Független bíróságok – Szlovákia a rangsor végén kullog

„Az uniós igazságügyi eredménytábla (EU Justice Scoreboard) 5. kiadása azt igazolja, hogy a hatékony igazságügy kulcsfontosságú a vállalkozás és a megfelelő befektetői közeg iránti bizalom építése szempontjából az egységes piacon. A tagállamokat arra szólítom fel, hogy az igazságügyi reformjaikat tartsák összhangban a jogállammal és a bírói hatalom függetlenségével” – mondta Vìra Jourová, a jogérvényesülésért, a fogyasztópolitikáért és a nemek közötti esélyegyenlőségért felelős uniós biztos.
Az Európai Bizottság (EB) a nemzeti igazságszolgáltatási rendszerek éves összehasonlító értékelése során 3 fő paraméter kiértékelésére összpontosít, amelyek a következők: az igazságszolgáltatási rendszerek hatékonysága, a minőségi mutatók és a függetlenség. Az előző évhez viszonyítva az mostani értékelés újdonságokat is hoz, az EB először értékelte a fogyasztók jogérvényesítését és a pénzmosással kapcsolatos bírósági eljárások időtartamát.
Az EB az értékelésben megállapítja, a tagországok többsége esetében csökken a polgárjogi és kereskedelmi bírósági perek időtartama, valamint a bírósági eljárások maximális hosszúsága, illetve növekedik az emberek bíróságok függetlenségébe vetett stabil bizalma. Másrészt a bizottság arra is rámutat, hogy ez nem minden tagállamra igaz.
Az idei igazságügyi eredménytábla alapján uniós viszonylatban a szlovákiaiiak bíznak legkevésbé a bíróságok függetlenségében. Ennek fő okaként a megszólított válaszadók és cégek azt nevezték meg, hogy a kormány és a politikusok nyomást gyakorolnak a bíróságokra, illetve beavatkoznak a bírósági ügyekbe. Szlovákia azon tagállamok közé tartozik, amelyekben a leghosszabb ideig húzódnak a perek.
A bíróságok függetlenségét illetően Szlovákia a Világgazdasági Fórum rangsorában is az utolsó helyet foglalja el.
Az EB februárban ajánlásokat adott ki, amelyekben Szlovákiának szintén felrótta a bíróságok függetlenségével kapcsolatos hiányosságokat, továbbá az igazságszolgáltatási rendszer hatékonyságának növelésére irányuló túl kismértékű előrelépést és az alacsony jogérvényesítést.