Fico: Miroslav Lajèáknak valós esélye van ENSZ-főtitkári posztra

"Ha hivatalosan megerősíti saját jelöltségét, akkor ő lesz az egyetlen jelöltünk, akit majd támogatunk. Nem tudom elképzelni, hogy az valaki más is lehetne" – jegyezte meg azzal, hogy Szlovákiának nincs jobb jelöltje.
A kormányfő szerint Szlovákiában nincs még egy olyan hírneves diplomata, mint Lajèák, akinek valós esélye van sikert aratni ebben a küzdelemben. Arra a kérdésre, hogy megfelelőnek bizonyul-e majd az esetleges koalíciós partnerek számára is, így reagált: ha elutasítanák őt, azt csak durcásan azon filozófia nevében tennék, hogy a siker megbocsáthatatlan.
Ján Kubiš volt külügyminiszter, a jelenlegi ENSZ-főtitkár különmegbízottja sem tagadja, hogy szívesen jelöltetné magát a posztra.
Az eddigi hivatalos jelöltek: Irina Boková Bulgáriából, aki jelenleg az UNESCO élén áll, továbbá Szlovénia nevében Danilo Türk volt elnök, Macedónia képviseletében az ENSZ-közgyűlés hajdani elnöke, Srgjan Kerim. A portugál kormány megerősítette volt szocialista kormányfője, António Guterres jelölését. Horvátország nevében a volt külügyminiszter, Vesna Pusic, Montenegroéban Igor Luksic ex-kormányfő és jelenlegi külügyminiszter, Moldávia képviseletében pedig az ex-külügyminiszter, Natalia Ghermana száll majd harcba.
Az ENSZ tavaly december közepén indította be a jelöltállítás folyamatát, amikor a tagállamok egy olyan felszólítást tartalmazó levelet kaptak, hogy javasoljanak jelölteket a tisztségbe. A nemzetközi szervezet jelenlegi főnökének, Ban Ki Munnak ez év végén telik le a megbízatási időszaka.
A főtitkárt mindig öt évre nevezi ki az ENSZ-közgyűlés. Erre az ENSZ Biztonsági Tanácsának előzetes ajánlása után kerül sor, így a tanács öt állandó tagjának gyakorlatilag vétójoga van e kérdésben. A szóbeli megállapodás alapján a főtitkár sosem származhat az öt nagyhatalomnak számító országból (USA, Oroszország, Kína, Nagy-Britannia és Franciaország). Ugyancsak betartják az egyes kontinensek közti posztrotáció hagyományát. A legutóbbi négy főtitkár a következő államokból származott: Peru, Egyiptom, Ghana és Dél-Kórea. Feltételezhető, hogy ez alkalommal kelet-európai jelölt jár majd sikerrel.