészséges életmódra való nevelés és a gyermekek egészségben való megtartása. Rendszeresen beiktatott programok közé tartozik a gyümölcsnap, kerékpártúra, úszótanfolyam és az egészséges életmód hete aktivitás.
Andrikovics Tünde, a felsőszeli óvoda igazgatója elmondta, az intézmény feladata minél többet tenni a betegségek megelőzése érdekében. Főként kisebb gyermekeknél tapasztalják, hogy gyakran betegszenek meg az első óvodai évben, hiszen bekerülnek egy közösségbe az otthoni védett környezetből. A gyermekek egészségének megóvása érdekében nemrég egy komoly víztisztító berendezést sikerült beszerelniük. Igazi sikerként könyvelhetik el a himalájai sótégla falak beépítését az óvodai játszó- és hálótermekbe. Ez a vállalkozás egyedinek számít még Szlovákia-szerte.
„Régi vágyunk egy sószoba kialakítása az óvodánkban. Pályázat útján sikerült némi pénzforráshoz jutnunk, de ez csak elenyésző része volt annak az összegnek, ami egy sószoba kialakításához szükséges. Helyette mobilis sótégla-falakat alakítottunk ki, valamint elektromos sólámpákat is elhelyeztünk a csoportszobákban” – tudatta portálunkkal Andrikovics Tünde.
Köztudott, hogy a sós levegő belélegezve tisztítja a légutakat, regenerálja a nyálkahártyákat, allergia és a felső légúti megbetegedések ellen is hatásos, valamint tiszta és allergénanyag-mentes környezetet hoz létre.
Az igazgatónő elmondta, fontos számukra, hogy az óvodásaik találkozzanak a só jótékony hatásaival, hiszen nem minden szülőnek van lehetősége sóbarlangba vagy tengerhez hordani a gyermekét. A közeljövőben szeretnének sóhomokozót is kialakítani, ahol a gyerekek játék közben, észrevétlenül lélegzik be a jótékony, sós levegőt. A „somokozó” jellegét tekintve megegyezik a homokozóval, azzal a különbséggel, hogy a homok helyett őrölt parajdi kősóval vagy himalájai sóval van feltöltve.
„Ahhoz, hogy óvodánknak legyen sószobája, nem kevés anyagi ráfordítás szükséges. A fenntartónkkal, szülőkkel és a pedagógusokkal közösen dolgozunk azon, hogy ezt a célunkat elérjük. Az elkészült sófalak bizonyítják, hogy jó úton haladunk” – fejtette ki Andrikovics Tünde.
A só eredeti, feldolgozatlan állapotában valóságos kincs, 84-féle ásványi anyagot tartalmaz. A legismertebb természetes és tiszta só a Himalájából bányászott rózsaszín himalájai só. Ám sószoba építésénél ugyanúgy használhatóak a jelentősen olcsóbb parajdi sótömbök. Légzésterápiánál a sótéglák segítséget nyújtanak az asztmatikus, légúti megbetegedéseknél. Az esszenciák belélegzésével jelentősen csökkenthető az arcüreggyulladás, a nátha, a hörghurutgyulladás kockázata. Mindemellett a kedélyre is jó hatással vannak, valamint sikeresen alkalmazzák hiperaktív vagy alvászavaros gyermekeknél is.
