Fico nevetségesnek tartja a szankciókat
„Az igazat megvallva kicsit nevetségesnek tartom ezeket a szankciókat, mert információnk szerint Fehéroroszországon és Törökországon mint NATO-tagállamon át áramlik mindenféle áru Oroszországba. Nem közvetlenül az EU-tagállamokból kerül oda az áru, hanem egyfajta reexport által más országokba, majd onnan Oroszországba jut” – mutatott rá Robert Fico hozzátéve, hogy emiatt az európai szankciók hatástalanok és semmit sem változtatnak Oroszország viselkedésén. „Leginkább saját magunknak ártunk” – hangsúlyozta.
A miniszterelnök a szlovák álláspontról cseh kollégájával, Bohuslav Sobotkával is konzultált. Sobotkát kabinetjének miniszterei a szerdai ülésükön meghatalmazták, hogy az Oroszország elleni szankciókat érintő tárgyalások során a Cseh Köztársaság érdekeit tartsa szem előtt.
Fico tájékoztatása szerint a cseh kormány álláspontjával a szlovák kabineté is megegyezik, s azt az érdekegyeztető tanács (tripartitás) teljes mértékben támogatja. Ezt az álláspontot fogja prezentálni Szlovákia képviselője az EU-tagállamok nagyköveteinek mai megbeszélésükön, amelyen az Európai Bizottság (EB) által kidolgozott szankciójavaslatokról tárgyalnak majd. A szankciócsomagról péntekig kellene végleges határozatnak születnie.
„Mindenekelőtt jó dolog az, hogy az Európai Bizottság nem akarja a jelenlegi korlátozó intézkedéseket más területekre is kiterjeszteni. Nem javasol más szektorokat, megmaradt azokon a területeken, amelyeket az első és második hullám érintett, csak kicsit elmélyítette őket” – jegyezte meg Fico. „A szankciók ilyen típusa semmit nem változtathat Oroszország viselkedésén” – fűzte hozzá.
Mint a kormányfő elmondta, a munkáltatók információi alapján Moszkva megtorló intézkedéseinek következtében Szlovákiában 6-8 ezer munkahely szűnhetne meg az autóiparban. „Ezt akartuk? Az Oroszország és az Amerikai Egyesült Államok között zajló geopolitikai párbaj nevében?” – vetette fel a kérdést.
A szlovák kormány támogatja az ukrajnai válság politikai megoldását és az Oroszországgal folytatott intenzív diplomáciai párbeszéd folytatását. A kabinet szerint azonban nem szabad összetéveszteni az Európai Unió szankcióit a stratégiával. A megszorító intézkedések nem vezetnek az ukrajnai helyzet megoldásához, hanem útját állják a diplomáciai megoldásnak – véli a kormány.