2012. május 2., 16:01

Gondoskodó államot akar Fico

POZSONY. Parlament előtt a kormányprogram. Robert Fico modern, takarékoskodó, értelmesen beavatkozó államot akar, amely intézkedéseivel nem torzítja a piacot. Ezt a kormányfő mai, parlamenti beszéde során jelentette ki.

Robert Fico a kormány kulcsfeladatának tekinti a költségvetés egyensúlyának megteremtését, de ez  a művelet szerinte nem mehet a gyengék és szegények rovására. A kabinet ezért elutasította az ÁFA emelését, mert  ez megítélése szerint elsősorban az alacsony és közepes jövedelmű embereket érintené hátrányosan. 

A miniszterelnök elismerte: nem hemzseg konkrét számoktól a kormányprogram. Ezek - mint mondta - a Szolidaritási és Fejlesztési Tanács tárgyalásai után körvonalazódhatnak. A kormány a meghatározó intézkedések végrehajtását is a szociális partnerek beleegyezésétől teszi függővé.

A kabinet programjában 10 prioritás szerepel, amelyek közül legfontosabb az államháztartás bevételeinek élénkítése, a fiatalok magas munkanélküliségének csökkentése és a tartós munkanélküliség problémájának megoldása. A közegészségügy konszolidációját is prioritásként említi a kormányprogram. A feladatot az egészségügy finanszírozásának megváltoztatásával próbálja majd elérni a kabinet.

Külpolitikai téren a kormányprogram alapvető fontosságúnak tekinti a közös felelősségvállalást az EU stratégiai céljainak megvalósítása során, ugyanakkor hathatósan kívánja óvni Szlovákia érdekeit az EU-ban. A kormány a társadalom gazdasági, szociális és összetartásának megerősítését is alapvető fontosságúnak tartja. Fico elmondta: a társadalom minden rétege felé nyitni akar, a Szolidaritási és Fejlesztési Tanács közvetítésével és a szociális partnerek bevonásával óhajtja kormányozni az országot. 

Miután a miniszterelnök befejezte a közel egyórás beszédét, a házelnök megszakította a gyűlést. A kormányprogramot most a bizottságok véleményezik, és holnap délután kezdi megvitatni a plénum. Hagyományosan hosszú vitára és az ellenzék éles kritikájára lehet számítani.

„Nem igaz, hogy Robert Fico csak a gazdagoktól vesz el. Mindenkitől elvesz: a vállalkozóktól, a kisvállalkozóktól, a II. nyugdíjpillérben takarékoskodóktól, a lakástulajdonosoktól, az örökösöktől, az igazán gazdagokon kívül minden rétegtől“ – mondta szerdai sajtótájékoztatóján Richard Sulík, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) elnöke. Szerinte a beígért biztonság helyett tovább gyengül majd az emberek biztonságérzete. 

A kereszténydemokrata politikusok is bírálják a kormányprogramot. „Ahelyett, hogy a Smer-SD teljesítené a választások előtti és után ígéreteit, a kormányprogramban ködösíti az álláspontját“ – közölte újságírókkal Ján Fige¾, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH)elnöke.

Nem elégedett a kormányprogrammal a Magyar Koalíció Pártja sem. Hiányosnak tartja többek között a nemzetiségi oktatásüggyel foglalkozó részét, mivel az ebben a tekintetben csak a szlovák nyelv elsajátításának fontosságát említi. "A programban utolérhetők azok a gondolatok, melyek az oktatásirányítás, ellenőrzés és finanszírozás kapcsán az állam szerepének növelését támogatják – tehát egyértelmű centralizációs folyamatokra utal. Ezt jelzi az oktatásügy reformjának következetes revíziójáról szóló feladat is. A szerkezeti átalakításoknál – helytelenül, a gimnáziumok kárára - a szakképzést megerősítendő intézkedéseket tartalmaz" - tünteti fel portálunkhoz eljuttatott állásfoglalásában Szigeti László, az MKP kulturális és oktatásügyi alelnöke. A szakképzést - mint írja - valóban meg kell reformálni, fontos a duális képzés bevezetése, de nem a gimnáziumok kárára.

"Sajnálatos, hogy a nemzetiségi oktatásügy tekintetében ismételten csak az államnyelv elsajátításának fontosságáról szól a program. Nem szerencsés, hogy a marginalizált környezetből származó tanulók oktatásával kapcsolatban az egész napos képzési rendszer helyett a bentlakásos, kollégiumi oktatást szorgalmazza. Elszomorító, hogy a pedagógusbérek emeléséről nagyon határozatlanul fogalmaz a tervezet" - szögezi le Szigeti László.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.