2018. december 28., 17:05

Földre szállt angyal Gömörben

Földre szállt angyal járta Gömör falvait az adventi időszakban a fiatal vállalkozó, Bálint Márta személyében. Márta egy igazi jótékonysági nagykövet, aki a munkától sem riad vissza: a gyűjtéstől, a csomagoláson és a szállításon át az átadásig mindenből kiveszi a részét, amiért sok-sok csillogó szempár kacsint rá vissza jutalmul.

Bálint Márta
Galéria
+5 kép a galériában
Fotó: Virsinszky Tamás

Bálint Márta élettörténete rövid idő alatt is nagy ívet írt le, és már fiatalon rengeteg tanulsággal szolgál. A hajdúsági lánynak saját bevallása szerint nehéz gyermekkora volt, de lelkierejének és tartásának köszönhetően megpróbált ebből erőt meríteni, s miután saját magán segített, fokozatosan fordult mások felé, hogy nekik is segíteni tudjon.

Már kamaszként különböző programokat, közösségi feladatokat szervezett, és az egyetemi évei alatt is önkénteskedett. Számos gyermekotthonban és a Bátor Táborban is többször segédkezett, a Mosolygó Kórház Alapítványnál pedig a beteg gyerekek mindennapjait igyekeztek felvidítani közös énekléssel, kézműves- foglalkozásokkal és elviselhetőbbé tenni számukra a kórházi tartózkodást.

Az üzleti élettől a jótékonykodásig

Márta tulajdonképpen csak szabadidejében és mellékállásként kezdett el a jótékonykodással foglalkozni, mert munkája teljesen más közegben zajlott. Dolgozott üzletfejlesztési menedzserként, közben közgazdászdiplomát szerzett, s ösztöndíjat nyert a frankfurti egyetemre. Gyakornokként az Európai Központi Bankba is felvették, sőt 23 évesen már a Microsoftnál is felfigyeltek rá, de ő nem fogadta el a kínált feltételeket. A világcég egyik vezetője szerint Márta volt az első, aki ennyi idősen nemet mondott állásajánlatukra. Ennek ellenére komoly sikereket ért el a pénzügyi világban, ezért a Forbes üzleti magazin beválasztotta őt a legsikeresebb 30 év alatti magyarok harmincas listájára. Egy svájci cég igazgatója lett, sokat utazott és dolgozott a világ minden részén. Mégis hamar felmondott, s maga mögött hagyta ezt a szférát, hogy olyan támogatási formát találjon, amivel segíthet a nehezebb sorsú embertársain.

Az üzleti életben ugyanis azt tapasztalta, hogy sokan adakoznának, csak nem találják meg ennek a megfelelő módját.

Így aztán 2015-ben két társával megalapította a CoGoodwill nevű társadalmi vállalkozást. Lényege, hogy olyan felületet biztosít az interneten, ahol az alapítványok és a rászorulók segítséget kérhetnek, de megjeleníti azokat is, akik segítettek. Az adományozás teljes folyamata végig követhető, így sokkal személyesebbé teszi az élményt. Az átadásokat fényképekkel dokumentálják, hogy aztán bemutathassák, hová kerülnek a felajánlások.

Fotó:  Virsinszky Tamás

„Az adományozást szeretnénk transzparenssé tenni, mert sokszor lehet arról hallani, hogy az emberek azért nem adakoznak, mert valamelyik alapítvány vagy szervezet visszaélt a jóindulatukkal” – mondja Bálint Márta, hozzátéve, hogy ők általában olyan intézményeket támogatnak, akiket más nem támogat.

Karácsony közeledtével az emberek érzékenyebbek a téma iránt, nagyobb hajlandóság mutatkozik a felajánlásokra, ezért évek óta hagyományosan ilyenkor rendezik meg az Adni jó! elnevezésű adománygyűjtést. Az összefogásnak köszönhetően több ezer csomagot osztanak ki évente rászoruló gyerekek között, kórházakban és nevelőotthonokban egyaránt.

Kinövik az országhatárokat

Ebben az évben a különböző segélynyújtások révén 11 országba jutottak el, s már mind a 19 magyarországi megyébe vittek csomagot. Az idén első alkalommal hoztak ajándékokat a Felvidékre is, mégpedig Gömörbe. A jótékonysági körutat Mikulás-nap kapcsán A kultúráért Gömörben és Gömörön túl Polgári Társulás szervezte meg, amely interaktív meseelőadásaival már régóta járja az egész Kárpát-medencét. Bálint Márta maga játszotta az angyal szerepét, míg társa, Morvai Balázs volt az ördög, Benedek László pedig a Mikulás.

Ezúttal a csak roma diákok által látogatott Gömörmihályfalva és Naprágy iskolájába, valamint a harmaci, az alsóvályi, a szárnyai és a velkenyei óvodába szállítottak összesen 107, személyre szóló csomagot. A gyerekek egy-egy versike, vagy közösen énekelt dal után őszinte mosollyal és nagy örömmel fogadták az ajándékokat, aminek a pedagógusok és az óvónők ugyanúgy örültek, mert némelyik községben az önkormányzattól sem kaptak támogatást erre a célra.

Fotó:  Virsinszky Tamás

Bálint Márta elárulta, hogy két helyszínen (Budapesten és Debrecenben) van raktárjuk, amit lassan kezdenek kinőni. Innét származnak a Gömörbe hozott adományok is. Fontos a korra és nemre való tekintettel történő, névre szóló csomagolás. Ez úgy történik, hogy a gyerekekkel foglalkozó helyi tanítók elküldik a gyermekek méreteit és kis kívánságlistákat kérnek tőlük arról, hogy ki minek örülne. Így minden kis csomagba kerül egy méretnek megfelelő cipő és ruhadarab, valamint egy könyv és egy játék.

Nagyon fontos, hogy névre szóló legyen, mert így sokkal személyesebbé tudjuk tenni az egészet.

„Szakadt, kopott ruhát nem adunk oda, azt kérjük az emberektől, hogy olyan ruhákat adjanak, amiket még ők is felvennének” – meséli Morvai Balázs, az adományokat szállító furgon sofőrje.

A csomagokat is maguk állítják össze a budapesti Ádám-villában, önkéntesek segítségével. Előfordult már, hogy egész éjszakán át tartó pakolás után, szinte alvás nélkül, magukat sem kímélve vitték ki az adományokat a rászorulóknak. A hála persze nem marad el, csillogó szempárok néznek utánuk, amerre járnak, s a gyerekek egy pillanatra tényleg elhiszik, hogy köztük járt az angyal.

Bálint Márta
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.