Fico: sokkoló, hogy csak most kezdünk beszélni a schengeni határ védelméről

„Ebben a pillanatban nem tudjuk garantálni a schengeni határ biztonságát, ez elfogadhatatlan” – hangsúlyozta Robert Fico. Egyúttal üdvözölte, hogy minél nagyobb hangsúlyt kezdenek fektetni a problémára. A másik oldalon hatalmas kudarcnak tartja, hogy az Európai Unió ilyen helyzetbe került.
A csúcstalálkozó tárgyalni fognak a görögországi és olaszországi hotspotok építéséről a menekültek identifikálása és nyilvántartása céljából. Összesen 11 menedékkérő-regisztrációs pont építését tervezik. „El kell kezdeni az építésüket, nem lehet, hogy ennyi hónap eltelte után csak két csatlakozási pont működjék” – hangsúlyozta Fico.
A Európai Tanács ülésének második legnagyobb témája az Energetikai Unió. A kormányfő sikernek tartja, hogy a Visegrádi Négyek elérték, hogy a téma napirendre kerüljön.
„Egyszerű kérdést teszünk fel: milyen mértékben van összhangban az Északi Áramlat (Nord Stream 2) projekt az Energetikai Unió alapelveivel és az eddigi Ukrajna-politikával? Az egyik oldalon mindannyian azt mondjuk, Ukrajnának segítenünk kell, támogatni kell az ukrán gazdaságot, de a Nord Stream 2 projekt kivitelezése során a tranzitilletékek által Ukrajna 2 milliárd eurót fog elveszíteni” – magyarázta Robert Fico. Hozzátette, Szlovákia Kijevnek a reverz gázszállítással segít.
A kormányfő arra is figyelmeztetett, hogy a Nord Stream 2 nincs összhangban sem az európai politikával, sem az Energetikai Unió alapelveivel. „Alapvetően a projekt ellen vagyunk, mivel az Szlovákiának is árt” – deklarálta a miniszterelnök.
A visegrádi országok vezetői a csúcsértekezlet előtt külön találkoztak David Cameronnal, hogy tárgyaljanak a brit munkavállalás tervezett szigorításáról. Fico szerint arról lehet érdemben tárgyalni, hogy a szigetország lépéseket tegyen a szociális juttatásokkal való visszaélés ellen, ám arról nem, hogy a külföldi munkavállalók ne legyenek jogosultak a juttatásokra. Fico szerint ez az unió polgárait két kategóriába sorolná, az ilyen jellegű diszkrimináció azonban megengedhetetlen.
A szlovák kormányfő közölte azt is, hogy Szlovákia nem fogad be Törökországból migránsokat. Erre vonatkozólag a héten fogalmazott meg ajánlást az Európai Bizottság a tagországok felé.