Fige¾ visszavárja pártjába az SDKÚ-ból távozott kereszténydemokratákat
„Jóakarat és Szlovákia további fejlődése iránti felelősség megosztásának feltételével el tudom képzelni” – nyilatkozta a SITA hírügynökségnek adott interjújában. Véleménye szerint a kereszténydemokrácia nagyon fontos politikai irányzat. „Van mit felkínálnia – s mosolyogva ismét megjegyzem, a fehér jobb (a fehér szín a Kereszténydemokrata Mozgalom egyik fő szimbóluma)” – magyarázta Figeľ mondván: ez a kor programszerűen lefektetett értékrendbeli, nem pedig spekulatív válaszokat igényel.
„Nyitott vagyok egy ilyenfajta beállítottságú együttműködésre a közéletben, a parlamentben, az önkormányzatokban, vagy az európai politikában egyaránt” – szögezte le.
A Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió – Demokrata Pártban (SDKÚ-DS) parlamenti képviselőinek sorozatos távozását követően csupán két honatya, Pavol Frešo és Ľudovít Kaník maradt. A Kereszténydemokrata Mozgalomból indult a párt volt elnöke, Mikuláš Dzurinda is, aki most független képviselőként van jelen a parlamentben. Novemberben kilépett az SDKÚ-DS soraiból Jozef Mikuš is, majd decemberben Herencsvölgy (Hriòová) polgármestere is, Stanislav Horník. Mindkettő politikai pályafutása a KDH-ban indult.
Novemberben kilépett az SDKÚ-DS-ből Martin Fedor is, aki eredetileg szintén KDH tag volt, ám ő a Hálóba (Sieť) lépett be.
Már az 1996-ban létrejött Kék Koalíció (Modrá koalícia) idején világossá vált, hogy még erősebb alternatívát kell felkínálni. „Akkor úgy döntöttünk, létrehozunk egy választási pártot, a Szlovák Demokratikus Koalíciót (SDK). A KDH 1997-es döntése nélkül – miszerint minden erejével és teljes struktúrájával azon lesz, hogy elérjék céljukat: megállítsák a meèiarizmust, és Szlovákiát visszatereljék az elkezdett útra – az SDK nem alakult volna meg. „Ily módon a Mikuláš Dzurinda által 2000-ben alapított SDKÚ sem jöhetett volna létre” – figyelmeztetett Figeľ.
A KDH fontos tényezője volt a Szlovákia szempontjából fontos és döntő demokratikus változásoknak. „Még ma is érzem ezt a felelősséget. A Kereszténydemokrata Mozgalom egy nyitott mozgalom, a vele való együttműködésnek három feltétele van. Tiszteletben tartani a társulás belső rendjét, az alapszabályt, a programot, mint a lakosság számára kínált állásfoglalást és víziót, harmadszor pedig a jó szándékot, és nem a spekulációt“ – hangsúlyozta, hozzátéve, a Kereszténydemokrata Mozgalom ajtaja tehát mindenki számára nyitott.