Globális katasztrófával járna egy nukleáris robbantás az űrben
Az amerikai kongresszus és az OECD is készített már elemzéseket, ők a napkitörésektől legalább annyira tartanak, mint a szakadár államoktól vagy szervezetektől. Egy, az űrben végrehajtott nukleáris robbantás nagyjából hasonló hatást érhetne el, mint egy erős napkitörés.
Az utóbbi gyászos következményeit például a quebeci elektromos rendszer 1989-es teljes összeomlása pontosan demonstrálta. Emellett megbénulhatna minden olyan szolgáltatás, amely a műholdas navigációs rendszerekhez kötődik, de nagy valószínűséggel – legalábbis részben – akár az internet is leállhatna, a katonai célú eszközökről nem is szólva.
A brit parlament képviselői nem először próbálnak figyelmeztetni. A védelmi bizottság elnöke, James Arbuthnot a világűrre, egy esetleges űrbeli robbantásra vonatkozó veszélyeket illetően a BBC-nek kijelentette: „elképzelhető, hogy ilyesmi megtörténjen. Kevés nukleáris fegyver használata mellett ez egy viszonylag egyszerű út hatalmas károk előidézésére.
A következtetés, pedig az, ha egy ilyen támadás ekkora károkkal jár, ideje lenne elkezdeni a felkészülést az ellene való védekezésre, mert igen sérülékenyek vagyunk. Az űrben robbantott nukleáris fegyver rombolóhatása sokkal nagyobb, mintha egy városra dobnák le, mert a besugárzott terület is sokkal nagyobb. Így teljes országos hálózatokat képes megbénítani, beleértve például a vízellátást vagy a csatornarendszert. Ez pedig néhány napon belül lehetetlenné tenné, hogy a városokban életben maradjanak az emberek.” – tette hozzá.
A hagyományos védelem az ilyen fenyegetések ellen mit sem ér. Tavaly februárban, amikor egy kisebb napkitörés során kilökődött anyagrészecskék felhője elérte a Földet, a csendes-óceáni térségben teljesen lehetetlenné vált a repülés. A mágneses erőtér hirtelen ingadozása – okozza azt akár napkitörés, akár nukleáris robbanás – képes teljesen tönkretenni az elektromos hálózatokat, és a műholdas kommunikációt, s ez nem csak a védelmet, a pénzügyeket vagy a kommunikációt állítaná meg, hanem másodpercek alatt gyakorlatilag évszázadokkal vetné vissza a fejlett régiók működési lehetőségeit – írja a hirado.hu.