Hétfőtől több mint hatszáz nővér már nem lép be munkába
Az egészségügyi nővérek tömeges felmondásának oka az a törvénymódosítás, amely első ízben garantálja számukra a minimális bértarifát, amelynél kevesebbel munkaadójuk sohasem díjazhatja őket. A törvényileg szabott határokkal elégedetlen nővéri társadalom, magasabb tartományba emelné minimálbérüket. Állításuk szerint akadnak közülük olyanok, akik februári bérei az említett módosítás következtében az eddigieknél is alacsonyabbak lesznek.
A Pravda napilap információi szerint ugyanakkor ennek nem kell így lennie. Van, ahol többet kapnak majd kézhez, míg akad olyan kórház is, ahol a nővérek bérei nem módosulnak. Mindez azonban nem a törvény következménye, hanem a kollektív szerződésé, amely magasabb bérkiegészítést garantált nekik. A nővérek alapfizetése ugyanis januártól valóban csökken. A bérek tehát a jövőben az egyes kórházakban fellelhető szakszervezetek erejének függvényében emelkednek majd. Az egészségügyi nővérek bérei eddig 640-től 940 euróig terjedtek, attól függően, hogy milyen szakképesítéssel rendelkeztek, illetve hány ledolgozott év volt már a hátuk mögött. 2016. Január elsejétől azonban béreik 695 eurótól 824 euróig terjednek. „A törvénymódosítással a leghuzamosabb ideje a szakmájukban dolgozó nővérek bérei csökkentek a leginkább“ – véli Iveta Lazorová, a Szlovákiai Nővérek és Szülészasszisztensek Kamarájának (SKSaPA) elnöke.
Monika Kavecká, a Nővérek és Szülészasszisztensek Szakszervezeti Szövetségének (OZSaPA) elnöke elmondta, példaként egy 33 éves szakmai gyakorlattal rendelkező egészségügyi nővér hozható fel, aki nem tanúsítvány alapján szerezte meg szaktudását, illetve nem rendezik specializált szakképesítéssel. A múlt évben 928 euró szerepelt fizetési szalagján, míg az idei bérszalagon csak 695 eurót lel majd meg, magyarán annyit, amennyit egy kezdő nővér kap, akinek egyetlen év szakmai gyakorlata sincsen.
„Az említett összehasonlítás az egyike azon hazugságoknak, amelyeket Kavecká asszony terjeszt“ – reagált Peter Bubla, az egészségügyi minisztérium szóvivője, aki szerint, ha egy nővér előzőleg egyezséget kötött munkaadójával egy bizonyos szintű minimálbért illetően, az nem fog módosulni. „Ha egy kórházi nővér alapbére magasabb, akkor az marad az alapfizetése“ - érvelt Bubla. Egy ilyen egyezséghez azonban mindkét fél beleegyezése szükséges, miközben a munkáltatónak is engedékenynek kell lennie.
Kavecká rámutatott, hogy a helyzet kórházanként eltérő, lévén saját hatáskörben határoznak a díjazást illetően. „Ahhol nem lesz kollektív szerződés, az alapfizetés 695 euró lesz“ – mondta a szakszervezeti vezető.
A szakszervezeteknek ugyanakkor módjában áll, hogy a törvényben meghatározottól magasabb bért harcoljanak ki. Jó példa erre a Besztercebányai Gyermekkórház és Rendelőintézet, ahol idén a bérek növekednek. A 12 éves szakmai gyakorlattal bíró nővér átlagfizetése 790 euró lesz, miközben a törvény szerint 695 euró járna neki. A műszakokért, túlórákért, ünnepnapi vagy hétvégi szolgálatokért járó pótlék mértéke átlagosan havi 134 euró körül mozog.
A minisztérium és a kormány vélhetően nem fog a nővérek kedvében járni, így február elsején 11 kórházban már nem lépnek munkába az eddig felmondás alatt álló nővérek. Lazorová szerint ez főként Eperjesen, Kassán, Bajmócon és Nagyszombatban idéz majd elő válságos állapotokat. „Nevezett kórházakból főként a specializált szakképesítéssel rendelkező nővérek mennek el, ami azt jelenti, hogy nem lesz biztosítva a páciensek biztonságos egészségügyi ellátása“ – véli Iveta Lazorová, aki szerint a nővérek felmondásai egymillió beteget érinthetnek.
A minisztérium szerint azonban szó sincs válsághelyzetről. „Megismétlem, nem fenyeget semmiféle összeomlás. Eperjes és Zsolna lokális problémájáról van szó, ahol sikerült hétfőtől biztosítani a kórházak szolgáltatásait“ – mondta reakciójában Bubla. „Megértjük, hogy Lazorová és Kavecká asszony egyre idegesebb, tekintve, hogy különféle félretájékoztatások révén felmondásra bírták a nővéreket, miközben saját állásaikat nem tették kockára sem felmondással, sem azzal, hogy bejelentették volna, megválnak tisztségüktől. Ugyanakkor még ezt sem tartjuk indoknak arra, hogy a nővérek tisztviselői a páciensek megfélemlítésének eszközéhez nyúljanak, és az egészségügyi szolgáltatások elérhetetlenségével kapcsolatos katasztrófa-forgatókönyveket fessenek meg“ – tette hozzá Bubla, aki szerint jelenleg 644 nővér tölti felmondási idejét, míg további 620 november óta már visszavonta felmondását.