Fico: jó, ha a fiatalok érdeklődnek az ország történései iránt

„Kormányfőként mindig respektáltam az állampolgárok jogát véleményük kifejezésére, ezt a demokrácia egyik alappillérének tartom. Külön értékelek minden olyan kezdeményezést, amely a nyilvánosság egy részének autentikus hozzáállását fejezi ki, és amely előnyben részesíti a polgári követeléseket a politikai követelésekkel szemben” – mondta a kormányfő.
Fico egyúttal ismét csak elmondta, hogy a kormány tartós problémaként értékeli a korrupciót a szlovák társadalomban, és konkrét lépéseket tesz annak visszaszorítására. „Ezért is állunk aktívan az új, hatékonyabb törvény kialakításához, neves nemzetközi szervezetekkel (például az OECD-vel) és hazai kormányon kívüli szervezetekkel működünk együtt. Már a korábbi években korlátoztuk a készpénzfizetést, bevezettük az elektronikus piacot, és elfogadtuk az egyedi fiókvállalat-ellenes törvényt. A közeljövőben bemutatjuk annak a törvénynek a jelentős javulását, amely a társadalomellenes tevékenységek bejelentőivel foglalkozik, és bemutatunk más korrupcióellenes törvényeket is” – magyarázta a kormányfő.
„Újból felszólítom a polgárokat, hogy ne féljenek bejelenteni a csúszópénz kérését és adását az állami szervekkel, önkormányzatokkal történő kapcsolat vagy egyéb nyilvános szolgáltatások során. Az állam kész fellépni a korrupció elkövetői ellen” – tette hozzá a miniszterelnök.
A korrupcióellenes menetelést két 18 éves középiskolás, Karolína Farská és Dávid Straka szervezte. Azt állítják, belefáradtak abba, hogy a pénz korrupciós botrányok során tűnik el, és a politikusok egyáltalán nem hallják meg a pénz hangját. Szerintük a korrupció következményeit az egyszerű embereknek kell viselniük.
A tüntetéshez való jog törvényes, mondják a miniszterek a korrupcióellenes tüntetésről
Törvényes jog, hogy az embereknek joguk van a gyülekezésre, a tüntetésre, és joguk van véleményük kinyilvánítására. Ebben egyetért Tomáš Drucker (Smer-SD) egészségügyi, Gabriela Mateèná (SNS) mezőgazdasági, Miroslav Lajèák (Smer-SD) külügyminiszter és Marek Maïariè (Smer-SD) kulturális miniszter. A kormány mai ülése előtt így reagáltak a diákok korrupcióellenes menetelésére.
„Teljesen legitim dolognak tartom, hogy a fiatalok kifejthessék véleményüket. Úgy vélem, ez a fiatalok jövőre vonatkozó bizonyos mértékű frusztrációját tükrözi vissza. Ez teljesen törvényes, hogy valamilyen módon közölni szeretnék a véleményüket” – mondta Drucker. Mateèná szerint is törvényes dolog a tüntetés, mivel demokráciában élünk.
Marek Maïariè kulturális miniszter, a Smer-SD alelnöke úgy fogalmazott, örül, hogy olyan államban él, ahol az emberek szabadon gyülekezhetnek, tüntethetnek, ahol szabadon kifejthetik az állampolgárok a véleményüket, beleértve a hatalmat bíráló véleményeket is, amelyek például azt javasolják, hogy néhány politikus távozzék tisztségéből.
„A politikus figyelembe veheti és figyelembe kell vennie, hogy bizonyos helyen összegyűlik néhány ezer ember, akik például az ő lemondását kérik, egyúttal azt is figyelembe kell vennie, hogy néhány tízezer, százezer ember rá szavazott. Ez a viszonyok és a körülmények dolga” – zárta le a témát a kulturális miniszter.
Lajèák külügyminiszter szerint az európai demokráciákban standard dolog, hogy az emberek kifejezhetik a véleményüket. Egyetért azzal, hogy a korrupció komoly problémát jelent, rendszeresen foglalkozni kell a korrupcióellenes harccal a megfelelő intézményekben, nem pedig csak a kampány során.
Több ezren csatlakoztak a korrupcióellenes menethez kedden késő délután Pozsony belvárosában. Így akarták kifejezni az amiatti elégedetlenségüket, hogy úgy vélik, Szlovákiában az egyik korrupciós botrány a másikat követi, miközben a vétkeseket meg sem büntetik. A tüntetők egy memorandumot adtak át a kormányhivatalban, melyben egyebek mellett a belügyminiszter, a speciális ügyész és az országos rendőrfőkapitány menesztését követelték.