2014. december 30., 13:23

Fige¾: a KDH az ellenzék vezére, a Smer-SD pedig erős ellenfél

POZSONY. Ján Fige¾, a Kereszténydemokrata Mozgalom elnöke az év eseményeit értékelve elmondta, örömmel nyugtázza, hogy a KDH idén a második legerősebb pártnak bizonyult Szlovákiában.

"Egyrészt ez a pozíciónk igazolása volt, ami kiindulópontot jelent a jövőnk szempontjából. Az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) után a 2. helyen végző pártként szerepeltünk a parlamenti, megyei, európai és helyhatósági választások során, ami évekkel ezelőtt nem így történt. Mindent elkövetünk, hogy ez a kiindulópont a mai helyzet megváltoztatásával kapcsolatos lehetőség alapkövének bizonyuljon" – jelentette ki, hozzátéve: nagyon igényes, megterhelő feladatot jelent a monopolhelyzetben levő Smer-SD túlereje ellen harcolni az egyes pénzügyi csoportok és a média összefonódása, valamint az antipolitika burjánzása idején.

Másrészt Andrej Kiska államfővé választását pozitívumként könyveli el Ivan Gašparoviè után, aki ismételten megsértette az Alkotmányt. A KDH az államfőválasztás során kudarcot vallott a saját jelöltjével, Pavol Hrušovskýval. Jelölését mégsem tartja hibás lépésnek Figeľ.

A KDH elnöke szerint Pavol Hrušovský tapasztalt politikus, így megfelelő  jelölt volt, aki leginkább az SDKÚ-DS előbb tartózkodó, majd kételyeket kiváltó viselkedésére fizetett rá. "Az SDKÚ-DS olyan változékony volt, hogy végül négy jelöltet támogattak" – egészítette ki az elmondottakat. Hrušovskýt a KDH-n kívül a Most-Híd vegyespárt és az SDKÚ-DS egy része is támogatta. Több képviselőjük azonban Milan Kòažkónak, Radoslav Procházkának és Andrej Kiskának is támogatást nyújtott. 
 
"Az lett volna hiba, ha nem vettünk volna részt a versenyben, vagy előre feladtuk volna a harcot. A jelenlegi viszonyok léte nem egyszerű azon mozgalom számára, amely 25 éves múlttal rendelkezik és az az ambíciója, hogy valamit nyújtson, versengjen és változtasson a jelenlegi viszonyokon" – fejtette ki.

Hozzátette: a KDH nem csupán bírálni, avagy felszínes politikát akar folytatni. "Évek óta az antipolitika hatása érezhető. Ez annak az elutasítása, ami volt, ám nélkülözi a valami jobb, stabilabb és fenntartható dolog érdekében létesülő valós bázist. Ez most a populizmus hulláma, azaz a politikára sokan úgy tekintenek, mint egy olyan projektre, amely a gazdasági, a pénzügyi és a személyes érdekek kombinációjából álló befektetés“ – összegezte a jelenlegi helyzetről véleményét a KDH elnöke.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.