2016. szeptember 12., 15:36

Fico szerint az Európai Unió beleszeretett önmagába

POZSONY. Úgy tűnik, az Európai Unió beleszeretett önmagába. A legszebbnek, legjobbnak tartotta magát, de bebizonyosodott, hogy több mechanizmus nem úgy működik, ahogy szeretnénk, eltűnik az unióhoz és a történet egyediségéhez való pozitív hozzáállás – jelentett ki Robert Fico miniszterelnök.
201609121538230.fico01.jpg

Robert Fico az európai ügyekért felelős parlamenti bizottság ülésén adott hangot véleményének hétfőn, röviddel a 27 EU-tagállam vezetőinek nem formális találkozója előtt.

„Kimutatható, hogy az EU-tagállamok vezetőinek érdeke az önreflexió és az unió diagnózisának megfogalmazása, el kell mondani, hol tartunk, hiszen Nagy-Britannia úgy döntött, távozik“ – mondta Robert Fico. Egyúttal megismételte, hogy a csúcstalálkozón beszélni fognak például az Európai Unió formájáról Nagy-Britannia távozása után, valamint a biztonságról, nemcsak a terrorizmus elleni harc szemszögéből, hanem a szociális és gazdasági jellegű biztonságról is. Tárgyalni fogunk az új beruházói környezetről, a kommunikáció új formáiról és az Európai Unióról mint globális játékosról – fűzte hozzá a kormányfő.

Boris Kollár, a Család vagyunk mozgalom vezetője nem gondolja, hogy a csúcstalálkozó tárgyalásai kizárólag pozitív hangnemben zajlanak majd. Meggyőződése ugyanis, hogy Szlovákiának az Európai Unió akkut problémáinak kellene szentelnie a figyelmét. „Ha nem oldjuk meg ezeket a problémákat, megszűnhet az Európai Unió. Ha nem oldjuk meg az emberek problémáit és színházat fogunk játszani, egyre nagyobb lesz a megbántottság“ – figyelmeztetett.

Fico erre reagálva elmondta, olyan döntés született, miszerint pozitív hangnemben zajlik majd a kommunikáció a csúcstalálkozón. „Mi gratulálhatunk magunknak, hogy tagja vagyunk az Európai Uniónak, amely sok mindenre megtanított bennünket. Ez számunkra fontos projekt, nem mélyíthetjük tovább az ellentéteket“ – hangsúlyozta a miniszterelnök. Hozzátette, nem lenne jó azt az üzenetet közvetíteni, hogy az EU-tagországok semmiben sem egyeztek meg a csúcstalálkozón. „Hiba, hogy nem vagyunk képesek megfogalmazni a nyilvánosságnak, miben rejlik az unió egyedisége. Mindenki attól tart, ha a csúcstalálkozó megoszt bennünket, ez lökést jelentene a további kilépésekhez. Ezért az a meggyőződésünk, hogy a csúcstalálkozónak pozitív hangulatban kell lezajlani, nem negatív szellemiségben“ – hangsúlyozta.

Martin Klus (SaS), az európai ügyekért felelős parlamenti bizottság alelnöke a kormányfőnek a nyilvánosság bizonyos elégedetlenségét tolmácsolta a csúcstalálkozó biztonságának biztosítása kapcsán. „26 kormányfőért és köztársasági elnökért vagyunk felelősek, akik egy nem egyszerű időszakban látogatnak el hozzánk. Elnézést kell kérni a nyilvánosságtól, ha az emberek különféle akadályokat fognak érzékelni. Kérem az össze iskola fenntartóját, hogy pénteken, szeptember 16-án adjanak igazgatói szabadnapot a diákoknak, hogy ne okozzon gondot a nyilvánosság és a biztonsági előírások ütközése“ – apellált Fico.

Milan Krajniak (Család vagyunk) a tanácskozáson arra volt kíváncsi, Fico kormánya mely kompetenciákat nem engedné át semmiképpen sem Brüsszelek. „A csúcstalálkozón biztosan nem lesz szó a kompetenciák átengedéséről. Mi például el tudjuk képzelni az állami költségvetéssel kapcsolatos konzultációkat, de azt nem, hogy a költségvetést Brüsszel fogadja el. Mi nem térdeplő kormány vagyunk, nagyon világos elképzeléseink vannak“ – biztosított a kormányfő.

Boris Zala (Smer-SD) EP-képviselőt az érdekelte, milyen javaslatai vannak a kormánynak a biztonsággal kapcsolatosan. Õ például el tudja képzelni az európai hírszerző szolgálat működését. „Szlovákiát biztonságos országnak tartom, ez tavaly is bebizonyosodott, amikor történelmi szempontból a legmagasabb számú turista fordult meg nálunk. Ezt a migrációhoz való elszánt hozzáállásunk is elősegítette“ – reagált Fico.

A biztonság margójára a terrorizmus szempontjából a kormányfő elmondta, hogy teljes fordulat következett be az Európai Unió filozófiájában. „A külső határok teljes körű védelméről beszélnek, amiről mi már 2-3 éve. Azt mondják, nagymértékben csökkent a menekültáradat, a harmadik kérdés pedig az, milyen legyen a hozzáállás a már ittlévő menekültekhez. Szerintünk maguknak az államoknak kellene eldönteniük, hogyan járulnak hozzá a helyzet megoldásához. Mi műszaki vagy pénzügyi segítséget tudunk elképzelni“ – mondta a miniszterelnök.

Fico azt is furcsának találja, hogy ha a globális biztonságról és a világban zajló konfliktusokról van szó, Szlovákia mindig csak másodhegedűs. „Ha az USA, Kína vagy Oroszország valamit meg akartak tenni, akkor megtették azt. Ha viszont az EU akart valamit, az nem valósult meg. Közös hadseregről beszélnek, de ez egyelőre csak elméleti szinten létezik“ – fejtette ki.

Jaroslav Paška (SNS) képviselő a Törökországhoz való hozzáállásra kérdezett rá. „Törökország járt jobban, pontosan ráérzett arra, mi az Európai Unió gyenge oldala, elkérte azt, amit csak tudott. Nemcsak pénzről van szó, hanem a vízum liberalizációjáról is vagy több hozzáférési fejezet megnyitásáról. Ha nem segítünk Törökországnak 2,5 millió menekülttel kapcsolatban, akik az ország területén vannak, olyan mozgás kezdődhet, amelyet az Európai Unió nem tud megoldani. Ha azonban Törökország nem fogja teljesíteni a feltételeket, nem léphet be az unióba” – tette hozzá Fico.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.