2018. április 18., 12:31

Gašpar, a kimagyarázások rendőrkapitánya

Eldőlt. Tibor Gašpar március 31-ével leteszi az országos rendőrkapitányi lantot. Sokan vártak már erre, a tüntető emberek kint, a tereken is ezt sürgették. Tulajdonképpen 2005-től, amikor a Korrupcióellenes Hivatal élére kinevezték, egyetlen nagyobb korrupciós ügyet sem göngyölített fel. Pedig lett volna rá lehetősége. Mi tagadás, Gašpar messze nem volt egy Cattani, ahogyan az elődjét Jaroslav Špišiakot a háta mögött nevezték.

Tibor Gašpar
Tibor Gašpar korábbi rendőrfőkapitány
Fotó: TASR

Cattani helyett védőügyvéd

Gašpar a Korrupcióellenes Hivatal élén is sokkal inkább arról volt híres, hogy remekül meg tudta magyarázni, hogyan nem lehet az ügyeket megoldani, és miért nem állta meg egy-egy ügy a helyét bíróság előtt. Egy idő után az újságírók elkezdték „védőügyvédnek” nevezni, míg az elődjét, Jozef Šáteket csak „ügyészként“ emlegették. Gašpar asztalán feküdt például 2009 januárjától a hírhedt faliújság-tender is, még Ján Slota kormánytagsága idejéből. Kilenc hónapig tartott, amíg Dušan Kováčik speciális ügyésszel bejelentették, hogy az ügyben legalább a büntető eljárás megindul. Ítélet csak a tavalyi év folyamán született az ügyben, írja a Denník N.

Andrej Kiska köztársasági elnök szerint Tibor Gašpar távozása a minimum, hiszen már elszalasztott minden lehetőséget, hogy némiképp méltóságteljes legyen a távozása. Az államfő a közösségi oldalán azt írta,

örülök, hogy a kormányfő úgy döntött, személyesen tesz rendet a belügyi tárcánál. A rendőrkapitány beharangozott távozása elengedhetetlen feltétele annak, hogy Peter Pellegrini kormánya megpróbálja pacifikálni a helyzetet a társadalomban.

Gašparnak végül tehát mégis mennie kell, még ha a távozásába Drucker belügyminiszternek bele is tört a bicskája. Štefan Hríb, a .týždeň főszerkesztője szerint Tomáš Drucker távozása a belügyminiszteri posztról az eddigi legnagyobb leleplezése annak a pártnak, amelyik tíz évig meghatározta ennek az országnak a jellegét. A Smernek ugyanis fontosabb volt az elhasználódott rendőrkapitány a kapcsolataival, mint Drucker miniszter, aki évekig javította a Smer imázsát.

Befolyásos szolga

Gašpar mentálisan egyébként sokkal közelebb áll Ficóhoz, mint Druckerhez. A múlt év végén például aláírta az Informális Gazdasági Fórum konspirációs közleményét, amelyben az állt, hogy a világot a média és a civil szektor uralja.

2012-ben, amikor Robert Kaliňák rendőrkapitányt keresett, nem Gašpar volt az első választása. Kaliňák Stanislav Jankovičot szerette volna, ám az az állítólagos pozsonyi alvilági kapcsolataival diszkreditálta magát. Gašpart az ún. „nyitrai csoport” nyomta be a tisztségbe, Robert Fico támogatásával, majd fokozatosan elfogadhatóvá vált Kaliňák és minden számára, amit a semeres polip magában foglal, állítja a .týždeň.

Tény, hogy a rendőrkapitány befolyása a nyomozó és a rendőrök munkájára nagy. Gašpar választja ki például, hogy ki lesz a Nemzeti Bűnügyi Ügynökség igazgatója, aki aztán kiválasztja az egyes egységek vezetőit, akik meg az ügyeket a nyomozótisztekhez továbbítják. Tudják, melyikük az, aki rendesen kivizsgálja az ügyet, s melyikük a miniszter megelégedésére. És nem utolsósorban tőlük függnek a rendőrök jutalmai is, ami a rendőri fizetések ismeretében nem elhanyagolható tényező.

A . týždeň megbízható forrásból származó értesülései szerint azonban Tibor Gašpar fontossága teljességgel megegyezik a vezetéknevével, ami emberileg ugyan kicsit kellemetlen összehasonlítás, de ha igaz, és Gašpar csak egy jó szolga, furcsa így odadobni Drucker minisztert miatta, akinek a sármos megjelenésével, válságmenedzseri tapasztalataival, no meg a kompromisszumkészségével kellett volna ennek a bábkormánynak a hitelét megszereznie. Hiszen Gašpart helyettesíthették volna egy másik szolgalelkűvel, biztosan van ilyen több is a rendőrségnél, vélekedik a portál.

Befejezetlen munka 

Annál is inkább, mert Gašpar egy ideje már úgyis menni készült, csakhogy a főnökei nemet mondtak erre, ahogy most Druckernek is. Be kellett volna még ezt-azt fejeznie, például a helyettese kinevezését, Ľudovít Makó, az oligarchák barátja személyében. Majd azután, ha megfelelően előkészítette volna a terepet, távozhatott volna Gašpar is, vélekedik Dag Daniš, az Aktuality.sk-ból. Ezek az átmeneti megoldások azonban nem olyan lényegesek. A rendőrség vezetése ugyanis nemcsak Gašparból áll, és a vezetés nagy része tudvalevőleg összefonódott a nyitrai rendőrségi struktúrákkal és Norbert Bödör vállalkozóval.

A rendőrség egy privatizált biztonsági szervezetre emlékeztet az oligarchák, a Smer és a szervezett bűnözéssel összefonódott üzleti ügyfeleinek a szolgálatában. És ezt csak radikális személyi tisztogatással lehet megoldani a belügyminisztériumban meg a rendőrség és az ügyészség tágabb vezetésében. S ez nem megy másképpen, csak ha végleg félreállítjuk a Smer-SD-nek nevezett privatizációs ügynökséget, állítja Dag Daniš.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.