Gál Kinga: fontos, hogy a magyar közösség az MKP-n keresztül is jelen legyen a parlamentben

Gál Kingát a Magyar Közösség Pártjának elnöke, Berényi József még novemberben Madridban, az Európai Néppárt közgyűlésén hívta meg, miután megválasztották az Európai Parlament legnagyobb pártcsaládja, az Európai Néppárt egyik alelnökének. Az MKP elnöke a párt európai parlamenti képviselőjével, Csáky Pállal közösen tájékoztatta Gál Kingát a választás előkészületeiről, a kampány menetéről. Berényi József szerint a kampány még tartogathat meglepetéseket, és az sem biztos, hogy a Smer alakíthat majd kormányt, a helyzet ugyanis napról napra változik. A párt elnöke megismételte jól ismert álláspontját, miszerint az MKP a változásokban érdekelt, és annak részese kíván lenni. "Nem kizárt, hogy az Európai Néppárt tagpártjai esélyt kapnak a választóktól a kormányalakításra, és egy ilyen kormányzatban az MKP stabilizációs tényező lehet" – fogalmazott az elnök, hozzátéve, a párt mindent megtesz azért, hogy átlépje a bejutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt.
Ezzel összhangban Gál Kinga azt mondta, az Európai Néppárt azt reméli, hogy a konzervatív politikai erőket tömörítő család minél több tagpártja eredményes lesz, és bejut a parlamentbe, s lehetőleg a döntéshozatali mechanizmusnak is részese lesz. "Európa ma kritikus időszakát éli, nem mindegy, hogy kik képviselnek bennünket a nemzeti parlamentekben" – hangsúlyozta a néppárt alelnöke.
"Meghatározó és nagyon fontos a részvétel, hogy a magyar közösség kiálljon az érdekérvényesítése mellett" – mondta Gál Kinga, hozzátéve, az érdekérvényesítés leghatékonyabb eszköze az parlamenti jelenlét. Biztatónak tartja azt is, hogy az MKP listáján érezhető a fiatalítás, ez ugyanis azt jelenti, a fiatalok is érzik az érdekérvényesítés fontosságának a súlyát, és az általuk képviselt lendületből a közösség csak nyerhet. "Nagyon fontos, hogy a magyar közösség az MKP-n keresztül is jelen legyen a parlamentben. Minden közösség maga tehet a legtöbbet az érdeke érvényesítéséért, ezért is biztatok arra mindenkit, hogy vegyen részt a választásokon" – mondta Gál Kinga. Portálunk kérdésére, hogy miként értékeli az Európai Néppárt, hogy a Most-Híd, mely szintén tagja a néppártnak, kategorikusan elzárkózott az MKP-val való együttműködéstől, a brüsszeli testület alelnöke elmondta, sajnálattal vették tudomásul, hogy az együttműködés a pártok között nem olyan, mint ahogy azt az érdekek megkívánnák. Gál Kinga nem titkolta azt sem, hogy a helyzetet az elnökségben is elemezték, azért is született az a döntés, hogy látogatást tesznek Szlovákiában, ami két héttel ezelőtt meg is valósult, ezzel is elősegítve a jobboldali pártok együttműködését. "Kívánatos lenne az összefogás, ám sajnos, az nem alakult az elvárásoknak megfelelően, a széthúzás azonban gyengíti az eredményességet" – hangsúlyozta az EP-képviselő, aki szerint még súlyosabb, ha a kisebbség indul neki megosztottságban a választásoknak.
Csáky Pál arra mutatott rá, hogy Brüsszelben az MKP-ra fajsúlyos pártként tekintenek, ezért is tartják fontosnak, hogy a párt ismét visszakerüljön a parlamentbe. "Fontos, hogy kormányváltásra kerüljön sor, s ebben az MKP kulcsszerepet játszhat. Erről azonban már nem Brüsszelben születik döntés, ezt a választók itthon döntik el március 5-én" – mondta az MKP EP-képviselője, egyúttal részvételre biztatva mindenkit.
A Gál Kingával folytatott megbeszélésen szó esett a kisiskolák helyzetéről is. Ez ügyben Berényi József mind Gál Kingát, mind Csáky Pált arra kérte, hogy még ha nemzeti hatáskörbe is tartozik, annak ellenére is mutassanak rá Brüsszelben minden lehetséges fórumon, hogy több mint 100 intézmény létében veszélyeztetett, azok megszűnése ugyanis rendkívül érzékenyen érintené közösségünket. Ezzel összefüggésben Gál Kinga is azt hangsúlyozta, hogy az iskola, az anyanyelvi oktatás rendkívül meghatározó a közösség fennmaradásában. Mint mondta, Csáky Pál javaslatára az ügy már Brüsszel előtt van, és a frakcióközi munkacsoport foglalkozik majd azzal, megpróbálva esélyt adni a jó megoldásnak. "A magyarokat érintő hátrányos döntésekre továbbra is odafigyelünk, és napirenden tartjuk mind az Európai Parlamentben, mind a bizottságokban, és az Európai Bizottság irányában is" – ígérte meg Gál Kinga, hangsúlyozva azonban azt is, hogy Brüsszel ugyan adhat eligazítást, ami hivatkozási alap lehet a jogérvényesítés terén, de nem fogja megoldani azokat helyettünk. A megoldást idehaza kell elérni.
A tárgyaláson szó esett az EU két legégetőbb kérdéséről, Nagy-Britannia uniós tagságáról, illetve a migránsválságról is. Előbbi kapcsán az MKP politikusai ugyanazt hangsúlyozták, mint az Európai Néppárt alelnöke, vagyis mindenkinek, Londonnak is az az érdeke, hogy az unió tagja maradjon. És összhangban vannak az álláspontok a migránsválsággal kapcsolatosan is, miszerint egyre inkább teret nyer az a régóta hangoztatott magyar, illetve közép-európai vélemény, hogy az unió külső határait kell minden lehetséges módon megvédeni, hogy fenntartható legyen a schengeni rendszer, vagyis megmaradjon a belső határok nélküli Európa, s ne korlátozzák az emberek szabad mozgását.