2011. augusztus 24., 12:27

Gašparoviè vegyen történelemórákat!

POZSONY, BUDAPEST. Szlovákiában és Magyarországon nagy felháborodást váltott ki Ivan Gašparoviè államfő nyilatkozata Esterházy Jánosról. Miként arról portálunkon tegnap már hírt adtunk, a szlovák köztársasági elnök azt mondta: helytelen szobrot állítani Esterházynak, mert fasiszta volt és Hitler oldalán állt.

A Hírek.sk portálhoz több állásfoglalás érkezett a mai nap folyamán is az elhangzottakkal összefüggésben. A Via Nova- Ifjúsági Csoport értetlenül áll az elnök , „végtelenül sértő, határtalan történelmi tájékozatlanságról tanúbizonyságot adó és egy nemzet, számtalan jóérzésű keresztény ember, valamint a mártír gróf által megmentett menekültek és azok leszármazottainak becsületébe tipró kijelentése miatt", és  mélységesen felháborítónak  tartja azt.

A Via Nova tagjai úgy vélik, rendkívül súlyos dolog megsérteni egy szimbólumot, az áldozatvállalás, az erkölcsi helytállás és a rendíthetetlen hit jelképét. „Mi, felvidéki magyar fiatalok példaképként tekintünk Esterházy Jánosra, ezért amennyiben Õt fasisztának, ill. háborús bűnösnek tekintik, úgy e megbélyegző jelzőket tartalmazó üzenetet közvetve nekünk címezettnek is vélhetjük, amit mi a lehető leghatározottabban elutasítunk. Egy közösség tiszteletét és hűségét kivívni nem könnyű feladat. Amennyiben nem újságírói baklövésről van szó, úgy Szlovákia köztársasági elnökének sikerült eljátszani a felvidéki magyar fiatalok tiszteletét, és a hűség megkövetelésére is legfeljebb alkotmányjogi alapja maradt, erkölcsi semmiképp“ – fogalmaznak a ifjúsági csoport tagjai.

A Jobbik Magyarországért Mozgalom ugyancsak nyilatkozatot juttatott el a Hírek.sk-hoz, melyben  felháborítónak, s a szlovák politikai elit többségét jellemző tájékozatlanságnak tartja Ivan Gašparoviè szavait. „Elképesztő, hogy 2011-ben egy európai uniós tagállam felelős vezetője a szovjet és a csehszlovák kommunista bíróságok koncepciós eljárásainak rágalmait visszhangozza. A felvidéki kereszténydemokrata-keresztényszocialista politikus egyébként annyira volt „náci”, hogy 1942. május 15-én a szlovák parlament tagjai közül egyedüliként szavazott nemmel a zsidóság kitelepítéséről szóló törvényjavaslatra."

A Lehet Más a Politika szerint Gašparoviè az egész magyar nemzetet sértette meg. Gašparoviè állítása a párt szerint tényszerűen cáfolható. „Esterházy János volt a szlovák parlament egyetlen képviselője, aki 1942 májusában a zsidóság kitelepítéséről szóló törvény ellen szavazott. Döntését a politikus ezekkel a szavakkal indokolta: Veszélyes útra tért a szlovák kormány akkor, amikor a zsidók kitelepítéséről szóló törvényjavaslatot benyújtotta, mert ezzel elismeri jogosságát annak, hogy a többség a kisebbséget egyszerűen kiebrudalhatja. Én ellenben, mint az itteni magyarság képviselője leszögezem ezt, és kérem tudomásul venni, hogy azért nem szavazok a javaslat mellett, hanem ellene, mert mint magyar és keresztény, és mint katolikus a javaslatot istentelennek és embertelennek tartom"- idézi fel állásfoglalásában Esterházy János szavait az LMP.

A felvidéki magyarságnak a párt szerint most újabb pofont adott a szlovák köztársasági elnök, akinek javasolják: frissítse fel történelmi ismereteit.  A tanulási folyamathoz az ökopárt további két Esterházy-idézettel szeretne hozzájárulni: „A mi jelünk a kereszt, nem pedig a horogkereszt. Mi a szlovák népet mindenkor testvérünknek tekintettük és fogjuk tekinteni a jövőben is. Az ezeréves sorsközösség az Úristen műve volt, és ezt a sorsközösséget emberi erő szét nem bonthatja.”

A magyar Külügyminisztérium még kedden elutasította a szlovák köztársasági elnök megnyilatkozását, megállapítva:  annak szellemisége nem járul hozzá a két ország kapcsolatainak előmozdításához. A Külügyminisztérium sajnálattal és értetlenséggel tapasztalja, hogy Szlovákiában a mártírhalált halt gróf Esterházy János embermentő tevékenységét újra a napi politika tárgyává teszik - tartalmazza az MTI-hez eljuttatott közlemény. A tárca megállapította, hogy a konzervatív magyar politikus életútját - Esterházy egyedüliként nem szavazta meg a zsidóellenes törvényt a pozsonyi parlamentben - ma már több országban, többek között Izraelben is méltó módon elismerik.
Köves Slomó, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) elnöke kétségbevonhatatlan ténynek tartja, hogy Esterházy János több száz zsidó életét megmentve példamutatóan viselkedett a vészkorszakban. A vezető rabbi szerint a szlovák köztársasági elnök szavainak hátterében szlovák-magyar politikai ügyek húzódhatnak meg. Kiemelte: Esterházy János tevékenységét több neves, nemzetközi zsidó szervezet - így a jeruzsálemi Jad Vasem Intézet - is elismeri.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.