2016. augusztus 23., 09:25

Forrott a levegő a Bonaparte előtt

POZSONY. Augusztus 22-én, hétfőn folytatódott a Robert Kaliòák elleni tiltakozássorozat a Robert Fico miniszterelnök által is lakott Bonaparte lakópark előtt. A megmozduláson az Emberi Jogok Intézetének aktivistái is megjelentek, akik az ellenzéki képviselők Napóleonként megjelenített képmását a magasba tartva fejezték ki nemtetszésüket annak kapcsán, hogy a tüntetéseket a Szabadság és Szolidaritás, valamint az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek szervezik.
201608230909040.BONAPARTY_1-2.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

A tüntetés nagyjából negyedórás késéssel kezdődött meg. Mindjárt a megmozdulás elején az aktivisták álltak a tribünre, élükön az Emberi Jogok Intézetének (I¼P) a Gorilla-tüntetések főszervezőjeként is ismert vezetőjével, Alena Krempaskával. A tiltakozó akcióra több transzparenst kormánypárti és ellenzéki képviselőt Napóleonként ábrázoló transzparenst hoztak magukkal. Az Irány-Szociáldemokráciát (Smer-SD) vezető Robert Fico miniszterelnök és Bugár Béla, a Most-Híd elnöke mellett az ellenzékben politizáló Egyszerű Emberek és Független Személyiségek–Új Többség (O¼aNO-NOVA) frakció két legfőbb képviselője, Igor Matoviè és Daniel Lipšic, valamint a Szabadság és Szolidaritást vezető Richard Sulík képmása is megjelent a magasba tartott transzparenseken.

Amikor az aktivisták a tribün elé álltak, a tiltakozás több résztvevője is kiabálni kezdett velük, távozásra szólítva fel őket, majd ütlegelni kezdték őket és több transzparenst is kirántottak a kezeik közül. A fizikai atrocitásokat követően a rendőrség sietett az aktivisták segítségére, akik pár perc alatt kimenekítették őket a tömegből. A tömeg eközben tapssal és hangos fújolással válaszolt.

Peter Weisenbacher az I¼P tagjaként újságírók előtt elmondta, hogy néhány aktivista békés szándékkal közelítette meg a tribünt, ahol több személy támadott rájuk, miközben őt a földre lökték. „Mi nyugodtan álltunk, zavart nem keltve. Csak részt kívántunk venni egy nyilvános tömegmegmozduláson, ekkor az ő szimpatizánsaik ránk támadtak“ - mondta Weisenbacher, hozzátéve, hogy a rendőrség felvette személyes adataikat.

„Nem tudom, hogy foglalkoznak-e majd velünk. Remélem, hogy azzal foglalkoznak majd, aki a földre taszított. Minden rajta van a kamerán“ - hangsúlyozta. Részvételüket azzal indokolta, hogy a jelenlegi helyzet – mint fogalmazott – egy ilyen kormánykoalícióval és ellenzékkel csupán a Mi Szlovákiánk Néppártot (¼SNS) vezető neonáci Marian Kotleba és a Család Vagyunk (Sme rodina) élén álló őrült, Boris Kollár malmára hajtja a vizet. Az aktivisták fontolóra veszik, hogy esetleg a jövő héten hétfőn esedékes megmozduláson is tiszteletüket teszik. „Meglátjuk. Vélhetően ismét eljövünk“ – tette hozzá az incidenst követően a Bonaparte előtti teret elhagyó aktivisták képviselője.

A Bonaparte lakópark előtt hétfőn immár a 10. tiltakozó megmozdulást tartották, amelyet annak kiötlői és szervezői, az SaS és az O¼aNO képviselői csak Bonapartyként emlegetnek. A legutóbbi Bonapartyn nagyjából 400-an gyűltek össze. A szónoki tribünre az ország minden zugából érkezett természetvédők sorakoztak fel, akiket a soraikba tartozó Juraj Smatana vezetett fel.

Az ellenzék szerint Robert Fico miniszterelnöknek az adócsalás gyanújába keveredett Ladislav Bašternák vállalkozóval való üzletei folytán menesztenie kellene posztjáról Robert Kaliòák belügyminisztert, illetve követelik a kormányfőtől, hogy költözzön ki az említett vállalkozó cégétől a Bonaparte lakóparkban bérelt lakásból. Az ellenzék szerint a miniszterelnöknek mindemellett jutányos lakbér is jár, ami szerintük nem más, mint kenőpénz, illetve azt is kifogásolják, hogy a kormánykoalíció egyszerűen megakadályozta, hogy a kérdésről a parlament mezején tárgyalhassanak.

201608230909040.BONAPARTY_1-2.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.