Helyhatósági választások: az ország polgármestereket és helyi képviselőket választott

08:06 A Statisztikai Hivatal közel végleges adatai - 99,65 százalékos feldolgozottság - ismeretében kiderült, a részvételi arány hasonlóan alakult, mint négy éve. Míg 2010-ben a szavazók 49,69 volt százaléka járult az urnákhoz, idén 48,3 százaléknyian. A polgármester-választás toronymagasan a függetlenek győzelmét hozta. 1100 településnek lesz független polgármestere, ami 37,95 százalékot jelent. A pártok közül a legjobban - ahogy az várható volt - a kormánypárti Smer szerepelt. Robert Fico pártjának 845 polgármestere lesz, ez 29,14 százalék. 122 polgármestere lesz a KDH-nak, ami 4,2 százalékot jelent A pártok listáján a harmadik helyre került az MKP, Berényi József pártjának jelöltje 105 helyen vezeti majd a települést, ez az összes település 3,62 százaléka. Az MKP-t 3 százalékos eredménnyel a Most-Híd követi, Bugár Béla vegyespártja 87 településen szerepelt eredményesen. (Az MKP és a Most-Híd közös polgármesterjelöltjeinek 30 településen sikerült nyerniük.) A Sieť jelöltje 52 helyen lett befutó, ez 1,79 százalékos eredmény.
Hasonlóan alakult az eredmény a testületi képviselők arányát tekintve is. 5972 független képviselő került be az önkormányzati testületekbe, ez 28,91 százalékot jelent. A Smer 5107 képviselőjével alakíthatja majd az önkormányzati politikát, ami 24,72 százalék. A KDH-nak 2179 képviselője van, ez 10,55 százalék. Az MKP színeiben 1140 képviselő került be a testületekbe, ez 5,51 százalékos eredmény. A következő helyre az SNS került, a nemzetieknek 839 helyi képviselőjük lesz, ez 4,06 százalékos eredmény. A Most-Híd 824 képviselőt juttatott be a testületekbe, ami az összes képviselő 3,98 százaléka.
Magyar szempontból a választások egyik meglepetése a komáromi eredmény. Nem járt sikerrel az MKP és Most-Híd által közösen indított jelölt, Czíria Attila, a polgármesteri posztot ugyanis a felfüggesztett MKP-tagságú, függetlenként induló Stubendek László nyerte el. Stubendek 3877 szavazattal végzett az első helyen. A városban egyébként alacsony volt a részvételi arány, az erőteljes kampány ellenére is csak 34,60 százalékos volt a részvétel.
02:18 A 2014-es helyhatósági választások győztesei a függetlenek. Legalább is ezt mutatják a számok. A választáson ugyanis a közel háromezer településből 974 helyen független polgármester nyert. A pártok közül, ahogy az várható volt, a legtöbb jelöltje a Smernek győzött, 805 polgármestere van a baloldalnak. A harmadik helyen a KDH van, 116 polgármesterrel. Mint négy éve, most is a negyedik legtöbb polgármestert az MKP tudhatja magáénak, 85 település élén áll a magyar párt jelöltje. A vegyespárt, a Most-Híd 76 polgármesterrel az ötödik helyen áll. A Sieť 45, az SDKÚ 42 és az SNS 37 polgármesteri helyet szerzett.
01:53 Információink szerint Komáromban Stubendek László győzött, megelőzve ezzel Czíria Attilát, aki az MKP és a Most-Híd közös jelötlje volt. Stubendek, aki korábban az MKP vezetője volt a városban, függetlenként indult a választásokon, mert nem értett egyet azzal a megállapodással, amit a két párt kötött. A jelenlegi polgármester, Anton Marek jóval lemaradt Stubendek és Czíria mögött.
01:44 A megyeszékhelyeken is megtörtént a szavazatok összegzése. Pozsonyban Ivo Nesrovnal lesz a főpolgármester, Nagyszombatban Peter Broèka, Nyitrán megőrizte posztját Jozef Dvonè, Eperjesen Andrea Turèanová nyert, Besztercebányán Ján Nosko kapta a legtöbb szavazatot, Zsolnát ismét Igor Choma vezeti, Trencsében ezúttal is Richard Rybníèek győzött, és Kassán is tudott duplázni Richard Raši.
01:39 A Statisztikai Hivatal adatai szerint 92 százalákos feldolgozottságnál 49,31 százalék volt a részvételi arány.
01:33 A jelek szerint a választási eredmények néhány meglepetésén túl is történik váratlan dolog. Pavol Paška házelnök ma éjjel, Richard Raši választási eredményváróján bejelentette, lemond házelnöki posztjáról. A parlament elnökét nagyon élesen támadták az elmúlt napokban, amiért kiderült érintettsége a pöstyéni kórház CT-botránya kapcsán. Előbb Kassán, majd pénteken Pozsonyban tüntettek több százan, azt követelve, hogy mondjon le.
01:28 Kilenc polgármesterjelölt indult Ipolyságon, a befutó a független Štefan Gregor lett. Az MKP jelötlje Oros Zoltán volt, a Most-Híd pedig Baráti Zoltánt indította. Szencen nem lesz váltás, továbbra is Karol Kvál vezeti a várost, akit egyébként az MKP és a Most-Híd is támogatott. A várakozásoknak megfelelően ismét nyert Pozsonypüspökiben a Most-Híd és több jobboldali párt közös jelötlje, Ožvald Erzsébet.
01:14 Új korszak kezdődik a főváros életében, a közvélemény-kutatások szerint eredetileg harmadik helyre pozicionált független Ivo Nesrovnal nyerte a választást, megelőzve az eddigi főpolgármestert, Milan Ftáènikot és a legesélyesebbnek tartott Milan Kòažkót.
01:11 Kassa nem szavazott a változásra. Az elkövetkező négy évben is a smeres Richard Raši vezeti az ország második legnagyobb városát. Legerősebb és esélyesnek is tartott kihívója Rudolf Bauer volt, akit közel tíz jobboldali párt és tömörülés támogatott.
01:06 Meglepetésként értékelhető az eredmény Szepsiben. Zachariaš István 24 év után nem indult a polgármesteri posztért, így az MKP jelöltje Petráš Irén lett. A szavazatok többségét azonban nem ő szerezte meg, hanem a függetlenként induló Slavomír Borovský.
01:05 Királyhelmecen sem kapott kellő szavazatot az MKP polgármesterjelöltje, Pásztor István. A Bodrogköz központját Pataky Károly vezeti az elkövetkező négy évben.
01:03 Nincs váltás Léván, a várost az elkövetkező négy évben is Stefan Mišák, a Smer és az SNS közös jelötlje vezeti. Vágsellyén azonban új polgármester lesz, a független Martin Alföldit a független Jozef Belický váltja.
00:58 Az Érsekújvári járás több községében is ismert már a végeredmény. Szalkán a függetlenként induló Cagal Szilvia nyert, Kürtön a szintén függetlenként induló Téglás János, míg Kisújfalun az MKP által támogatott Geri Valéria foglalhatja el a polgármesteri posztot. Bajtán csaknem 80 százalékos részvétel mellett választották meg Benkő Józsefet a község élére. Helembán a 12 éve funkcióban levő Kosznovszki Henrietta vezetheti továbbra is a települést.
00:52 Galántán alulmaradt az MKP támogatásával függetlenként induló Maťašovský László, az ugyancsak független Peter Paškával szemben.
00:46 Rozsnyón megőrizte posztját a Most-Híd szineiben Pavel Burdiga. Érsekújvárott viszont váltás lesz. Távozik a várost több választási időszakon át vezető Gejza Pischinger, akit Otokar Klein operaénekes vált a poszton.
00:37 Információink szerint Párkányban, a négy független jelölt közül Szabó Jenő polgármesterjelölt kapta a legtöbb szavazatot. Õt egyébként az MKP, a Most-híd és a Smer is támogatta. Ez azt jelenti, búcsúzik posztjától Ján Oravec, aki 24 évig vezette a várost.
00:26 A Komáromi járásban Búcson Karkó János győzött, függetlenként, Marcelházán viszont az MKP-Most-Híd koalíció közös jelöltjeként Varga Ervin lett a befutó. Információink szerint Gután megőrizte posztját az MKP-s Horváth Árpád. És Nyárasdon ismét az MKP-s Bacsó László kapta a legtöbb szavazatot.
00:11 A Komáromi járásban Martoson nincs váltás, az MKP-s Keszegh István vezeti továbbra is a települést. És a Galánatai járás egyik legnagyobb községében, Nádszegen is régi-új polgármester lesz, Juhos Ferenc személyében, ő ezúttal is a Most-Híd szineiben indult. Alsószeliben az MKP-s Kovács Lajos nyert, Pereden pedig megőrizte posztját Borsányi Gyula, Negyeden pedig Jancsó István. A Szenci járásban, Félben ugyancsak az MKP-s Pomíchal István kapta a legtöbb szavazatot.
00:09 Még mindig nincs eredmény Komáromban, az azonban már biztosra vehető, hogy Anton Marek búcsúzik a városházától. Szoros a küzdelem az MKP-és Most-Híd közös jelötlje, Czíria Attila és a függelten Stubendek László közt, egyes információk szerint Stubendek áll jobban.
00:07 Meglepetés lehet a fővárosban. Az előzetes felmérések Milan Kòažko győzelmét jósolták, most az előzetes információk szerint azonban Kòažko csak a harmadik helyen áll a független Ivo Nesrovnal és Milan Ftáènik mögött.
23:58 A Statisztikai Hivatal legfrissebb jelentése szerint a feldolgozottság 60 százaléknál tart. A számlálást már lezárt települések egyharmadán a Smer jelöltjei szerepeltek sikeresen, az 1782 önkormányzatból 625-öt szereztek meg. A második helyen a függetlenek vannak, eddig 587 település élén áll független polgármester. A harmadik 76 megválasztott polgármesterrel a KDH, az MKP továbbra is a negyedik helyen van, 60 polgármesterrel, és az ötödik a Most-Híd 49 megválasztott településvezetőjével.
23:52 Valódi meglepetésnek számít a nagymegyeri eredmény. Szinte biztos befutónak tartották az eddigi polgármestert, Néveri Sándort, ám a voksolás során az MKP jelöltje alulmaradt Lojkoviè Sámuellel szemben, Lojkoviè - aki korábban már volt a város polgármestere - a szavazatok majd dupláját szerezte meg ellenjelöltjével szemben.
23:50 Ipolynyéken ismét Hrubík Béla kapott bizamat.
23:48 A Komáromi járásban Domin István Izsán, Labancz Roland Bátorkeszin, Duka Gábor pedig Karván őrizte meg pozícióját. Mindhárman az MKP színeiben vezetik településüket.
23:43 A Csallóközben, Vajkán megőrizte posztját az MKP színeiben Álló Donát, Vámosfalut a Most-Híd színeiben Puss Endre vezeti majd, Vásárúton dupláz a független Zsoldos Roland, ő négy éve került a falu élére.
23:32 Losoncon függetlenként indult az egyébként MKP színeiben politizáló Csúsz Péter, a befutó azonban egy másik független, Alexandra Pivková lett. Várható volt, hogy szoros lesz a küzdelem Füleken, ahol négyen indultak a polgármesteri posztért. A várakozások arról szóltak, hogy a vokscsata Szvorák Zsuzsa (MKP) és a Most-Híd támogatásával indult Agócs Attila között dől majd el. Így történt, a szoros küzdelemből azonban Agócs Attila került ki győztesen.
23:24 A legfrissebb adatok szerint a feldolgozottság a felénél tart, és a részvételi arány 53,83 százalék. A megyeszékhelyek és Kassa valamint Pozsony adatai azonban még nem futottak be.
23:12 Az Ung-vidéken Nagyráskán megőrizte pozícióját Jakab Elemér, a Most-Híd színeiben, Szirénfalván ugyancsak a vegyes párt jelöltje Takács Sándor győzött, csakúgy mint Abarán Csuri Árpád. Nagyszelmencen sincs váltás, ismét az MKP-s Tóth Lajos nyerte a választást, és a bodrogközi Kisgérest is Furik Csaba vezetheti az elkövetkező négy évben, neki azonban nem akadt kihívója sem, mint ahogy Nagytárkányban Kopasz Józsefnek sem.
23.02 Az elkövetkező négy évben Muzsla polgármestere lesz Farkas Iván, az MKP gazdasági alelnöke. Ugyancsak az MKP színeiben megőrizte pozícióját Paton Szabó Olga, és Kolozsnémán Szalay Rozália is.
22:36 Az MKP jelöltjei városi szinten is több helyen megőrizték pozíciójukat. A Csallóközben Somorját Bárdos Gábor vezeti, neki azonban nem volt kihívója. Hájos Zoltánnak, Dunaszerdahely polgármesterének is sikerült posztját megőrizni, négy ellenjelöltje volt. Gömörben sem történt meglepetés. Rimaszombat élén továbbra is Jozef Šimko marad, ő függetlenként az MKP támogatásával indult, és Szögedi Anna is megőrizte posztját, a következő négy évben is ő vezeti Tornalját. Az Ung-vidék központjának számító Nagykaposon sem történt váltás, itt a független Petrikán Péter marad a polgármester, hat kihívója volt, többek között az ugyancsak esélyesnek tartott MKP-s Mihók Gábor.
22:29 A megyeszékhelyek közül eddig egy eredmény ismert, és az meglepetésként is értékelhető. Eperjesen elveszítette a választást a függetlenként, ám Smer támogatással indult Pavol Hagyari, aki már több választási időszakon át vezette a várost. Utódja a jobboldali blok jelöltje Andrea Turèanová lesz.
22:18 Csallóközcsütörtök községben ismét Õry Péter, az MKP önkormányzati alelnöke lett a polgármester, és Bősön is marad a korábbi polgármester, Fenes Iván is megőrizte pozícióját.
22:11 A Statisztikai Hivatal adatai szerint húsz százalékos feldolgozottságnál 55,7 százalékos a részvételi arány.
22:04 A Csallóköz néhány kisebb településén is ismert már az eredmény. DunaTőkésen a Most-Híd és MKP közös jelötlje Csiba Mária lett a győztes, Balonyon az MKP-s Matus Frigyes nyert, ő már a hetedik választási időszakát kezdi majd a falu élén. Albáron is közös jelölt lett a befutó, Bercek Oszkár személyében.
21:56 A szavazatok 6 százalékos feldolgozottságánál a Smer vezet. A szavazatszámlálás 169 településen fejeződött be, ebből 75 polgármesteri helyet a Smer szerzett meg, a második legtöbb jelölt független, a KDH-nak eddig 10 polgármestere van, és negyedikként 7 polgármestere van eddig az MKP-nak.
21:44 Gömör kisebb településein már összeszámolták a voksokat. Péterfalán az MKP-s Köböl Gyula kapta a legtöbb szavazatot, Felsősárson Aladár Miklós ugyancsak az MKP színeiben győzött, Most-Híd és MKP koalícióban győzött Lénártfalán Rákosi János, Medveshidegkúton a Most-Híd színeiben Varga Sándor, és ughyancsak a Most-Híd jelöltje, Vincze Endre lett győztes Darnyán, de a legtöbb faluban függetlenek kerültek ki győztesen, és nem elhanyagolható a smeres jelöltek száma sem.
21:25 A Rimaszombati járásban Kövecses községben már megvan az eredmény, az MKP és a Most-Híd közös jelöltje Keszi Norbert győzött. A két párt 35 településen kötött koalíciót. A Dunaszerdahelyi Medve községben is megszámolták már a voksokat, de itt nem meglepetés, hogy az MKP-s Morva László lett a polgármester, hiszen nem volt kihívója.
21:03 Az MKP 27 polgármesterjelöltje már biztos lehet győzelmében. A párt összesen 445 községben állított polgármester-, illetve képviselőjelölteket. 26 településen és Somorja városában nem volt kihívója a párt polgármesterjelötjének, így ők már biztosak lehetnek győzelmükben. Somorján tehát a jelenlegi MKP-s polgármester, Bárdos Gábor marad a város élén. Somorján kívül még 26 településen biztos az MKP-s polgármeterjelölt megválasztása. A párt polgármesterjelöltjének nem volt ellenjelöltje a Szenci járásban Vőkön, a Dunaszerdahelyi járásban Medvén, Balonyban, Patonyréten és Ekecsen, a Vágsellyei járásban Zsigárdon, a Komáromi járásban Lakszakállason, a Nyitrai járásban Kolonyban, a Lévai járásban Százdon és Nagyodon, a Nagykürtösi járásban Nagycsalomján és Kelenyén, a Losonci járásban Kalondán, a Rimaszombati járásban Gömörpéterfalán, Cakón, Sajókesziben és Kövecsesen, a Nagyrőcei járásban Felsőráson, Lőkösön és Lévárton, a Nagymihályi járásban Csicseren és Mátyócvajkócon, valamint a Tőketerebesi járásban Ladmócon, Kisgéresben, Nagytárkányban és Szentesen.
20:36 A helyhatósági választásokon a választók részvételi aránya rendszerint viszonylag magas. 2010-ben 49,69, 2006-ban 47,65 2002-ben 49,51, 1998-ban 53,95, 1994-ben 52,42 és 1990-ben 63,75 százalék volt. A várakozások szerint a korábbiaktól most sem marad el a részvételi arány. Már az is hagyományos, hogy a városokban alacsonyabb a szavazókedv, míg a falvakban magasabb.
20:00 Véget ért a szavazás, három helyszín kivételével - Kassa,Luník IX, Pozsony-Ruzsinov és Szinye - bezártak a szavazóhelyiségek. A választási bizottságok megkezdték a szavazatok összeszámlálását. A Statisztikai Hivatal elnöke Ľudmila Benkovièová szerint 21.30-kor lehetnek az első előzetes eredmények. A hivatal két honlapján, a www.statistics.sk és a www.volbysr.sk. oldalokon folyamatosan közli majd az eredményeket. Az adatok feldolgozása és közzététele elsősorban attól függ, hogy a helyi választási bizottságok milyen gyorsan képesek megszámolni a leadott szavazatokat. Végleges és hivatalos eredmény holnap délelőtt várható, miután a választásokról szóló jegyzőkönyvet aláírja a Központi Választási Bizottság.
19:06 Az Eperjesi járásban Szinye (Svinia) községben röviddel 17.00 óra előtt fel kellett függeszteni a választásokat, mert a szavazóhelyiségbe néhány roma választó cédulát vitt magával, amelyre fel volt írva, kit kell választania. A szavazást 20 percre szakították meg. A vizsgálat folyamatban van, arról azonban a körzeti választási bizottság már döntött, hogy a helyiek 20 perccel tovább szavazhatnak.
18.41 Miközben kiderült, hogy Körmöcbányán mégsem történt szavazatvásárlás, a rendőrség korrpucióellenes egységéhez újabb bejelentés érkezett, ezúttal Zsarnócáról. A vizsgálat még folyamatban van - tájékoztatott Eva Chmelová, a Központi Választási Bizottság jegyzője.
18:00 Még két órán keresztül tartanak a választások, majd a szavazóhelyiségek 20.00 órakor bezárulnak, s megkezdődik a szavazatszámlálás. Egy helyen, a kassai Luník IX lakótelepen azonban 20:38-ig élhetnek szavazó jogukkal az ott lakók, ugyanis délelőtt - feltételezett csalás miatt - 38 percre felfüggesztették a választást. A választási csalás végül is nem nyert bizonyítást. A Statisztikai Hivatal 21.30 órára ígéri az első részeredményeket.
17:44 A rendőrségnek egy újabb szavazatvásárlási ügyet sikerült leleplezni, ez Körmöcbányán történt - tájékoztatta a sajtó képviselőit Eva Chmelová, a Központi Választási Bizottság jegyzője. Az eset jelenleg vizsgálati szakaszban van. Koradélután Zólyomban indított eljárást hasonló ügyben a rendőrség korrupcióellenes egysége.
17:21 A Dunaszerdahelyi járás nagyközségében, Vásárúton folyamatosan érkeznek a választók a szavazóhelyiségekbe - mondta az állami hírügynökségnek a helyi választási bizottság elnöke, Márik Alica. A polgármesteri posztért hárman indulnak, a képviselői helyek száma 9, s ezt 13-an pályázták meg. A bizottsági elnök szerint négy éve jóval több volt a jelöltek száma. A községben egyébként általában magasabb a részvételi arány, mint az országos átlag. Négy éve a hetven százalékot is meghaladta. Az általános tapasztalat szerint délelőtt az idősebbek, délután a fiatalabbak járulnak nagyobb számban az urnákhoz.
16:48 A Galántai járás egyik legnagyobb községében, Nádszegen, az egyes számú választási körzetben a több mint ezer választásra jogosult lakosnak több mint harmada vett részt a szavazáson délután 16.00 óráig - nyilatkozta a választási bizottság elnöke, Cserko János, aki a koraesti órákban még nagyobb részvételi hullámra számít. Nádszegen ketten pályáznak a polgármesteri posztra, a testület 11 képviselői helyére pedig 24 jelölt van.
16:26 Nyitra megye déli, magyarok lakta járásaiban, a Komáromi, az Érsekújvári és a Lévai járásban magas a részvételi arány, legalább is erről tájékoztatták a sajtót a körzeti választási bizottságok. Volt olyan település, ahol már reggel 7.00 előtt a szavazóhelyiség előtt vártak a szavazók, hogy leadhassák voksukat. Az érdeklődés később sem csökkent, sőt, vannak helyek, ahol már dél körül többen vettek részt a választáson, mint legutóbb, négy éve.
16.07 A Lévai járásban, Garamsallón a sárgaságjárvány ellenére is nagy az érdeklődés a választások iránt. A járási közegészségügyi hivatal az elmúlt napokban általános fertőtlenítést rendelt el a szavazóhelyiségekben, minden szavazó külön tollat kap, nem kell tehát tartani a fertőzésveszélytől, annak esélyét az intézkedésekkel minimalizálták - nyilatkozta a körzeti választási bizottság nevében Alžbeta Èerbová.
15:44 A rendőrség Zólyomban szavazatvásárlásra derített fényt - jelentette az újságíróknak Eva Chmelová, a Központi Választási Bizottság jegyzője. A szavazatvásárlás tényéről még délelőtt Ľubomír Ábel, országos rendőrfőkapitány-helyettes is beszélt, de konkrétumokat nem volt hajlandó elárulni, csak azt mondta, vannak térségek, ahol ez a jelenség folyamatosan gondot okoz. Mostanra kiderült, az eset Zólyomban történt, részleteket Chmelová sem árult el, csak annyit mondott, hogy már meg is kezdődött az ügyben az eljárás.
15:12 Lassan halad a szavazás az ország legnagyobb lakótelepén, Pozsony-Ligetfalun. A Nóbel téren lévő választási körzetben akár 15-20 percig is eltart, amíg egy-egy szavazó végez. A helyi bizottságok tagjai szerint a nap folyamán már arra is volt példa, hogy egy férfinek 40 percig tartott, amíg végzett a voksolással. A lassú menetnek a tagok szerint egyrészt az az oka, hogy sok a jelölt, másrészt a választók felkészületlenül mennek szavazni, és a helyszínen tanulmányozzák a jelöltlistát. Az elmúlt időszakban egyébként a városrészre nem volt jellemző a túl magas részvételi arány.
14:46 Délelőtt négy órán át tanácskozott a Központi Választási Bizottság. Jegyzőjének tájékoztatása szerint jelenleg a bizottság tagjai országszerte a terepen végeznek ellenőrzést. A legközelebbi ülésük a választások végeztével, közvetlenül 20.00 órakor kezdődik.
14:05 Szenc városában fennakadás nélkül zajlik a választás. A körzeti választási bizottság vezetője szerint ígéretesnek mutatkozik a részvétel. Reggel 7.00 órától folyamatosan érkeznek a választók a szavazóhelyiségekbe. Érdekességként jegyezte meg, hogy megfigyelőként vannak jelen a szavazáson egy polgári társulás - Szenc az én városom - tagjai, akik végig felügyelni kívánják a szavazás menetét. A városban öten indulnak a polgármesteri posztért.
13:30 A kassai Luník IX lakótelepen a délelőtt folyamán 38 precre meg kellett szakítani a szavazást. Ennek oka, hogy az egyik szavazó egy, a szavazóhelyiségen kívül kapott céduláról írta át a jelöltek neveit - mondta a TASR-nak Alena Straková, a körzeti választási bizottság vezetője. A cédulán konkrét jelöltek nevei szerepeltek. A szavazást 10.30 és 11.08 között azért függesztették fel, mert fennállt a gyanú, hogy több ilyen eset történt. A gyanús személyeket a rendőrség elvezette, majd folytatódott a szavazás. Ez azonban azt is jelenti, hogy az adott körzetben este 38 perccel tovább tart majd a szavazás.
13.02 A rendőrség több, polgárok által tett bejelentést vizsgál a Besztercebányai megyében. A kerületi rendőrségi szóvivő azonban ez esetben sem volt hajlandó részeleteket elárulni, még arról sem, hogy melyik településről érkezett a bejelentés. A megindított vizsgálatok eredményeiről csak a választások után adhatnak információt.
12:37 Rozsnyón fennakadás nélkül zajlik a szavazás - nyilatkozta a körzeti választási bizottság vezetője, Erika Demeterová. A városban hatan indulnak a polgármesteri posztért. A városi testület 13 képviselői helyéért 71-en szálltak versenybe.
12:31 Ivo Nersrovnal Pozsony független főpolgármesterjelöltje abban bízik, hogy sokan részt vesznek majd a szavazáson, mert szerinte ez a legfontosabb voksolás.
12:26 Milan Ftáènik, a Smer támogatásával induló független főpolgármesterjelölt szoros eredményt vár a fővárosban. Pozsony jelenlegi főpolgármestere szerint ő és két ellenjelöltje, Milan Kòažko és Ivo Nesrovnal aránylag azonos helyzetben van, támogatottságuk hasonló, szoros tehát a küzdelem. Ftáènik szerint ez a nyitott küzdelem akár azt is jelentheti, hogy nagyobb lesz a korábbiaknál is a részvételi arány. Ez viszont erős mandátumot is jelenthet majd a leendő városvezetőnek - mondta a jelenlegi főpolgármester.
11:56 Kassán a Luník IX lakótelepen több választóhelyiségben sorakozni kell, akkora az érdeklődés. Ez azért is figyelemre méltó, mert a lakótelepen minden választáson rekordalacsony a részvételi arány. A nagy érdeklődés ellenére az egyik helyi választási bizottság vezetője szerint nem történt semmi rendbontás, és rendkívüli esemény sem, s szavazatvásárlásról sincs tudomásuk. A bizottságnak a legtöbb munkát az adja, hogy a szavazók közül többen írástudatlanok, ebben az esetben a választó segítségül hívhatja családtagját.
11:45 Dunaszerdahely városában 5 jelölt van a polgármesteri posztra. A körzeti választási bizottság vezetője, Sátor Andrea nyugodt, zavartalan választásról számolt be az állami hírügynökségnek. Elmondása szerint sokan a kertekben, hétvégi házakban töltik a mai napot, így már reggel nagy volt a forgalom a szavazóhelyiségekben. A Dunaszerdahelyi járásban 123 választóhelyiség van, ahol este 20.00 óráig várják a szavazókat. A járásban 99.815 szavazásra jogosult polgár él. A járás településein a polgármeterjelöltek száma 163.
11:39 A Galántai járásban minden fennakadás nélkül, rendben zajlik a voksolás. A választási bizottságokhoz egyelőre nem érkezett panasz. Ezt a körzeti választási bizottság elnöke, Erika Slobodová is megerősítette. Galántán hatan indultak a polgármesteri posztért.
11:21 Andrej Kiska állandó lakhelyén, Poprádon adta le szavazatát. Az államfő feleségével és kisfiával együtt jelent meg a szavazóhelyiségben. Mint mondta, eddig szinte minden szavazáson részt vett, szavazójogával csak akkor nem élt, ha éppen külföldön tartózkodott. Kiska a héten nyilatkozatban szólította az embereket a választásokon való részvételre. Miután szavazott, ismét a választások fontosságát hangsúlyozta, úgy fogalmazott, mindenkinek el kell mennie szavazni, akinek fontos az önkormányzat működése. Az államfő a mai napot családjával tölti, de saját bevallása szerint már készül a holnapi napra, amikor 6 államfőt fogad a fővárosban. A meghívott államfők 200 milló embert képviselnek, az ünnepségre tehát fel kell készülni, s annak az eseményhez méltónak kell lenni - mondta Andrej Kiska.
11:02 A Központi Választási Bizottság - a sok panaszos beadvány miatt - határozatot adott ki, amelyben pontosan rögzíti, hogy ki lehet megfigyelőként jelen a szavazóhelyiségben. Eszerint megfigyelő lehet az a személy, aki erre előzetesen engedélyt kért az adott választási bizottságtól és erre engedélyt is kapott. A képviselő-testületi jelölt csak a szavazatszámláláskor lehet jelen a szavazóhelyiségben. A megfigyelő nem lehet a választási bizottság tagja. A megfigyelő időkorlát nélkül jelen lehet a szavazóhelyiségben, de nem zavarhatja a voksolás menetét és annak titkosságát tiszteletben kell tartania. A szavazatszámláláskor lehetővé kell számára tenni, hogy objektív képet kapjon a számlálás menetéről.
10:52 Milna Kòažko, Pozsony egyik főpolgármesterjelöltje röviddel 10 óra után adta le szavazatát a belváros Mély utcai szavazóhelyiségében. Újságíróknak elmondta, nyugodtnak érzi magát. Úgy véli, a fővárosban a szavazásra jogosultak legalább fele elmegy majd szavazni. Kòažko azt is hozzátette: örömmel tapasztalta, hogy az embereket érdekli, mi történik a fővárosban, hogyan alakul a város jövője.
10.33 Lakhelyén, Alsószeliben leadta szavazatát a Magyar Közösség Pártjának elnöke, Berényi József, aki bízik abban, hogy az emberek fontosnak tartják a helyhatósági választásokat, s minél nagyobb számban vesznek részt a szavazáson. Információink szerint a mátyusföldi településeken a délelőtti órákban már sokan éltek szavazójogukkal, s a részvételi arány nem marad el az elmúlt választásokon ilyenkor megszokottól.
10:21 Bugár Béla, a Most-Híd szlovák-magyar vegyespárt elnöke Somorján adta le szavazatát a délelőtt. Somorja azon települések közé tartozik, ahol a polgármesterválasztás tét nélküli, ugyanis a város eddigi polgármesterének, Bárdos Gábornak (MKP) nem akadt kihívója. Az elkövetkező négy évben tehát továbbra is ő vezeti a várost, így a város polgárai a testület összetételéről dönthetnek szavazatukkal.
10:09 A rendőrségre már érkezett szavazatvásárlásra vonatkozó bejelentés. Ľubomír Ábel, az országos rendőrfőkapitány helyettese elmondta, a rendőrség korrpucióellenes egysége már kiszállt a helyszínre, és megkezdte a vizsgálatot, részleteket azonban Ábel nem árult el, így egyelőre azt sem lehet tudni, hogy hol történt az eset, de mint fogalmazott, az országban vannak térségek, ahol a szavazatvásárlás folyamatosan, minden választáson megismétlődik. Ábel azt is elmondta, hogy az országban mindenhol megerősítették a rendőri járőrszolgálatot. A mai nap folyamán mintegy 7200 rendőr van szolgálatban.
9:55 Leadta szavazatát Kassa város polgármesterjelöltje, a jobboldali pártok közös jelöltje, Rudolf Bauer. Bauer magasabb részvételre számít, mint négy éve, akkor az ország második legnagyobb városában 33 százalékos volt a részvételi arány. Mint mondta, bízik benne, hogy az emberek megértették a választások fontosságát, hiszen a településeken olyan döntések születnek, amelyek a leginkább befolyásolják a mindennapi életet.
9:33 Az elsők között adta le szavazatát Kassa városának jelenlegi polgármestere, Richard Raši (Smer-SD), aki újraindul a posztért, s legnagyobb kihívója a jobboldal közös jelöltjeként induló Rudolf Bauer. Raši a feleségével és a lányával együtt érkezett a szavazóhelyiségbe. Mint mondta, bízik abban, hogy az emberek elmennek szavazni, legalább 40 százalékos részvételre számít.
8:45 A Központi Választási Bizottság jegyzője, Eva Chmelová megerősítette, hogy gond nélkül kezdődött el a szavazás. 8.00 óra után összeült a Központi Választási Bizottság. A szavazás menetét felügyelő testülethez már érkezett néhány beadvány, a legtöbb panaszos elsősorban azt nehezményezte, hogy a helyi választási bizottság nem tette számára lehetővé, hogy megfigyelőként jelen legyen a szavazóhelyiségben, illetve este a szavazatszámláláskor. A KVB tagjai ülésükön döntenek arról is, hogy a KVB tagjai melyik szavazkörben tesznek látogatást, illetve végeznek ellenőrzést.
8.30 A Komáromi járásban, Martoson is elkezdődött a szavazás. Mint a korábbi választásokon is, ezúttal is volt, aki ezt a nagyon szép martosi viseletet vette fel ez alkalomból.
Az ország 2923 településén reggel 7.00 órakor rendben megnyílt az 5989 szavazóhelyiség. A választópolgárok este 20.00 óráig adhatják le szavazatukat a polgármesterjelöltekre és a helyi testület képviselőjelöltjeire.
Egy településen, Kisladnán (Malá Lodina) már 5.00 órakor megnyíiltak a szavazóhelyiségek, s további hat településen 6.00 órakor kezdődött a voksolás - tájékoztatott a Központi Választási Bizottság jegyzője, Eva Chmelová. A korai nyitást a választópolgárok kérték.
A választáson az ország területén élő szlovák állampolgárokon kívül az ország területén állandó lakhellyel rendelkező külföldiek is voksolhatnak, ez utóbbiakból aktuális adatok szerint több mint 61 ezer van. Az elsőválasztók száma 28 ezer.
A szlovák Statisztikai Hivatal (SÚSR) este nyolc óra után teszi közzé az első nem hivatalos eredményeket, a hivatalos eredményeket viszont csak vasárnap hozzák nyilvánosságra, miután azokat a Központi Választási Bizottság (ÚVK) is jóváhagyta. A Statisztikai Hivatal két honlapján - www.statistics.sk és www.volbysr.sk - lesznek elérhetők az eredmények.
A nap folyamán, egészen 20.00 óráig, vagyis a szavazóhelyiségek bezárásáig a belügyminisztérium két információs telefonvonalat is működtet. A 02/4859 2312-es és 02/4859 2313-as számokon a polgárok a választásokkal kapcsolatos kérdéseiket, illetve bejelentéseiket tehetik meg.
Választásra jogosult minden 18. életévét betöltött személy. A szavazájog csak az állandó lakhelyen érvényesíthető. A szavazáskor a hazai választópolgároknak személyi igazolványukra van szükségük, a külföldi állampolgárok lakhatási engedélyük felmutatásával voksolhatnak. A betegek és mozgáskorlátozottak a helyi választási bizottságtól igényelhetnek mozgóurnát.
A szavazáskor figyelmesen el kell olvasni a szavazólapot, azon ugyanis a képviselő-testület jelöltjei esetében szerepel az a szám is, ahány jelöltet karikázhat a választó. A megadott számnál több jelöltet nem szabad karikázni, mert különben érvénytelen lesz a szavazat, kevesebb jelöltre lehet szavazni.
A polgármesterjelöltek nevei külön szavazócédulán szerepelnek, ez esetben csak egy jelöltet lehet karikázni. Ha valaki elrontotta, avagy eltévesztette, és nem azt jelölte meg, akit akart, nem javíthatja ki, nem húzhatja át, mert a javított szavazólap érvénytelen. Ez esetben új szavazólapot kérhet a választási bizottságtól. A szavazás végén a szavazócédulákat borítékba kell tenni, és a lezárt borítékot kell az urnába bedobni.
