2015. december 17., 14:23

Hatalmas méreteket ölt a gyógyszerkivitel – KÉSZ!

A gyógyszerforgalmazók az idén jóval több készítményt vittek ki az országhatáron túlra, mint tavalyelőtt – derül ki az Állami Gyógyszer-felügyeleti Intézet (ŠÚKL) statisztikai adataiból. Bár az intézet gyakrabban is tiltotta a gyógyszerek re-exportját, mintegy 750 gyógyszert nem sikerült megfelelő arányban Szlovákiában tartóztatnia.
201612171433350.GYOGYSZERHIANY_1-2.jpg

A közelgő ünnepek csak tovább fokozhatják a helyzetet, amelyek előtt az emberek hagyományosan igyekszenek több gyógyszert felhalmozni. A legrosszabban ilyenkor az ünnepek előtt a kórházi kezelésről hazatérők járnak, hiszen a kórházban nem kapnak készítményt, míg a patikákban nem találni az adott készítményekből. A kialakult helyzeten a gyógyszer-kereskedelemmel kapcsolatos új, 2017 januárjától hatályos jogszabály hivatott javítani.

„Az előző évvel összehasonlítva, amikor is 4,9 millió tervezett kivitelről szóló bejelentés érkezett, idén az intézet csaknem 6 millió ilyen bejelentést kapott“ – közölte Diana Madarászová, az Állami Gyógyszer-felügyeleti Intézet (ŠÚKL) szóvivője, aki emlékeztetett, hogy tavaly 51 823 doboz gyógyszer kivitelét tiltották meg, míg idén december 12-ig 661 720 doboz gyógyszerrel tettek ugyanígy.

A gyógyszerészek szerint azonban az intézkedések ellenére kiszakadt a gyógyszerbiznisz-zsák, azaz a cégek, amit csak lehetett, az országhatáron kívülre vittek. Közben nem csupán a drága, modern gyógyszerek után nyúltak, hanem azok olcsóbb változatait is előszeretettel exportálták. A szlovákiai gyógyszertárak egy év leforgása alatt 18 414 olyan jelentést kaptak páciensektől, amelyben valamilyen gyógyszer piaci hiányára figyelmeztettek. A leggyakrabban a véralvadásgátlók hiányoztak, amelyekből egyes patikák egy adott hónapban gyakran csak két dobozra valót tudtak beszerezni. Ugyancsak elérhetetlenek voltak bizonyos asztmás megbetegedésekre használatos gyógyszerek, inzulin, gyulladásgátlók, antidepresszánsok, de még a védőoltásokhoz való vakcinák is.

 „Nincs javulás, de nem is romlik a helyzet. Továbbra is a régi kerékvágásban haladnak a dolgok, azaz a nagyon nehezen elérhető gyógyszerek továbbra sem kaphatók. A legrosszabb időszak mindig az adott hónap eleje illetve vége jelenti“ – erősítette meg Igor Žák, nagymihályi gyógyszerész, aki egyben tudatosítja, hogy a páciensek részéről ilyentájt nagy nyomás nehezedik majd a gyógyszertárakra, lévén igyekeznek majd minél többet felhalmozni az egyes készítményekből, főként, hogy januártól az orvosok már csak egy hónapra előre írnak majd ki gyógyszereket. Žiak szerint az eddig is jelentús hiányt a jelenlegi m´dzserek mentôn igyekeznek majd ellensälyozni. „Minden az adott beszállító és a gyógyszertár kapcsolat§n múlik. Ha kiváló viszonyt ápolnak egymással, akkor a gyógyszerészek mindegyike a maximumot képes megtenni pácienseiért“ – fűzte hozzá.

„Ha a szív és érrendszeri megbetegedésekkel küzdők, illetve agyvérzésen átesett páciensek nem kapnák kézhez véralvadásgátlóikat, az ún. antikoagulánsokat, annak rájuk nézve fatális következményei lennének“ – reagált a helyzetre Igor Chamilla, a Kardioklub SK polgári társulástól. „Egy gyógyfürdőhelyen székelünk, ezért úgy vélem, hogy a gyógyszertár kellőképpen el van látva gyógyszerekkel“ – tette hozzá, megjegyezve, hogy kiesés esetén az államnak kell fellépnie.

Az egészségügyi tárca rámutatott, hogy azért is összpontosított különösképpen az év végére, mert januártól hatályba lép az új vonatkozó jogszabály., amely megakadályozza majd a gyógyszerforgalmazóknak a gyógyszerek kivitelét az országból. „Ebben a tekintetben a maximumra törekszünk. Az Állami Gyógyszer-felügyeleti Intézettel megegyeztünk, hogy, jelentősebb figyelmet szentelünk a sajtóban hiányosként emlegetett gyógyszereknek“ – közölte állásfoglalásában a szaktárca. Egyelőre továbbra is érvényben van, hogy az, aki a határon túl kíván gyógyszereket értékesíteni, annak azt a kivitelt megelőző 30 napon belül be kell jelentenie az Állami Gyógyszer-felügyeleti Intézetnél, amely ezt követően elbírálja, hogy az adott készítményből hiány léphet-e fel a kivitellel.

Stanislava Luptáková, megjegyezte, jövőre a kategorizált gyógyszerek kivitelének minimálisra csökkentésével, illetve a gyógyszerek elérhetőségének növelésével számolnak.

Megosztás