2014. november 14., 16:26

Helyhatósági választások: a szokottnál korábban zárnak a szavazóhelyiségek

POZSONY. A holnapi helyhatósági választások során más voksolásoktól eltérően nem 22 órakor, hanem már 20 órakor zárnak a szavazóhelyiségek.
A többi választással csak a szavazás kezdete egyezik meg: a választók reggel 7 órától járulhatnak az urnák elé. Eltérő viszont a szavazóhelyiségek zárásának időpontja, általában 22 óráig lehet szavazni, holnap viszont csak 20 óráig lehet majd leadni a voksokat.

Amennyiben igény mutatkozik rá, a szavazást 7 óra előtt is el lehet kezdeni. Az időpontokat az egyik legrégebbi, 1990 óta hatályban levő választási törvényünk írja elő, amely egyebek mellet az is megengedi, hogy a szavazás két napra osszák szét.

„Mivel ezen a választáson az állandó lakhelyen, választói igazolványok nélkül történik a szavazás, a 20 óráig tartó időtartam várhatóan elegendő lesz a választók számára” – mondta Ivan Netík, a belügyminisztérium sajtóosztályának munkatársa.

Eddig senki nem élt panasszal a tárcánál a voksolásra rendelkezésre álló idő rövidsége miatt, senki nem kérte annak meghosszabbítását. Négy év múlva azonban valószínűleg 22 óráig maradnak majd nyitva a szavazóhelyiségek.

„A parlament által májusban elfogadott új választási törvény egységesíti a választások alapszabályait. Meghatározza, hogy a választások egyetlen nap, mégpedig szombaton zajlanak. A választások a meghatározott napon reggel 7.00-tól 22.00-ig tartanak majd“ – fejtette ki Netík. Hozzátette: a helyi viszonyok alakulásának függvényében a polgármester szükség esetén 2 órával kitolhatja a szavazás kezdetét. Az új, egységes szabályok a 2016-os parlamenti választásoktól lesznek érvényben.

„Ez jó szabályozás. Az emberek fixálják magukban a voksolások egységes időpontját. Sokféle választás és népszavazás zajlik, és ha egységes időpontban történnek majd, nem jelent problémát, mikor nyitnak és zárulnak a szavazóhelyiségek“ – értékelte a lépést Tomáš Koziak politológus.

Szerinte nem hoz jelentős változásokat az eredmények tekintetében a szavazás idejének meghosszabbítása. „Nem gondolom, hogy a rövidebb idő miatt jelentős mértékben csökkenne a részvétel. Meghosszabbítása sem növeli drámai mértékben a részvételi arányt, de legalább néhány késve érkező még leadhatja szavazatát. Például azok az emberek, akiknek szombaton dolgozniuk kell“ – mondta a politológus.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.