Fico: Szlovákia 13 millió eurós támogatást nyújt Törökországnak

BRÜSSZEL, POZSONY. Szlovákia egyszeri 13 millió eurós támogatással járul hozzá a Törökország számára létesített speciális pénzalaphoz. Ankara az Európai Uniótól összesen 3 milliárd eurót kap a törökországi menekülttáborok infrastruktúrájának javítására – közölte Robert Fico miniszterelnök a vasárnapi EU-török csúcstalálkozó után.

A kormányfő elmondta, hogy az Európai Unió (EU) mindent megtett annak érdekében, hogy ez „ne biankó csekk legyen”. „Törökországnak teljesítenie kell azt arra vonatkozó kötelességét, hogy visszatartsa a menekülteket, s a saját területén alakítson ki számukra megfelelő feltételeket. Arra is kötelezte magát, hogy következetesen betartja majd a visszafogadási megállapodást” – magyarázta Robert Fico hozzátéve, hogy az unió és Törökország vezetői a jövő esztendőtől kezdve évente kétszer tartanak majd csúcstalálkozót.

A miniszterelnök úgy véli, a csatlakozási tárgyalások dinamikusabbá válhatnak. „Ez a folyamat feltételezhetően rendkívül hosszú lesz. Megérthető azonban Törökország hozzáállása, hogy ki akarja használni ezt a helyzetet” – jegyezte meg Fico.

Törökország első muzulmán országként igyekszik belépni az EU-ba. Tagfelvételét még 1987-ben kérte. Az EU-tagjelölt státusszal 1999 óta rendelkezik, a csatlakozási tárgyalások pedig 2005-ben kezdődtek. Az összes, azaz 35 tárgyalási témafejezetből 14 nyitott, azokból csak egyet sikerült lezárni, a további tizenhetet befagyasztották. Ankara decemberben megnyitná a 17-es fejezetet, ami a gazdasági és valutapolitikára irányul.

Abban az esetben, ha Törökország nem teljesítené az akciótervben foglalt feltételeket, akkor az EU nem tölti fel pénzzel a létrehozott speciális pénzalapot, és elhalasztja a vízum-liberalizációt – az akcióterv egy további részét –, amely 2016 októberétől könnyítheti meg a török állampolgárok unióba való belépését. Ugyanez vonatkozik a csatlakozási tárgyalásokra is.

A vasárnapi csúcstalálkozó zárónyilatkozatába nem került be a bizonyos számú menekült Törökországból más uniós államokba történő áthelyezésről szóló hivatkozás. Ilyen lehetőségről, mintegy 400 000 ember áthelyezéséről beszélt korábban Angela Merkel német kancellár. A csúcstalálkozó befejezése után Fico kijelentette: a kötelező elosztási mechanizmus nem korrekt. „Hamis szolidaritásról van szó” – hangsúlyozta hozzátéve, hogy ezzel a kérdéssel kapcsolatban több állam, köztük Szlovákia is világos álláspontot képvisel.

Görögország schengeni övezetből történő esetleges kizárásáról nem tárgyaltak. Fico azonban megemlítette Alexisz Tsziprasz görög kormányfő azon kijelentését, hogy országa nem képes megvédeni a schengeni határokat. „Ha a görögök továbbra is megerősítik álláspontjukat, hogy ezt nem tudják megtenni, akkor más vonalra kell átlépnünk. Véget kellene vetni a játszadozásoknak, hogy megsimogatjuk a fejüket és segítséget nyújtunk nekik. Görögország egy bajkeverő a gazdasági kérdések tekintetében, most pedig Schengen is az asztalra került. Egyáltalán nem csodálkoznék azon, ha e kérdés kapcsán végleges döntés születne” – mondta a kormányfő. 

Fico a visegrádi négyek (V4) csúcstalálkozó előtti koordinációs találkozóján tájékoztatott arról, hogy Szlovákia rövidesen benyújtja keresetét a menekültkvóták kapcsán a luxemburgi bíróságnak. Erre várhatóan még ezen a héten sor kerül. A kormány szerdai ülésén szintén napirendre került majd a téma, másnap pedig a V4-es kormányfők prágai találkozóján erről akarnak tanácskozni Beata Szydlo lengyel kormányfővel.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.