2014. november 15., 18:54

Harabin: a főügyészség felülvizsgálja a bírói fizetések befagyasztását

POZSONY. Štefan Harabin, a Legfelsőbb Bíróság egykori elnöke beadvánnyal fordult a Legfőbb Ügyészséghez, amelyben a kormányzó Irány-Szociáldemokrácia képviselői kezdeményezte, a bírói fizetések befagyasztására irányuló indítványnak a törvényességét kéri felülvizsgálni.

Štefan Harabin kifejtette, senki sem képes meggyőzni őt arról, hogy nincs elegendő pénz a bírák fizetésére, ha mindeközben - például az egészségügyben - 1,3 millió euró értékű vagy még ennél is drágább egészségügyi berendezéseket vásárolnak közpénzeken, míg Csehországban és Ausztriában hasonló, ám minőségileg jobb készülékeket vásárolnak 200-300 ezer euróért.

„A törvényjavaslatból egyértelmű, hogy a törvényhozó szerv ismételten átruházná politikai felelősségét olyan jogalanyokra, akik nem vonhatóak felelősségre az állam gazdálkodásáért, és az államadósságért. Vitán felül áll, hogy a Bírói Tanács újonnan létrehozott, önálló elnöki tisztségének finanszírozásával, beleértve a műszaki és az adminisztratív apparátust is, a bírákat terhelik, akik a lefaragott fizetések dacára még ezeket az értelmetlen költségeket is állni kénytelenek. A képviselők lépését öncélúnak és tipikusan célirányosnak tartom. Ha a bírák nem cselekedhetnek önkényesen, akkor ugyan a képviselők öncélú cselekvését miért kellene eltűrni”- méltatlankodott Harabin.

A Legfelsőbb Bíróság volt elnöke leszögezte, meglátása szerint meg kell vizsgálni a képviselők esetleges büntetőjogi felelősségét, hogy nem történt-e részükről  esetleg hivatali visszaélés.

A kormányzó Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) képviselőinek törvényjavaslata alapján a közjogi méltóságok bérei ismételten nem növekednének. A politikusok, köztisztviselők és bírák béreinek befagyasztására tett javaslatot még szeptemberben terjesztették a parlament elé, s a törvényhozás azt októberben második olvasatba utalta.

Eszerint a képviselők, kormánytagok, miniszterek, a legfőbb ügyész, az Állami Számvevőszék (NKÚ) elnökének és alelnökeinek bére a 2011-es évben kapott fizetésüknek megfelelő szinten maradna. Az alkotmánybírák és bírák fizetései a 2012-es bérszinten maradnának. Ezzel együtt a képviselői asszisztensek juttatásai, valamint a képviselői irodák működtetésére szánt összegek sem növekednének, amelyek így a 2015-ös évben ugyanazon a szinten maradnának, mint 2011-ben.

A kormánypárt összesen 14,1 millió eurós költségvetési megtakarítást remél az intézkedéstől.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.