2016. február 22., 16:17

Fico: Szlovákia júliustól az Európai Unió arca és hangja lesz

POZSONY. Szlovákia 2016 júliusától az Európai Unió arca és hangja lesz – fogalmazott Robert Fico miniszterelnök hétfőn, a Szolidaritási és Fejlesztési Tanács ülése után annak kapcsán, hogy Szlovákia rövidesen átveszi az Európai Unió Tanácsának elnöki tisztjét.
201602221604490.fico02.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

A Szolidaritási és Fejlesztési Tanács a prioritásokkal, de az esetleges rizikókkal is foglalkozott.

 „A szlovák közvéleménynek világosan tudnia kellene, hogy 2016. július 1-től Szlovákia az Európai Unió arca és hangja lesz. Szlovákia elnöklését arra szeretnénk kihasználni, hogy közelebb hozzuk Szlovákia lakosaihoz az Európai Uniót. Hogy jobban megértsék, miben rejlik ezen intézmény jelentősége, hogyan működik, hogyan dolgozik, milyen örömei és fájdalmai vannak. Erre a célra normális, emberi nyelvet szeretnénk felhasználni, az Európai Unió arca és hangja akarunk lenni a szlovákiai lakosok vonatkozásában” – hangsúlyozta Robert Fico.

A kormányfő hozzátette, Szlovákia az Európai Unió mind a 28 tagállamát fogja reprezentálni. Koordinálni fogja őket abban az esetben, ha különböző lesz a jelentős döntésekhez és a törvényhozási aktusokhoz való hozzáállásuk, s összekötő kapocs lesz az Unió intézményei között.

Miroslav Lajèák külügyminiszter, miniszterelnök-helyettes emlékeztetett arra, hogy az elnöklésre történő három és fél évnyi készülődés után Szlovákia elérkezett a fináléba. Hozzátette, a kormány szerdán (február 24.) foglalkozik majd az elnökség programjának kiindulópontjaival. „Öt területre irányul a figyelmünk: gazdasági fejlődés, a belső piac megerősítése, energetika, migráció, bővítés é külső kapcsolatok. Ez a keret. Elnöklésünk pontos prioritásait – három vagy négy van belőlük – júniusban fogadja majd el a kormány. Arra fogunk reagálni, ami az Unióban történik” – magyarázta Lajèák.

Fico elmondta, hogy Szlovákia „jó idő esetére” készít programot, vagyis azt feltételezi, hogy Európában nem történik semmi rendkívüli. A kormányfő rámutatott viszont négy rizikófaktorra, amelyek jelentős mértékben befolyásolhatják Szlovákia szándékait. A görög pénzügyi válságról, a Nord Stream 2 projektről, a júniusi nagy-britanniai népszavazásról (maradjon-e Nagy-Britannia az unióban), valamint a migrációval, Ukrajnával és Szíriával kapcsolatos biztonsági kérdésekről van szó. „Ezt a nehéz feladatot csak stabil kormány oldhatja meg” – véli Fico.

A kormányfő meggyőződése, hogy Szlovákia elnöklését az Európai Unió Tanácsában az átlagemberek is megérzik majd, például az unió költségvetésének változásában. „Az, hogy mi látjuk el az elnöki tisztet, bizonyos előnyöket jelent számunkra, jóval többet harcolhatunk ki, mintha csak egyszerű tagállam lennénk” –hangsúlyozta Robert Fico.

Lajèák közölte, hogy Szlovákia minden évben nettó 1,67 milliárd eurót kap az Európai Uniótól, míg az elnöklés csak 70 millió euróba fog kerülni. „Mi ülünk majd a kapitányi székben. Ez nem a saját érdekeink primitív érvényesítéséről szól, hanem megmutatjuk, hogy működőképes állam vagyunk-e, tudunk-e közös pozíciókat találni. Nagyon erős hírnevet szerezhetünk vagy szégyenbe hozhatjuk magunkat” – mondta a külügyi tárca vezetője.

201602221604490.fico02.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás