2014. november 15., 11:56

Függő játszma - Veszélyben a mohi atomerőmű 3-as és 4-es blokkjának a befejezése

POZSONY. Kritikus fázisába érkeztek a mohi atomerőmű 3-as és 4-es reaktorblokkjának építési munkálatai. Hat évvel a munkálatok újraindítását követően ugyanis nem világos, hogy folytatódik-e a munka. A Pravda napilap információi szerint a Szlovák Villamos Műveknek már ott lapul a tarsolyában a ”B” terv, miszerint a projektet szépen, csendben mellékvágányra terelik.

Olyannyira, hogy ezt a forgatókönyvet papírra is vetették. A Pravda napilapnak ezt az információt a gazdasági minisztérium is megerősítette, amely azonban állítja, mindent elkövet annak érdekében, hogy elejét vegyék a sötét forgatókönyv bekövetkeztének.

Azonban, egyelőre kérdéses, hogy mindez sikerülhet-e. Az olasz Enel ugyan a Szlovák Villamos Művek (SE) 66 százalékos részvénycsomagjának privatizációjakor azt ígérte, hogy befejezi a mohi atomerőművet, a második Dzurinda-kormány idején azonban ez az ígéret nem öltött írásos formát. Az alapvető problémát az jelenti, hogy a projekt egyre inkább túlárazottá válik, befejezése késik, miközben az államnak - mint 34 százalékos részvényesnek - esze ágában sincs további 800 millió euróval megemelni az így is borsos tervezetet.

A Szlovák Villamos Műveknek azonban már a fő beszállítók tudtára adták, hogy pénzhiány esetén a munkálatok szépen lassan abbamaradnak. A cseh, orosz, francia és olasz beszállítóknak ugyanis nincs a kezében olyan ütőkártya, amivel meggyőzhetnék bankjaikat arról, hogy érdemes, jó ötlet a további hitelek folyósítása. A kérdésben kulcsszerepet játszhat az SE november 21-én esedékes közgyűlése, amelyen elviekben végső döntés születhet a mohi atomerőmű költségvetését és annak további sorsát illetően. Egy további mérföldkőről lehet szó az atomerőmű történetében, amelyet még 1987-ben kezdtek építeni, majd a munkálatokat 1992-ben felfüggesztették, hogy aztán 2008-ban ismét folytassák.

A gazdasági minisztérium állítása szerint bevett szokás, hogy papírra vetett forgatókönyv van arra az esetre, ha a mohi atomerőmű körüli munkálatok esetleg abbamaradnának. A szaktárca az építkezés befejezését szorgalmazza, ugyanakkor nagyobb állami befolyást követel a projekt irányításában, hogy ne dráguljon, s a kivitelezés se csússzon tovább.

Az eredeti költségvetési tervezet 2008-ban 2,8 milliárd euróról szólt, miközben a megújult mohi atomerőművet már 2012-ben üzembe kellett volna helyezni. Az állam éppen ebből a megfontolásból tartózkodik a legutóbbi, 3,8 milliárd eurós költségvetési tervezet további 800 millió euróval történő kibővítésétől, amivel a projekt összköltsége már a 4,6 milliárd eurót is elérné. A mohi atomerőmű ugyanis – indirekt módon - közpénzekből is épül.

Miriam Žiaková, a gazdasági tárca szóvivője megerősítette, hogy az állam nagyobb befolyást követel magának a projekt irányításába. Mint hozzátette, az állam által támasztott 11 feltétel közül 10-et már teljesítettek, jelezvén, hogy a munkálatok leállításának javaslata nem kellene, hogy napirendre kerüljön.

„Erről a legközelebbi közgyűlésen szavaznak majd” – tette hozzá Žiaková, aki szerint, ha teljes terjedelmében nem is bővül majd a beruházás költségvetése, fennáll annak lehetősége, hogy részleges, napi szintű emelésről döntenek.

Mindez azonban nem csillapítja a beszállítók felborzolt idegállapotát, akiknek azzal a gondolattal is meg kell barátkozniuk, hogy a Szlovák Villamos Művek részvényeinek 66 százalékos birtokosa, az olasz Enel jelenleg részvénycsomagja értékesítését fontolgatja, miközben egyáltalán nem biztos, hogy a potenciális vevő is osztja majd a kormányzati terveket és befejezi az atomerőművet. Erre márt csak azért is megvan az esély, mert egyre nyilvánvalóbbnak tűnik, hogy az esetleg megépülő 3-as és 4-es reaktorblokk az első években – tekintve az alacsony piaci villamosenergia árakat – veszteségesen üzemel majd. Nem beszélve arról, hogy a projekt kiadási oldalát a beruházott összeg is jelentősen terheli.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.