2014. november 16., 12:09

Galko: Paška távozásával győzött az utca

POZSONY. Győzött az utca akarata – így vélekednek az ellenzéki képviselők, az SaS-es ¼ubomír Galko és az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek vezetője, Igor Matoviè, akik egyébként úgy vélik, egy fecske nem csinál nyarat, a korrupció elleni harcnak folytatódnia kell.

A parlament elnöke látva a pénteki pozsonyi tüntetést, beismerte, hogy a helyzet tarthatatlan, és ezért mondott le – véli Ľubomír Galko, a Szabadság és Szolidaritás képviselője, aki szerint hosszú idő után először fordult elő, hogy győzött az utca akarata. A liberális politikus szerint az emberek egyértelmű üzenetet küldtek Paškának: nem akarják, hogy tovább házelnök maradjon. Galko egyébként sajnálja, hogy Paška nem kért bocsánatot, sőt, a pozsonyi és kassai tüntetésen részt vevőket „csak néhány anarchistának” nevezte. „Kiderült, hogy a Smer nem az ellenzéktől, hanem az utca haragjától fél” - mondta. Galko a jövőre nézve azt is megelőlegezte, hogy ezentúl mindig az utcára mennek, ha a helyzet megkívánja.

Az emberek óriási győzelmeként értékeli Paška lemondását Igor Matoviè is. Az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek vezetője szerint a Smerben értékelték a helyzetet, és arra jutottak, hogy ha tovább leplezik az egészségügy botrányos ügyleteit, az nem segít rajtuk. De Matoviè arról is meg van győződve, hogy egy fecske nem csinál nyarat, tehát Paška lemondása csak a jéghegy csúcsa. „A korrupt politikusok és politikai pártok elleni harcnak folytatódnia kell. A Smer szétlopja az országot, és ezt senki sem akadályozhatja meg hatékonyabban, mint az, ha az emberek kivonulnak az utcára, és azt mondják, hogy elég, ettől ugyanis pánikfélelme van Robert Fico pártjának” – mondta Matoviè.

Rastislav Tóth elemző is úgy véli, Paška távozása segíthet a Smernek. Tóth szerint az emberek egy része ezt majd úgy értékeli, hogyha valamilyen ügy kirobban, a Smer levonja belőle a következtetéseket.

Tóth egyébként nem Paška távozását tartja meglepőnek, hanem a bejelentés időzítését, szerint azt rögtön a pöstyéni botrány kirobbanásakor meg kellett volna tennie. „Miután kiderült, hogy az ügy mélyebben gyökerezik, mintsem az feltételezhető volt az elején, így a kormányfő mérlegelt, és úgy döntött, nem kell tovább ingerelni a közvéleményt, nehogy csökkenjenek a párt preferenciái, vagyis el kell távolítani azokat, akik rossz fényt vetnek a pártra” – értékelte a helyzetet Tóth, aki szerint konkurenciaharc kezdődik a pártban. „A parlament elnöki posztja ugyanis kulcsfontosságú, két év múlva választások lesznek, nem mindegy tehát, hogyan formálódik a Smer vezérkara” – mondta Rastislav Tóth.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.