Helyenként vészjóslóan fogynak a magyar diákok

Ez a szám országos viszonylatban nem számít jelentős csökkenésnek, de nagy eltérések mutatkoznak az egyes megyék között. A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) adataiból kitűnik, hogy más-más helyzet alakult ki az egyes régiókban. A legmarkánsabb csökkenés Nagyszombat megyében tapasztalható, ott ugyanis a tavalyi 979-ről 917-re, vagyis 62-vel csökkent a beíratott kicsik száma.
Kassa megyében összesen 9-cel kevesebb a magyar elsős, mint tavaly, azaz 526 helyett 517 még akkor is, hogy a megyeszékhely (22-ről 23-ra nőtt) és a Rozsnyói járás (100-ról 107-re nőtt) adatai is javultak. A Tőketerebesi járásban viszont 12-vel (180 helyett 168), a Nagymihályiban pedig 9-cel (115 helyett 106) kevesebb gyereket írattak be. A Kassa-vidéki járásban 4-gyel (109 helyett 113), a Rozsnyóiban 7-tel, a kassai Márai Sándor MTNY AI-ban és Gimnáziumban pedig 1-gyel nőtt (22 helyett 23) a beíratott lurkók száma.
Pozsony és Nyitra megyét a stagnálás jellemzi, jelentősebb létszámnövekedés csak a Komáromi járásban mutatkozik, ahol 603-ról 620-ra nőtt a beíratottak száma. Pozsony megyében 77-ről 82-re emelkedett a jövendő magyar kiselsősök száma. Pozsonypüspökiben tavaly 12 gyereket írattak be, idén 16-ot, míg a fővárosi Duna Utcai MTNY AI-ban és Gimnáziumban a tavaly beíratott 24 gyermek helyett az új tanévben 27 várható. Nyitra megyében 10 gyermekkel, azaz a tavalyi 1202-ről 1212-re nőtt a magyar iskolákba illetve osztályokba beíratott gyerekek száma. Sajnálatos viszont, hogy Dunaszerdahelyi járásban 778-ról 727-re, a Galántai járásban pedig 201-ről 190-re csökkent a beíratottak száma. A Lévai járásban 161-ről 163-ra, az Érsekújváriban 309-ről 316-ra nőtt a létszám. A Nyitraiban azonban 13-ról 12-re, a Vágsellyeiben pedig 116-ról 101-re csökkent a leendő elsősök száma.
Besztercebánya megyében az új tanévben a tavalyinál több, azaz 775 helyett 817 magyar elsőst várnak, tehát a magyarlakta megyék közül ebben a legnagyobb méretű a létszámnövekedés. A Rimaszombati és a Nagyrőcei járásban 445-ről 492-re, azaz 47-tel illetve 106-ról 117-re, tehát 11-gyel nőtt, a Nagykürtösiben és a Losonciban viszont 5-tel, illetve 11-gyel, vagyis 41-ről 36-ra, illetve 183-ról 172-re csökkent a beíratottak száma. E megye többi járásában is csökkenés tapasztalható.
Pék László, az SZMPSZ országos elnöke az említett, legfrissebb adatokat portálunknak továbbiakkal egészítette ki, miközben véleményt is nyilvánított a kialakult helyzetről.
„Örvendetes, hogy idén jelentős növekedés tapasztalható, azaz a tavalyinál majdnem 50-nel több beíratott gyermek van a Rimaszombati járásban. Főleg a rimaszombati Tompa Mihály Alapiskola büszkélkedhet, hiszen a tavaly beíratott 45 helyett most 58 gyermekkel rendelkezik. Az is örömmel tölt el, hogy évközi viszonylatban a Komáromi járásban 17-tel nőtt a beíratott óvodások száma, ebből a révkomáromi Jókai Mór Alapiskolát a tavalyi 46 helyett 60 gyermek, illetve annak családja választotta. További sikernek számít, hogy Szímőn a tavalyinál 16-tal több, azaz 26 gyermek kérte felvételét magyar alapiskolába. Az egyik füleki alapiskolában is jelentős az emelkedés, azaz 44-ről 57-re nőtt a diáklétszám. A Nagyrőcei, Érsekújvári, Rozsnyói járásban valamivel kisebb növekedés történt: 106-ról 117-re, 309-ről 316-re és 100-ról 107-re nőtt a létszám. Bősön, Nádszegen, Vízkeleten, Gellén, Gútán, Ógyallán, Feleden, Tiszacsernyőn is több (az utóbbiban 4 helyett 13!) elsősre számíthatnak majd a következő tanévben“ – sorolta a derűlátásra okot adó eredményeket Pék László.
Ellenben érthetetlennek tartja, hogy a Dunaszerdahelyi járásban idén 51 gyermekkel kevesebbet írattak be, mint tavaly. „Nehéz megmondani, hogy ez miért is alakult így. Részben talán azért is, mert a dunaszerdahelyi önkormányzat hozott egy olyan döntést, amely alapján a dunaszerdahelyi magyar tannyelvű alapiskolák nem vehetik fel a környező településeken élő gyerekeket. Ennek következtében a jövendő dunaszerdahelyi elsősök létszáma csökken. További negatív eredménynek számít az is, hogy a Vágsellyei járásban 15-tel, azaz a tavalyi 116-ról 101-re csökkent a beiratkozók száma. Nem túl szívderítő adatokat könyvelhetnek el a révkomáromi Eötvös utcai AI-ban is, ahol a tavalyi 77 helyett 65 lehet majd az elsős. Síden, Ipolybalogon, Nagykaposon és Királyhelmecen is csökkent a beíratott kicsik száma“ – magyarázta.
A pedagógusszövetség első embere szerint nagyon aggasztó, hogy 54 településen 3-nál kevesebb gyermeket írattak be, további településeken pedig csupán egyet-egyet, vagy még annyit sem. „Huszonkét olyan településről van szó, amelyek javarészében már az előző években is csak 1, 2 vagy 3 óvodást írattak be, s ezzel megpecsételődni látszik ezen iskolák sorsa. A Szenci járásban található éberhardi és a Rimaszombati járásban levő détéri alapiskola biztosan bezárja kapuit, mert képtelenek biztosítani a diákutánpótlást. Nagyon sok olyan kisiskola van, amely 5 körüli tanulólétszámmal lesz kénytelen működni, és remény sincs a létszám növekedésére“ – fejezte ki Pék László.
Portálunkon keresztül is a megköszönte a magyar tanítási nyelvű alapiskoláknak, hogy röviddel a beiratkozások után elküldték az SZMPSZ-nek a friss adatokat. „Két-három év alatt az iskolák illetékesei már hozzászoktak ahhoz, hogy e-mailben eljuttassák hozzánk az adatokat. Akik pedig ezt maguktól nem teszik meg, azoktól telefonon kérjük ki azokat. Ezek a számok őszig még változhatnak. Azért is, mert főként sok roma gyereket csak később szoktak beíratni. Most is több iskola pedagógusai voltak kénytelenek ellátogatni egyes roma családokhoz, hogy gyermekeik beíratására szólítsák fel őket. Nagyon rossz úgy tervezni a következő tanévet, hogy a későn észbekapók csak nyáron kérik csemetéik felvételét valamelyik alapiskolába. Ezek az adatok csupán irányadó jelleggel bírnak azért is, mert egyes esetekben a pszichológus tanácsára halasztást kérnek a szülők, így ez a szám csökkenhet. Azok viszont, akik tavaly kértek halasztást, az idei létszámot gyarapítják majd“ – magyarázta.
Végül dióhéjban ekképp értékelte az idei alapiskolai beiratkozások eddigi eredményeit: „Ez alkalommal is az előző években megszokottakhoz hasonló eredmények születtek. Korábban azt hittem, hogy a vészjósló törvényekre való reagálás, illetve az annak következtében létrejövő összefogás, s az általunk tervezett tiltakozás miatt idén még nagyobb diáklétszámoknak örvendezhetünk majd. Azt vártam, hogy a kisiskolák állam és törvény általi veszélyeztetettsége idején a magyar szülők majd egyes településeken még több kicsit íratnak be magyar tanítási nyelvű iskolába. Sajnos, ilyen huszáros lépés nem történt“ – mutatott rá.