2014. október 10., 16:10

Ha jön a Penta, a Sme munkatársai inkább mennek

POZSONY. Nem dolgoznak tovább a szerkesztőségben, ha a lapot a Penta veszi meg – tájékoztatták a német tulajdonost a Sme napilap vezetősége és munkatársai.

A Sme napilap vezetősége és a szerkesztőség arról tájékoztatta a Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft német médiacéget, hogy nem óhajtanak tovább dolgozni a napilap szerkesztőségében, ha a Petit Press Kiadóba a SITA ügynökségen keresztül belép a Penta befektetési csoport. Akkor, amikor még le sem zárultak a tárgyalások.

Matúš Kostolný főszerkesztő, Tomáš Bella, Konštantín Èikovský, Lukáš Fila és Juraj Javorský főszerkesztő-helyettesek a német cég fejének írt levelükben felteszik a kérdést: hogyan lehetséges az, hogy bár a Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft hansúlyozza, nem adja el 50 %-os PetitPress-es részesedését a Penta befektetési csoportnak, a Penta képviselőinek néhány nyilvános kijelentése azonban igazolja, hogy valójában ők finanszírozzák ezt a transzakciót, amelynek során a SITA ügynökség a közvetítő. A levelet a Sme napilap szerkesztőségéből 60-an írták alá, köztük Martin Shooty Šútovec karikaturista, Karol Sudor riporter és Peter Schutz kommentátor is.

Az újságírók úgy vélik, a Penta belépése a Petit Press Kiadóba veszélyezteti munkájuk függetlenségét, és egyenesen ártana a Sme napilapnak. A lapot szabadságvágyuk hozta létre, és soha nem hagyták elhallgattatni magukat, írják. Ezzel szemben a Pentát nem a szabadságvágy hajtja, ők csak kihasználták a szabadságot, és általa pénzhez és hatalomhoz jutottak.

A Sme munkatársai hangsúlyozták, a Penta nemcsak vállalkozói csoport. A Gorilla-ügy óta a szlovák politika részévé váltak, s a korrupció és a hatalommal való visszaélést jelképezik. Éppen a Gorilla-ügy a bizonyítéka annak, hogy a Penta csoport nem lehet jó társtulajdonosa a szabad médiának. az első pillanattól kezdve ütközni fognak a különböző érdekek, és elképzelhetetlen, hogy a Penta saját lapját ne a saját hasznára használja fel. A lap szerint elegendő figyelmesen megvizsgálni, hogyan viselkedett a Penta a Gorilla-ügy kirobbanása után, és hogyan reagált a média törvényes érdeklődésére. Már akkor megpróbálták bírósági úton leállítani a Gorilla-könyv kiadását, amikor még meg sem írta a szerző. Több médiumot és honlapot bepereltek, és készen álltak mindent megtenni annak érdekében, hogy a kritikus és független médiát elhallgattassák.

A szerkesztőség tagjai úgy gondolják, a Pentával együttműködve nem lehet szabad újságot kiadni. Ezért úgy döntöttek, hogy nem dolgoznak olyan újságban, amelynek a Penta a társtulajdonosa, s emiatt távozniuk kell a szerkesztőségből.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.