Hét százalékos béremelést követelnek az oktatási szakszervezetek
Pavel Ondek, a Szlovákiai Oktatásügyi és Tudományos Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (OZPŠaV) elnöke rámutatott a szlovákiai oktatásügy tartós alulfinanszírozottságára, ami miatt a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) országainak rangsorában az utolsók között van.
Juraj Draxler oktatási miniszter a tárgyalás során biztosította a szakszervezetet, hogy ő szintén elfogadhatatlannak tartja a Pavel Ondek, a tárgyalások alkalmával a pedagógusokat képviselő Szlovákiai Oktatásügyi és Tudományos Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (OZPŠaV) elnökejavaslatát, s nem ért azzal egyet. Ugyanakkor közölte, hogy a 7 százalékos béremelési követelést sem tartja megvalósíthatónak, mivel az nincs összhangban az államháztartás lehetőségeivel.
„Egy múlt évihez hasonló, 5 százalékos fizetésemelést el tudok képzelni“ – jelentette ki a tárcavezető, kiegészítve azzal, hogy szeretné, ha a fizetésemelés az egyetemi oktatók bérét is magában foglalná. Ondek jelezte, ha a kollektív megállapodás kedvezőtlen irányba fordulna, a tiltakozás lehetősége továbbra is fennáll.
A szakszervezetek követelik az oktatási alkalmazottak fizetési tarifáinak alapvető módosítását is. Ondek arra figyelmeztet, ellentmondásos, hogy miközben a kormány megemeli a minimálbért, ugyanakkor rendeletben rögzíti a minimálbér alatti fizetési tarifákat is. A végeredmény: az első és a hetedik fizetési tarifába sorolt alkalmazottak ugyanazt a bért kapják. Például az iskolai szakácsnő fizetése ugyanolyan, mint az iskola gazdasági munkatársáé. A szakszervezetek azt kérik, módosítsák a fizetési táblázatot, mégpedig oly módon, hogy az első fokozat, illetőleg az első tarifa a minimálbért tartalmazza. A miniszter a fizetések módosításával kapcsolatban a munkaügyi miniszterrel is tárgyalni kíván.
Ondek arra is felhívta a figyelmet, hogy a kormány még mindig nem hagyta jóvá a rendszerszintű oktatásügyi változásokról szóló jelentést, amelyet már 2013 őszén meg kellett volna tárgyalnia. A szakszervezeteknek ennek alapján az a véleményük, hogy a kormány számára az oktatásügy egyáltalán nem fontos .
Erre reagálva az oktatási tárca vezetője kijelentette, az oktatásügy állapotáról szóló időszerű jelentést, az oktatásügy jelenlegi helyzetét, illetőleg a magasabb színvonal elérése érdekében szükséges jövőbeni elvárásokat tartalmazó dokumentumokat még ez őszön elkészítik. „Talán néhány – adatokat érintő – részt módosítunk” – tette hozzá Draxler.