Hétfőig húzódhat a kormányfő leváltását célzó rendkívüli parlamenti ülés
A közszolgálati Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) híradása szerint, egy ellenzéki obstrukció révén egészen hétfőig húzódhat a parlament rendkívüli ülése, hogy aztán végre sor kerüljön a Robert Ficóval szemben kezdeményezett bizalmatlansági szavazásra - számolt be róla online kiadásában a Pravda.sk.
Bugár Béla, a Most-Híd elnökének elmondása szerint pártja és a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) nem kívánja minden áron húzni-halasztani a szavazást, de a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió – Demokrata Párt (SDKÚ-DS), valamint az ellenzék fennmaradó része ellenkező véleményen van.
Viliam Novotný, az SDKÚ-DS képviselője az RTVS beszámolója szerint elmondta, valóban fontolóra vették ezt a forgatókönyvet, ugyanakkor úgy véli, hogy a kérdésben végül „a képviselők fáradtsági szintje” lesz a döntő. Az ellenzéki honatya úgy véli, hogy vasárnap késő estig lezárulhat a vita és így véget érhet a rendkívüli ülés.
Amennyiben a parlamenti vita mégis átnyúlna egészen a hétfői napra, akkor azok a képviselők, akik korábban úgy szólaltak fel, hogy előzőleg írásban jelezték felszólalási szándékukat, vélhetően a vitának abban a szakaszában is megismételnék az általuk elmondottakat, amely egyébként a felszólalási szándékukat szóban jelzők rendelkezésére állna. Adott esetben az is elképzelhető, hogy kevésbé fáradt képviselőtársaiknak nyújtanák át beszédeiket, hogy frissebb kollégáik azzal fáraszthassák a kormánypárti honatyákat, ezáltal elodázva a végső szavazást.
A kormányzó Irány - Szociáldemokrácia (Smer-SD) változtatott a kormány valamely tagjának leváltására összehívott rendkívüli ülésekkor alkalmazandó stratégiáján. Már a Ján Richter munkaügyi miniszter leváltására kezdeményezett rendkívüli ülés alkalmával is kizárólag kormánypárti képviselők álltak a szónoki pulpitushoz a törvényhozásban. A mostani rendkívüli ülésen - Igor Matoviè, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OĽaNO) vezetőjének kivételével - 6 és fél órán keresztül nem engedték szóhoz jutni az ellenzéket a plénumban. Ez idő alatt kizárólag a kormányfő és miniszterei szónokoltak a parlamentben.