Gašpar: még korai kommentálni a Szepsiben történt razziát
Tibor Gašpar ezt szerdán a kormány emberi jogi tanácsának ülésén jelentette ki, amikor Jana Dubovcová ombudsman tájékoztatást nyújtott az említett nyomozással kapcsolatos észrevételeiről. Erre azután került sor, hogy az emberjogi biztos nem kapott szót a kormány januári ülésén.
A főügyészség kezdeményezésére büntetőeljárás folyik a rendőrségi razzia ügyében. Gašpar az ülésen elmondta, hogy csak a nyomozó szervek kivizsgálása után lehet eldönteni, Szepsiben (Moldava nad Bodvou) történt-e rendőri túlkapás vagy sem. Addig korai bármilyen kijelentéseket tenni az üggyel kapcsolatban.
Jana Dubovcová azonban figyelmeztetett: a rendőrök abban az esetben is megsérthették a romatelep lakosainak alapvető emberi és szabadságjogait, ha a nyomozó szervek arra a végkövetkeztetésre jutnak, hogy nem történt bűncselekmény. „A törvény betartása ellenére is sérülhettek az alapvető emberi és szabadságjogok” – hangsúlyozta.
Gašpar kijelentette, hogy teljes mértékben tiszteletben tartja az ombudsman intézményét. Hozzáfűzte azonban: zavaróan hat, ha irrelevánsnak tartják a rendőrök érveit egy rendőrségi beavatkozás vizsgálata során. Megjegyezte, hogy a rendőrség a romatelepeken leggyakrabban olyan problémák miatt avatkozik be, amelyek a romák közti emberi viszonyokban gyökereznek. Gašpar szerint a rendőrök heti rendszerességgel teljesítenek bevetést a telepeken, s igyekeznek rendet teremteni. Tehát a rendőrség a romák jogait is védi, amelyek az egymás közti viszálykodás során sérülnek – fejtette ki.
Az ombudsmanhoz hasonlóan Laco Oravec, a Milan Šimeèka Alapítvány programigazgatója szerint sem érdemes várni a vizsgálat eredményeire. Úgy véli, hogy eddig senki sem foglalkozott azokkal a gyanús részletekkel, amelyekre az ügy kapcsán Dubovcová hívta fel a figyelmet. Amennyiben az illetékes szervek képtelenek kivizsgálni azokat, akkor biztosak lehetünk abban, hogy az egész ügy az Európai Emberi Jogi Bíróságra kerül, és tíz év múlva bumerángként üt majd vissza – figyelmeztetett.
Miroslav Lajèák külügyminiszter, a kormány emberi jogi tanácsának elnöke azt mondta, hogy múlt nyár óta a szlovák diplomácia a nemzetközi emberjogi intézmények részéről is szembesül a szepsi razzia kérdésével. A tárcavezető úgy véli, az illetékes állami szervek feladata eldönteni, hogy történt-e túlkapás. Az ügy nemzetközi figyelmet kapott, ezért fontos, hogy a vizsgálat késlekedés nélkül folyjék, s világos válaszokat adjon az ombudsman által felvetett kérdésekre – tette hozzá.