Fico: Szlovákia uniós támogatások nélkül nem élte volna túl ez elmúlt évtizedet
"Az Európai Unió (EU) forrásaiból korszerűsítettük az országot, 100 kilométer hosszú autópályát építettünk, és további 112 kilométernyit építünk, modernizáltunk 100 kilométernyi vasutat, revitalizáljuk a városokat és községeket, korszerűsítjük az iskolákat és a kórházakat, víztisztítókat állítunk, védjük az életkörnyezetet" – nyilatkozta a kormányfő a SITA hírügynökségnek Szlovákia Európai Unióba történő belépésének 10. évfordulója alkalmából. A kormányfő azt is megemlítette, hogy az összes szlovákiai közberuházási projekt közel 80 százalékát uniós alapokból finanszírozzák.
"Az európai integráció Szlovákia számára egyértelmű sikertörténet. Ez azon problémák ellenére is érvényes, amelyek – természetesen – az Európai Unióban is megvannak" –értékelte Fico Szlovákia uniós tagságának első évtizedét. Úgy véli, hogy az összes új tagország közül éppen Szlovákia nyert legtöbbet az EU-ba történő belépéssel.
"Gazdaságunk növekedése belépésünk óta 49 százalékkal nőtt. Az EU 57 százalékos gazdasági szintjéről 76 százalékosra jutottunk, ami a Visegrádi Négyek tagállamaiban a legnagyobb mértékű növekedés" – fűzte az elmondottakhoz. Bármilyen is legyen az EU fejlődése, a kormányfő szerint Szlovákiának az európai intergráció magvához kell tartoznia. "Szlovákiának nincs más választása, mint az uniós tagság" – hangsúlyozta Fico.
A Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió-Demokrata Párt (SDKÚ-DS) parlamenti képviselője, Mikuláš Dzurinda, aki Szlovákia EU-csatlakozásakor az ország kormányfője volt, az ország uniós tagsága legnagyobb pozitívumának azt tartja, hogy olyan közösségbe tartozunk, amelyben a legjobban fejlődhetünk. "Mivel az EU a NATO-val együttműködve a legnagyobb mértékű biztonságot nyújtja, feltételeket biztosít polgárai gazdasági és szociális feltételeinek a javulásához. Főként az uniós csatlakozásunknak köszönhetően Szlovákia polgárainak az életszínvonala fokozatosan emelkedik" -- állítja. Úgy véli, hogy ha nem lennénk uniós tagállam, akkor Szlovákiában a jelenleginél is nagyobb lenne a munkanélküliség. Szerinte Szlovákia ma már az EU teljesértékű tagállamának minősül, amely az uniótól nem csak kap, hanem annak segít is. Ez történt például Horvátország és Szerbia EU-csatlakozásával kapcsolatos tárgyalások során.
Miroslav Mikolášik, az Európai Parlament kereszténydemokrata képviselője meg van győződve arról, hogy az uniós csatlakozás növelte a szlovák nemzet öntudatát. Szerinte azáltal az európai politika és gazdasági fő áramlatába kerültünk, és segítségünkre válnak az uniós alapokból kapott pénzeszközök, amelyek merítését azonban időnként megmételyezi a korrupciós és a klientelizmus.
Szlovákiával egyidejűleg, 2004. május elsején vált az EU tagországává Ciprus, Csehország, Észtország, Magyarország, Litvánia, Lettország, Málta, Lengyelország és Szlovénia is.