Folytatódik a pedagógussztrájk?
Január 10-én, azaz jövő héten csütörtökön ül ismét össze a központi sztrájkbizottság. Pavel Ondek a Szlovákiai Oktatásügyi és Tudományos Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (OZPŠaV) elnöke nem kívánt bővebb információkkal szolgálni a lehetséges forgatókönyvről.
¼udovít Sebelédi, az Új Oktatásügyi Szakszervezet (NŠO) elnöke szerint most az a legfontosabb, hogy megtalálják a megfelelő időpontot a sztrájk lefolytatására.
„Ez március 10. vagy 12. lehet, ugyanis ez az az időpont, amely cselekvésre késztetheti a kormányt, s aminek hatására a kabinet végre elgondolkodhat a történéseken. Csak úgy, össze-vissza sztrájkolni, mondhatni ölve az időt, nincs értelme” – jegyezte meg Sebelédi. Véleménye szerint a tanároknak nincs arra idejük, hogy 3 hónapon keresztül sztrájkoljanak. A tüntetés az érettségi hete alatt 2-3 napig tarthatna. Elmondása szerint éppen ezen dolgoznak.
Az írásbeli érettségik ebben a tanévben március 12-én, a szlovák nyelvi írásbelikkel kezdődnek, majd 13-án az idegen nyelvekkel folytatódnak. Március 14-én matematikából, március 15-én pedig magyar és ukrán nyelvből tartanak írásbeli érettségiket.
Januárban megbeszélést tartanak azok az iskolák is, amelyek egyetértettek a félévi bizonyítványok bojkottjával. Elsősorban fővárosi iskolákról van szó, amelyek bekapcsolódtak az ún. stafétasztrájkba, amelyet az Ondek vezette szakszervezet és Sebelédiék Új Oktatásügyi Szakszervezete nem támogat.
„Hol van az igazság, ha az iskolák 10 százaléka bekapcsolódik a tiltakozásba, miáltal elveszik diákjaiktól a továbbtanulás lehetőségét, míg a többiek felvételizhetnek? Ez igazán igazságtalan. Hogy lehet, hogy ezt nem képesek tudatosítani?” – háborgott Dušan Èaploviè oktatásügyi miniszter.
Pavel Ondek, a Szlovákiai Oktatásügyi és Tudományos Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke arról nem kívánt nyilatkozni, hogy tervezett lépéseikről egyeztetnek-e a stafétasztrájk résztvevőivel is. „Számunkra nem jelent gondot, hogy bárkivel elbeszélgessünk. Együttműködünk az oktatásügyet támogató civil szervezettekkel” – jegyezte meg a szakszervezetei vezető.
Az újkori Szlovákia történelmének legnagyobb sztrájkja november 26-án vette kezdetét, de a szakszervezetek 3 nap elteltével felfüggesztették az akciót. Ennek ellenére bizonyos iskolák továbbra is zárva tartották kapuikat és a tanárok az év végéig folytatták tiltakozó akcióikat.