Helyhatósági választások: 19 parlamenti képviselő indul
Michal Horský politológus szerint az említett számokból a politikai pártok népszerűsége mellett a törvényhozás kormánypárti részének további hatalmi törekvései is nyilvánvalóak. A szakember szerint rövidesen választ kapunk arra, hogy a választók a tisztséghalmozásnak vagy inkább az egyszerű képviseletnek adnak-e majd zöldet.
A több tisztség egyidejű betöltése a honatyák számára nagyobb jövedelmet is jelent. A 3 500 eurós havi bérrel rendelkező képviselő a polgármesteri fizetésével együtt a kormányfőnél is többet kereshet. Egyelőre erre még lehetősége nyílik, de a 2016-os parlamenti választások után változás várható ezen a téren. Már tárcaközi egyeztetésre került az a törvénymódosító javaslat, amely alapján a más tisztséget is ellátó parlamenti képviselő a további posztjáért csak minimálbérben részesülhet majd.
A kormányzó Irány-Szociáldemokráciának (Smer-SD) 83 képviselője van a 150 fős parlamentben, így nagyobb lehetősége is van polgármesterjelöltek indítására. A többi frakció sokkal „karcsúbb“, a Most-Híd párton kívül – melynek színeiben Csicsai Gábor Dunaszerdahelyen, Jakab Elemér pedig Nagyráskán (Veľké Raškovce) száll ringbe – egyik ellenzéki párt sem indít jelölteket.
Mivel a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) az „egy mandátum elegendő“ elvet vallja, parlamenti képviselői közül senki sem indul a november 15-i megmérettetésen. Pavol Abrhan, a KDH frakcióvezetője elmondta: bár a KDH Országos Tanácsának rendelete lehetővé tenné, hogy a honatyák megküzdjenek a polgármesteri posztokért, de a megválasztásuk esetén csak az egyik tisztséget tölthetnék be. Ugyanez a korlátozás vonatkozik a megyei elnöki tisztségre is. A parlamenti képviselők azonban vállalhatnak megyei vagy városi, illetve helyi önkormányzati képviselői tisztséget, mert az ezzel kapcsolatos feladatokat nem teljes munkaidőben kell ellátniuk.
A Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió-Demokrata Párt (SDKÚ-DS), illetve az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OĽaNO) a Pravda napilappal csak annyit közöltek, hogy egyetlen parlamenti képviselőjüket sem jelölték a helyhatósági választásokon indulók közé.
Pavol Haulík szociológus szerint az Irány-Szociáldemokrácián kívül a többi párt kapacitása nem tenné lehetővé, hogy az emberei többféle politikai tisztséget is betölthessenek. „Azok személyi szempontból gyengébbek, nem rendelkeznek szabad emberekkel. A Smernek megvannak azok az emberei, akik jelenlegi posztjukon nem játszanak domináns szerepet”– fejtette ki a szociológus. A választásokon induló kormánypárti képviselők többsége már jelenleg is polgármesterként tevékenykedik. „Ezért váltak képviselőkké, jelenleg pedig azokat a tisztségeket védelmezik, amelyek a parlamentbe juttatták őket“ – fűzte hozzá Haulík.