2011. május 19., 10:33

Folytatódik a vita a főügyészválasztásról

POZSONY. Feltehetően ismét az alkotmánybíróságnak kell megoldania a főügyész-választási vitát. Ezúttal azonban nem az érintett, Dobroslav Trnka fordul a taláros testülethez, hanem a megbízott főügyész, Ladislav Tichý.

Ladislav Tichý megbízott főügyész most arra vár, hogy megjelenjen a törvénytárban a házszabály módosítása, amely lehető teszi a nyílt főügyészválasztást. Ezután fordul beadványával az alkotmánybírósághoz, amelyben azt kéri a testülettől, hogy függessze fel a házszabály módosításának alkalmazását. Addig ne lehessen nyílt szavazással megválasztani Szlovákia főügyészét, amíg a házszabály alkotmányosságának kérdésében nem hoz végleges határozatot a taláros testület. Tichý állítólag arra a Smer által is emlegetett jogi formulára hivatkozik majd, hogy „nem lehet menet közben módosítani a játékszabályokat“, tehát a titkos főügyészválasztást nem lehet nyíltra változtatni! A megbízott főügyész érvei szerint a megváltozott szabályokat csak a legközelebbi főügyészválasztás során lehet majd alkalmazni.

A szlovák parlament hónapok óta nem képes megválasztani az új főügyészt. Legutóbb - immár 5. alkalommal- május 17-én szavaztak a képviselők, de nem választották meg az egyedüli, egyébként ellenzéki jelöltet, Dobroslav Trnkát. A kormánykoalíció jelöltje, Jozef Èentéš visszalépett. Trnka 70 szavazatot kapott, 17-en ellene voksoltak, 29-en tartózkodtak, míg 34 szavazat érvénytelen volt. Az ellenzéknek 71, míg a koalíciónak 79 képviselője van a pozsonyi parlamentben.

Robert Fico állítja, a szavazás nem volt titkos, a kormánykoalíció képviselői ellenőrizték egymást, különböző módon, de tetten érhetően megjelölték a szavazó cédulákat. A megvádolt kormánypolitikusok visszautasítják a vádakat, Richard Sulík házelnök a további viták elkerülése érdekében személyesen ellenőrizte a szavazócédulák megsemmisítését.

„Bizonyítékai“ tehát nincsenek Dobroslav Trnkának, aki egyelőre nem tett le arról, hogy újabb hét évre elfoglalja a főügyészi tisztséget. Sikert csak akkor érhetne el az alkotmánybíróságon, ha találna egy kormánypárti képviselőt, aki hitelt érdemlően bizonyítaná, hogy megegyeztek a szavazó cédulák megjelölésében. Nem valószínű azonban, hogy talál ilyen honatyát, hiszen ez a képviselő politikai pályafutásának a végét jelentené.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.