Fico megtörné a köztársasági elnök vétóját
"Jobb dolog ugyanis ilyen törvénnyel rendelkezni, mint semmifélével. Mi azt mondtuk: nézzük meg, hogy a törvény bizonyos idő elteltével miként válik be a gyakorlatban" – fogalmazott. Úgy véli, hogy a gyanús postafiókcégek, azok áttekintethetetlen működése és a korrupció elleni harc témaköre már 25 éve, azaz 1989 óta időszerű.
A kormányfő egyértelművé tette, hogy a kormánypárti képviselők a megvétózott törvénymódosítást az újbóli szavazás során is jóváhagyják. "Az államfő élt az alkotmányos jogával. Az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) 83 képviselője viszont ismételten megszavazza ezt a törvényt. A jogszabályt tehát elfogadjuk, mert jobb ha van valamilyen törvény, amin majd fokozatosan javíthatunk, mintha nem lenne semmilyen. Én személy szerint nem értem az elnök úr hozzáállását, hogy miért is vétózta meg ezt" – fejtette ki.
Ján Figeľ, a parlament alelnöke és az ellenzéki Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) elnöke „a közpénzek konszolidációjával kapcsolatos elsődleges intézkedésnek“ nevezte a postafiókcégek közbeszerzéseken történő részvételének korlátozását biztosító törvényt. "Ha a korrupció inkább szabálynak minősül, akkor ez megsemmisítő hatással bír nem csupán a gazdaság, a pénzügyek, hanem a társadalom mentalitása és erkölcse tekintetében is. Ha azonban a korrupciót elnyomjuk, akkor nem csak takarékoskodunk, hanem a társadalmi viszonyokat is oly´módon gyógyítjuk meg, hogy a dolgosaknak és a tisztességeseknek megy majd jól a dolguk, nem csupán a vállalkozóknak, hanem általában véve a polgároknak" – jegyezte meg.
Figeľ azt is hozzátette, hogy a korrupció és a klientelizmus elleni harcban a leghatékonyabb intézkedés a szerződések kötelező érvényű közzététele. "A szerződés mindaddig nem léphet hatályba, amíg azt nyilvánosságra nem hozzák. A KDH éppen azért támogatja az ilyen rendszert érintő intézkedések foganatosítását, mert azokat előnyöseknek, hosszú távúaknak, rendszerszintűeknek és javító hatásúaknak tartja. Ami pedig az említett törvénymódosítást illeti, mi azt kértük és azt akarjuk, hogy abban a konkrétabb összefüggésekre is megoldást találjunk. Azok a közbeszerzések során az előnyök végső élvezőihez vezetnek, hogy megtudjuk a kilétüket, a nevüket" – tette hozzá.