Három választás is vár az idén Szlovákia lakosságára
Martin Slosiarik valószínűnek tartja, hogy az államfőválasztást a kormánypárt jelöltje, Robert Fico nyeri. Baránek szerint viszont elképzelhető, hogy a második körben mindenki összefog Fico ellen. A többi elemző vonakodott konkrét személyt megjelölni győztesként, mivel a végeredményt számos, egyelőre nem látható körülmény is meghatározhatja.
Az európai parlamenti választások tekintetében a szakértők többé-kevésbé egy véleményen voltak. Az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) minden valószínűség szerint megtartja 5 képviselői helyét a13 mandátumból. Slosiarik szerint a biztos választói háttérrel rendelkező pártok nagyobb eséllyel indulnak az EP-választásokon.
A helyhatósági választásokat tekintve a szakemberek szerint Szlovákia két legnagyobb városában, Pozsonyban és Kassán az eddigi polgármesterek, a négy évvel ezelőtt az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) által támogatott Milan Ftáènik, illetve a Smer-es Richard Raši minden valószínűség szerint megtartja pozícióját. Veszélyt csak az ellenzék összefogása jelenthetne. Krno szerint a helyhatósági választásokon inkább a személyiség, mint a párttámogatás a meghatározó. Ftáènik helyzete nehezebb lesz, de így is 50 százalékos az esélye annak, hogy megtarthatja tisztségét. Baránek szintén úgy véli, Ftáènikot csak az ellenzék teljes összefogásával lehet legyőzni.
Michal Horský politológus szerint a három választás nemcsak a politika színpadán kelt vihart, de egy bizonyos mértékben a társadalmat is megosztja. „A politikai stabilitást és a társadalmi megegyezést meghatározó módon befolyásolhatja az államelnök-választás győztese” – vélekedett.
Az ellenzék szerepét egyelőre nehéz megítélni. Horský szerint nem valószínű, hogy az elnökválasztáson elfogadható eredményt érjenek el. Esélyük csak a helyhatósági választásokon van. „Ha az sem sikerül, az elkövetkező parlamenti választások szempontjából ez komoly figyelmeztetés lehet számukra“ – jegyezte meg.
Nagy valószínűség szerint nem is háromszor, hanem inkább négyszer lesz kénytelen Szlovákia lakossága az urnák elé járulni. Az államelnök valószínűleg nem lesz megválasztva az első körben. A voksolási kedvet befolyásolhatja az is, hogy az emberek belefáradnak a sorozatos választásokba. Ha Radièová kormánya nem bukott volna meg, akkor az idén még parlamenti választások is lettek volna.
Slosiarik szintén túl soknak tartja, hogy egy évben három választást tartsanak. A választási fáradtságnak az államfőválasztás idején még nem kellene a jelentkeznie, a szakértő szerint mintegy 50 százalékos részvétellel lehet számolni. Az EP-választásokon viszont már nagyon alacsony részvételi arányra számít.
A politikai pártok már hozzáfogtak az EP-képviselőjelöltek kiválasztásához. A Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió-Demokrata Párt (SDKÚ-DS) ezekben a hetekben határozza meg jelöltjeit. Eduard Kukan volt külügyminiszter, EP-képviselő egyértelműen indulni kíván. Érdeklődést mutat a párt alelnöke, Ivan Štefanec is. A Pravda információi szerint Peter Šastný nem indul, azt pedig egyelőre nem tudni, hogyan dönt Mikuláš Dzurinda.
Az Irány-Szociáldemokrácia EP-képviselői közül Monika Flašíková-Beòová és Valdimír Maòka is újra jelölteti magát – erősítették meg a Pravda napilapban. A Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) EP-képviselője, Anna Záborská is szeretné megtartani posztját. Az MKP-s Csáky Pál is szívesen lenne Brüsszelben képviselő.
A helyhatósági választásokat a parlament elnöke egyelőre nem hirdette meg, de előreláthatólag november végéig járulnak majd az urnák elé a polgárok. Több mint 2900 város és község lakossága választja meg polgármesterét és képviselőit. A kormánypárt 2010-ben – önállóan illetve koalícióban – 960 polgármesteri és 74 főpolgármesteri széket nyert el. A megyeszékhelyek, de főként Pozsony és Kassa főpolgármesteri posztjának megszerzése presztízskérdés a párt számára.